Ako mala vyzerať Fantastická štvorka podľa pôvodného scenára?

Fantastická štvorka v kinách úplne prepadla. Hodnotenie filmu sa pohybuje okolo 40%. Ale mohlo to byť úplne inak, keby FOX neosekal pôvodný scenár.

V roku 2012 boli Jeremy Slater a režisér Josh Trank najatý FOXom aby napísali scenár k Fantastickej štvorke. V roku 2014 Simon Kinberg prepísal pôvodný scenár na príkaz FOXu. Film, ktorý sme mohli vidieť v kine sa Slaterovmu scenáru podobal len zo začiatku. Dve tretiny finálnej verzie filmu sa v Slaterovom scenári nachádzajú už v prvom akte.

Slaterov scenár mal v sebe akčný tón na aký sme pri filmoch od Marvelu zvyknutý, mnoho akcie a súhry postáv. Možno bol dokonca trochu prepchatý. Obsahoval napríklad origin príbehy F4, Doktora Dooma, Glactusa, Mole Mana, Harbieho a dokonca aj FantastiCar. Väčšina akcie sa odohrávala v uliciach New Yorku.

Koncept scenáru z roku 2012 sa filmu zo začiatku podobá. Reed a Ben sú kamaráti z detstva, ktorí pracujú na teleporte. V Slaterovom scenári sa autíčko, ktoré Reed teleportoval do Negative Zone objaví v čase keď sa jeho tím prvý raz teleportuje do Negative Zone, zvláštne, že aj túto maličkosť vynechali.

Slaterov scenár sa odohráva oveľa rýchlejšie ale stále dokáže načrtnúť vzťah Reeda a Grimma oveľa presvedčivejšie. A dôvod prečo Reed zavolal Bena na cestu do Negative Zone dáva oveľa väčší zmysel. V scenári sa nevyskytuje žiadny starší Doktor Storm a Sue zavolá svojho brata Johnnyho na pomoc, pretože nevie na koho iného sa má obrátiť.

Reed sa dostane do Bexterovej budovy na základe štipendia, tam sa zoznámi so Sue a Victorom Von Doomom. Victor zoberie Reeda na párty, kde sa Reed zaľúbi do Sue, Victor však nemá záujem o dievčatá, snaží sa dozvedieť viac o Reedovom výskume a informácie posiela do svojej rodnej zeme Latverie.

Moloids

V Baxterovej budove sa stretávame s Dr. Harveym Elderom, ten sa snaží vytvoriť umelý život – Moloidy (na obrázku). Medzitým začne Ben smútiť za Reedom, tak sa vykašle na vysokú a vstúpi do armády.

Keď škola Reedovi a Victorovi odmietne povoliť použiť Kvantumovu bránu. Rozhodnú sa ju použiť pod rúškom noci. Reed zavolá Bena kvôli vlastnej ochrane. Sue a Johnny ostanú na druhej strane portálu aby dozreli na priebeh akcie. Benovi sľúbia, že bude môcť prvý vystúpiť na druhej strane portálu.

V scenári je Kvantumova brána v podstate len veľká hydraulická ruka, ktorá prenesie modul cez trhlinu v priestore. Keď sa tím dostane do Negative Zone, Doom predbehne Bena a ako prvý vstúpi na planétu.

Nenájdu veľkú pustatinu, ako tomu bolo vo filme, ale mimozemské mesto. Mesto je plné kostí ale nie ľudských. Tím vstúpi do amfiteátru plného mŕtvol. V amfiteatri narazia na záhadnú bytosť v brnení a s prilbou, z ktorej vychádzajú dve obrie čepele.

Galactus

Tá veľká vec, je Galactus. Začne strieľať Temnú hmotu a zdanlivo zabije Victora. Reed a Ben sa dostanú ku modulu ale ten nefunguje. Na druhej strane portálu Sue usilovne pracuje na vyriešení problému. Galactus sa pomaly blíži, na poslednú chvíľu Sue opraví modul, Galactus vystrelí temnú hmotu, tá zasiahne kvantumovu bránu a ich reakcia zasiahne celý tím.

Scéna kde sa tím preberá je podobná s filmom. Johnny je celý v ohni, kričí, Ben je uväznený v kameni. Sue sa zjavuje a mizne.

Ďalej sa scenár odohráva po štyroch rokoch od nehody. Johnny Storm je hviezda v reality show, hoci jeho relácia stráca sledovanosť. Sue stále pracuje v budove Bexter. Používa svoje schopnosti k nahliadnutiu do tela pacientov v pokročilom štádiu rakoviny. Dr. Elder ju prehovára aby sním spolupracovala na Moloidoch ale Sue odmieta pretože si myslí, že ich chcú použiť ako zbraň.

fantastic-four-thing-tank.full

Ben Grimm pracuje pre armádu a dostáva tie najkrvavejšie misie. Medzi misiami je zavretý na vojenskej základni. Reed sa schováva na Jakarte a vinní sa za to, čo sa stalo jeho priateľom. Vyrobil robota Herbieho a snaží sa predať návrh FantastiCar Toyote. Návrh sa im páči ale lietať na aute poháňaným atómovým reaktorom sa im nezdá ako dobrý nápad.

Film sa presúva do Latverie. Podľa návrhov od Victora si vláda vybudovala vlastnú Bránu. Pošlú ňou tím, modul sa vráti pokrytý krvou a jediný kto z neho vystúpi je Victor Von Doom celý pokrytý Temnou hmotou. Zabije vládu a preberie vedenie krajiny.

ben grimm

Sue a Ben sa stretnú v pizzerii. Ben sa ukrýva pod baloňákom a v klobúku. Prezradí Sue, že už sa v podstate zmieril s tým, že sa z neho stalo monštrum. S čím sa však nevie vyrovnať je, že ho Reed opustil. Sue mu prezradí, že sa snaží nájsť preňho liek ale nedarí sa jej.

V Indonézii Reeda prepadnú ozbrojení lupiči s futuristickými zbraňami, vytvorených podľa jeho dizajnov. Docvakne mu, že za tým stojí Victor. Reed sa snaží dovolať Sue a varovať ju. Ale ona mu nedvíha tak nasadne do prototypu FanastiCar, naloží Harbieho a letí ponad oceán do Ameriky.

Mole Man

V tom istom čase ozbrojenci zvaní, Shock Troopers, napadnú Baxterovú budovu. Johnny sa nachádza vo vnútri zo svojim štábom. Snaží sa presvedčiť Sue aby sa k nemu pridala. Počas útoku doktor Elder nechtiac na seba vyleje Moloidy a premení sa na Mole Mana (na obrázku).

Fantastic Four number one

Sue a Johnny zastavia Shock Trooperov. Scenár opisuje Sue ako amazonskú bojovníčku, ktorá nakopáva zadky. Keď sa Reed dostane na miesto je po všetkom. Nepríde však neskoro na to aby videl ako sa z malých Moloidov stanú obrovské. Ben, ktorý sa nachádza v blízkosti, sleduje šteňatá vo výklade, začuje rozruch a pribehne. Tím bojuje proti obrím Moloidom, boj je napínavý a vtipný. Ben sa konečne dostane na miesto ale v momente ho prehltne Moloid, snaží si prebojovať cestu z neho. Keď sa konečne dostane z jeho úst vidí ako Reed odstrelil autobus do tvora.

Tu je jasne vidieť, že scenár sa úplne odklonil od výsledného filmu. Čas sa posunul o niečo ďalej a tím sa spojil za úplne iných okolností. Zvyšok scenáru je o tom ako sa tím dáva dokopy a vydáva sa do Latverie, ktorá sa stala celosvetovým problémom kvôli tomu, že Victor zostrojil obrie delo Temnej hmoty. Chce ním zničiť Galactusa, pretože to je jediná možnosť ako ostať v Negative Zone. Vyzerá to tak akoby Victor chcel vymeniť Galactusovi Negative Zone za Zem. Ale Doom má v pláne zničiť Ničiteľa predtým ako k výmene dôjde.

fantasticar

Tím využíva svoje schopnosti mnohými spôsobmi a hlavne Sue. Pomôže napríklad Reedovi utiecť z väzenia po bitke s Moloidmi, vytvorí silové pole okolo FantastiCar tým zníži odpor vetra a zvýši rýchlosť lietajúceho auta. Reed použije svoje schopnosti a stane sa živým airbagom počas nehody, prežije výbuch granátu. Vo finálnej bitke najviac pomôže Herbie.

herbie

Posledná bitka sa odohráva v Latverii. Ukáže sa, že Doom je v skutočnosti len akýsi robot a Victor je v skutočnosti fyzický spätý s planétou v Negative Zone a odtiaľ všetko riadi. Scenár končí uväzneným Doomom v Negative Zone, Fatastická štvorka varuje vládu, že Galactus prichádza, z Baxterovej budovy vytvoria svoje hlavné sídlo a školu pre nadané deti, ktoré hľadajú spôsoby ako poraziť prichádzajúceho Galactusa.

Scenár má dokopy 121 strán (film by mal teda 121 min) a je nabitý akciou. Ako som hovoril scenár sa môže zdať trochu prepchatý, pôvod Mole Mana je trochu na silu, ale bitka s Moloidmi by sa do filmu hodila. Je jasné prečo FOX neschválil tento scenár, bolo by to príliš drahé – príliš veľa rôznych miest a skoro nič sa neodohráva v budovách. Bitka v Latverii je obsiahla a zaberá mnoho strán. FOX chcel tento film čo najlacnejší a tak vyškrtol všetky scény potom ako tím dostal svoje schopnosti a rýchlo ukončili film krátkou bitkou. Josh Trank možno chcel natočiť dobrý film ale nebolo mu to umožnené. Nie je to vôbec temnejšie, je to skôr prízemnejšie a bez predstavivosti.

Predtým ako sa Simon Kinberg stal producentom a prepísal scenár, Fantastická štvorka bola úplne iným filmom. Dosť sa podobala komiksovej predlohe Ultimate Fantastic Four a dokonca obsahovala veľkú, drsnú akciu. Bol to taký druh filmu, ktorý by sme očakávali od Marvel Studios.

Zdroj: Birthmoviesdeath.com

Chochi

Avatar
Zakladateľ ComicBoxu ale hlavne fanúšik filmov, seriálov a kníh

Určite si prečítaj

Blíži sa Flashpoint?

Zatiaľ sme sa sólo filmu Flasha nedočkali. Už sme počuli viacero dátumov, kedy mal byť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.