5 komiksových animákov, ktoré sa oplatí pozrieť

Množstvo hraných komiksových filmov a seriálov, ktoré sa dnes vyrábajú, vám možno nestačí. Môžete však vyskúšať aj seriály animované. Je ich naozaj veľa a preto sme vybrali niekoľko najlepších.

  1. Batman: The animated series (1992-1995)

Batman sa už dočkal mnohých spracovaní, ale tento seriál patrí medzi tie najlepšie. Mnohí ho dokonca považujú za najlepšie spracovanie Batmana vôbec. Gotham tu vyzerá úchvatne vďaka zjavnej inšpirácii štýlom art-deco. Za hudbu by sa nemuseli hanbiť ani filmy a aj dabing je skvelý. Veď Jokera nahovoril Mark Hamill, ktorý okrem iného hral Lukea Skywalkera. Príbehovo patrí seriál medzi tie temnejšie, ale niekedy sa podarí aj nejaký vtip. Zaujímavosťou je, že v seriáli sa prvý raz objavila Harley Quinn, ktorá sa stala tak populárnou, že sa dostala aj do kommiksov.

Z dnešného hľadiska už animácia vyzerá trochu lacnejšie, ale snáď vám to nebude vadiť. Skúste si pozrieť intro, ktoré je takým mini-príbehom a uvidíte, či sa vám seriál páči.

Keďže bol tento seriál úspešný, dostal aj pokračovanie Batman Beyond. Jeho dej sa odohráva vo futuristickom Gothame a hlavným hrdinom je Terry McGinnis, ktorý sa stal Batmanom pod vedením zostarnutého Brucea Waynea. Trochu iný pohľad na Batmana môžeme vidieť v Batman: The Brave and the Bold (u nás Batman: Odvážny hrdina). Tu môžeme vidieť, že  Batman môže byť aj plný farieb, vtipu a bizarných nápadov.

  1.   Justice League

Batmanov úspech nakoniec vytvoril takzvané DCAU (zdieľané animované univerzum), do ktorého patril aj animovaný seriál o Supermanovi. Nakoniec sa Batman so Supermanom spojili a prizvali k sebe aj Green Lanterna, Flasha, Wonder Woman, Martian Manhuntera a Hawkgirl. A v neskorších sériách (aj pod názvom Justice league unlimited) uvidíme hrdinov ešte viac.

Animácia tu už vyzerá oveľa lepšie ako v Batmanovi a všetko vyzerá prepracovanejšie. Príbehy sú väčšinou prebrané z komiksov bez veľkých zmien, čo fanúšikov čítania určite poteší. A zaujímavá je aj rôznorodosť, seriál bez problémov prechádza od sci-fi k fantasy. A to ku komiksovým tímovkam patrí. Na filmovú Justice League si počkáme ešte veľmi dlho a tento seriál je jeden z najlepších spôsobov ako partičku z DC spoznať.

  1. Spectacular Spider-Man

Dosť bolo DC, aj Marvel má čo ponúknuť. A Spider-Man má s animákmi dlhú históriu. Zvučku toho pôvodného určite poznáte, ale kvalita animácie bola veľmi zlá a niektoré časti vyzerali tak, že scenáristi drogami nešetrili. Ale aspoň má internet pár vtipných obrázkov.

Časom bolo seriálov ešte viac, ale jedným z najobľúbenejších je Spectacular Spider-Man. To je takým návratom ku koreňom Spider-Mana. Peter Parker chodí na strednú, pracuje pre Daily Bugle a pritom ešte stíha mlátiť zločincov. Tých tu nie je veľa a po čase sa začnú opakovať, ale vďaka tomu aspoň vidieť, že tieto postavy sa vyvíjajú. Okrem záporákov sa vyvíjajú aj priateľstvá, prvé lásky či Peterov vzťah s tetou May. Animácia je slušná a najlepšie sa ukáže pri akčných scénach. Z dabérov ma potešil John DiMaggio (Bender z Futuramy), na ktorom vidno, že si svoje postavy užíva.

Tento seriál má ale len dve série, pretože jeho tvorcovia stratili práva na Spider-Mana. Namiesto neho je teraz Ultimate Spider-Man od Disneyho. Spidey tu spolupracuje aj s inými hrdinami zo sveta Marvelu. Seriál ale zhadzuje prílišná snaha o humor, ktorá často páli naprázdno.

  1. The Avengers: Earth’s mighthiest heroes

Filmoví Avengeri sú super, ale ak ich nemáte dosť, tak skúste Earth’s mightiest heroes. Obsadenie je trochu iné ako to vo filmoch, ale to nevadí. Aspoň uvidíte v akcii aj Ant-Mana, Black Panthera a Wasp. Je to samozrejme o čosi menej bombastické ako hraní Avengeri, ale na druhej strane tu uvidíte niektoré skvelé príbehy, ktoré sa ešte z komiksov na filmové plátno nedostali. Ak sa Avengerov neviete nabažiť, tak toto vám príjemne vyplní čas medzi filmami.

Bohužiaľ aj tento seriál bol po dvoch sériách zrušený a dostal náhradu, ktorá nie je taká dobrá v podobe Avengers: Assemble.

xmen_animated-min

    1. X-Men

Rok 1992 bol pre komiksové animáky naozaj silný, v tomto roku totiž vznikol aj seriál X-Men. V USA to bol jeden z najpopulárnejších ranných seriálov. Môžete tu vidieť takmer všetkých mutantov, ktorých poznáte aj z filmov. Ukážu sa aj tí, ktorí sa vo filmoch ešte nepredstavili, napríklad Jubilee a Gambit. Seriál má mnoho originálnych príbehov, ale nájdu sa aj také, ktoré sú prevzaté z komiksov (napr. Days of the future past). Dejové linky majú dostatok priestoru, niektoré z nich majú aj 4 a viac častí. Možno vás ale sklame animácia, ktorá za dnešnými seriálmi zaostáva. Budete si tiež musieť zvyknúť na veľmi výrazný a farebný štýl, ktorý k 90. rokom patrí. Marvel dokonca bude vydávať sériu komiksov X-Men ’92, ktorá je týmto štýlom inšpirovaná.

Samozrejme aj tu máte na výber. Trochu modernejším spracovaním je X-Men: Evolution (u nás X-Men: Legenda začína), ktorý sa zameriava na mladších mutantov. Plusom je, že Marvel nedávno umiestnil celý seriál zadarmo na Youtube. Veľmi dobre prijatý bol aj najnovší X-menovský seriál Wolwerine and the X-Men, ktorý je z týchto troch najdospelejší.

Ktorý animovaný seriál sa ešte oplatí pozrieť? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Charles Burns – Génius, ktorý je možno predlohou pána Burnsa

S Charlesom Burnsom sa spája jedna zaujímavá konšpiračná teória (áno, aj my komiksoví fanúšikovia máme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.