Aký bol plán Zacka Snydera?

Justice League sa po odchode Zacka Snydera, ktorý odišiel z rodinných dôvodov, nemala takmer vôbec zmeniť. Práce na filme sa vtedy ujal Joss Whedon a povrávalo sa, že je potrebné iba natočiť niektoré zábery znovu (tzv. reshoots). Postupom času sa však čoraz viac ukazuje, že nešlo iba o kozmetické úpravy, ale o priepastné rozdiely. Aká bola vízia Zacka Snydera?

Zmeny týkajúce sa členov Justice League

CYBORG
Zrejme najviac zmien podstúpila postava Victora Stonea resp. Cyborga (Ray Fisher). V Snyderovej verzii filmu mal byť Cyborg “srdcom filmu” – tešiť sme sa mohli napríklad aj na Victorov život pred nehodou. Fotku zo života pred nehodou publikoval sám herec.

Victor Stone na futbalovom ihrisku

Nehoda mala Victora pripraviť o matku – na obrázku je už ako Cyborg pri jej hrobe

Po nehode sme mali vidieť veci ako “znovuzrodenie” Victora (z Mother Boxu) a následne aj Cyborgove učenie sa ovládať nové schopnosti – lietanie, ovládanie sietí a pod. Victorov život mal po tejto krátkej chvíľke šťastia opäť nabrať tragický smer – pri útoku na S.T.A.R Labs mal umrieť Silas Stone (Victorov otec). Whedon bol k nemu milosrdnejší.

Scéna počas ktorej mal umrieť Silas Stone. Snyder ju popisuje “Aj vy by ste plakali”. Na inej fotke, ktorú pred pár dňami nahral Zack Snyder vidno, že na S.T.A.R. Labs zaútočil Steppenwolf.

Súčasťou filmu mala byť aj scéna, kde sa Victor zahráva s Mother Boxom. A Mother Box s ním.

Vďaka tomu, že bola veľká časť Cyborgových scén pozmenená, vytvorila sa jedna veľká dejová diera medzi filmami Batman v Superman a Justice League v dôsledku čoho vznikol chaos, kedy vlastne vznikol Cyborg.

FLASH
Zmeny sa dotkli aj Barryho Allena/Flasha. Výrazne okresaný, resp. takmer absentujúci príbeh Barryho Allena a nadobudnutia jeho schopností a pár dejových dier medzi filmami Batman v Superman a Justice League sa Whedon snažil zaplátať humornými scénami. Súčasťou Snyderovho filmu Justice League mala byť aj Barryho komiksová polovička Iris West, ktorá sa však do Whedonovej podoby filmu vôbec nedostala.


Kiersey Clemens ako Iris West sa do Justice League nedostala

Barry mal počas filmu taktiež cestovať časom, ako v posledných dňoch odhalil Zack Snyder.

Zack Snyder uverejnil v posledných dňoch túto fotku s popisom “Miller is the flash”

Zaujímavá scéna s Barrym Allenom v tričku s easter eggom – bohužiaľ bola odstránená

A ešte jedna vymazaná scéna, ktorá našťastie nie je len obrázok a je zameraná na Flasha. Môžeme vidieť, že podobne ako Victor Stone, aj Barry Allen mal dostať priestor pre svoj príbeh.

AQUAMAN
Aj Aquamanova postava bola oklieštená vo Whedonovej verzii. Snyder mal určite nejaký plán pre ďalších krajanov Arthura – a to pre Meru a Vulka. Predpokladá sa, že jeden z nich dvoch mal poskytnúť Arthurovi výstroj a trojzubec, ktoré má vo filme Justice League. Takto totiž vznikla diera v deji a Arthur svoju výstroj mohol získať kľudne aj z Aliexpressu.


Na záver filmu mali prísť Mera a Vulko Aquamana varovať, čo sa deje v Atlantise – a teda mali vytvoriť priestor pre Aquamanov sólo film

Aj herec Jason Momoa (Arthur Curry/Aquaman) sa vyjadril, že mnoho zo scén, ktoré natočil, nakoniec nebolo použitých vo filme. Čo všetko ešte v nich bolo, môžeme v tejto chvíli len hádať.

SUPERMAN
Rozsah Supermanových zmien sa bez vydania Snyder Cut verzie zrejme nedozvieme. Nakoľko Superman nebol súčasťou propagácie filmu (keďže po udalostiach filmu Batman v Superman bol mŕtvy) je náročnejšie hodnotiť a porovnávať. Porovnávať sa preto dá iba s uniknutými materiálmi.

Superman podstúpil zrejme vizuálnu zmenu, pretože herec Henry Cavill si kvôli inému filmu počas reshootov nemohol oholiť tvár. Preto bola jeho tvár oholená prostredníctvom počítača a výsledok dopadol… veľmi neslávne.


Vizuálne efekty na Supermanovej tvári sa dočkali veľkého posmechu

Superman sa mal vo filme vrátiť na kryptonskú loď, kde sa nachádzali dva alternatívne obleky. Špekuluje sa, že počas filmu mal mať Superman na sebe čierny oblek, no toto oficiálne potvrdené nikdy nebolo.

Zmenou malo prejsť aj oživenie Supermana. Zack Snyder mal odlišnú predstavu o tom, ako bude muž z ocele privedený späť k životu. Snyder zdieľal tento obrázok s popisom ” He has yet to rise” (On už povstane). Z pozadia obrázku vyplýva, že tam chýbajú ešte nejaké vizuálne efekty. No už takto je zrejmé, že Supermanovo oživenie malo byť odlišné.

WONDER WOMAN

O zmenách, ktoré sa dotýkajú Wonder Woman sa na internete nachádza najmenej informácii. Zrejme najväčším rozdielom medzi Snyderovou verziou a Whedonovou verziou, je porážka Steppenwolfa. V Snyderovej verzii ho mala zabiť Wonder Woman, teda aspoň podľa konceptov. Zmena porážky Steppenwolfa zrejme bola ovplyvnená reshootmi – vraj bol odstránený cliffhanger v podobe príchodu Darkseida.

Ďalšie postavy

Jesse Eisenberg (Lex Luthor) potvrdil, že mal mať vo filme väčšiu rolu. Herec vraj natočil viacero scén, ktoré sa do filmu nedostali. Predpokladá sa, že Lex Luthor mal minimálne v prvej polovici filmu zohrávať kľúčovú rolu. Napríklad mal vo filme odhaliť spôsob, ako zničiť paradémonov.


Podľa konceptu sa zrejme rátalo aj so scénou, kde je Lex v Arkhame/väzení a študuje nejaké materiály

Viac priestoru mali dostať aj Lois Lane a Martha Kent. Lois Lane mala pravidelne chodiť k Supermanovmu pamätníku, pričom nenápadná narážka na toto jej správanie mala padnúť, kým si kupovala kávu. Zack Snyder uverejnil fotografiu s Marthou a Lois, ako spolu sedia pri stole. Kontext scény je neznámy.

Minimálne Steppenwolf podstúpil vizuálne zmeny, v Snyderovej vízii mal byť väčší “fešák”.


Pôvodný Steppenwolf (vľavo) a finálna verzia (vpravo)

Zmenou malo prejsť aj zoznámenie Alfreda s ostatnými členmi Justice League. Predpokladá sa, že sa mali zoznamovať pomalšie, nie tak za pochodu, ako vo filme. Dočkať sme sa mali aj scény z prvého traileru (kedy sme polemizovali nad tým, s kým sa Alfred rozpráva).

Postavy, ktoré sme mali vidieť

O tom, aké postavy mali byť v Justice League, ale nakoniec sme ich nevideli, sa dá napísať celý zoznam. Viacerí herci, ktorí mali byť vo filme, potvrdili svoju účasť na natáčaní. Objaviť sa mali napr. “starí bohovia” ako je Ares, Zeus a Artemis. Vo filme sme mali vidieť aj epický súboj Aresa s Darkseidom. Darkseid sa mal dokonca vo filme objaviť viackrát, jeho príchod na Zem mal byť zároveň cliffhangerom po porážke Steppenwolfa.


“Starí bohovia”

Okrem už vyššie spomínaných mali mať premiéru vo filmovom univerze viaceré ikonické postavy známe z komiksov –  vedec Ryan Choi  – neskôr aj ako Atom, už spomínaná Iris West, minimálne traja Green Lanternovia (Yalan Gur, Kilowog, Tomar-Re). Generál Swanwick mal byť niekedy počas filmu odhalený ako Martian Manhunter.

Zmeny v deji filmu

Samotný dej filmu mohol mať dva veľké problémy. Prvý kameň úrazu bola dĺžka filmu. Kým štúdio malo predstavu o filme, ktorý sa zmestí do dvoch hodín, vízia Zacka Snydera bola údajne pre komiksových fanúšikov štedrejšia. Film mal mať tri a pol hodiny (konkrétne 3 hodiny a 34 minút), čo pri všetkých vyššie uvedených vymazaných scénach a dejových odbočkách (príbehy Cyborga, Aquamana a Flasha) mohlo byť reálne. Za obeť mal padnúť aj údajný menší dej, ktorý sa týkal vojska. Súčasťou Justice League mala byť aj zhruba 20 minútová scéna, kde malo vojsko prísť do konfrontácie so zloduchmi. Túto informáciu potvrdil jeden z hercov, ktorý bol súčasťou vystrihnutej scény.

Druhý problém mohol byť trocha všeobecnejšieho charakteru. O filmoch Zacka Snydera sa hovorí, že sú temné. Vraví sa, že aj jeho celková vízia Justice League bola temná a práve Joss Whedon mal film trochu odľahčiť.  Do filmu vniesol pár humorných scén, ktoré Snyder vôbec neplánoval, napríklad scéna s ruskou rodinou. Keď sa Snydera spýtali na scény s ruskou rodinou, on odpovedal “Aká ruská rodina?”

Family Flash GIF - Find & Share on GIPHY

Začiatok Justice League (teda ak si odmyslíme tú scénu so Supermanom) s pesničkou Everybody Knows od Sigrid bol Whedonov nápad. Snyder plánoval iný začiatok filmu.

Nie je tajomstvom, že Snyder plánoval urobiť Justice League ako trilógiu, preto je logické, že Snyder mohol začať nejaké dejové línie, ktoré potom mohol/musel Whedon vyškrtnúť, keďže on mal s filmom iný plán. Zrejme to bude ten prípad scény s vojskom. Odstránené bolo aj STAR Labs, predpokladá sa, že členovia Justice League tam mali konzultovať paradémonov a znovuoživenie Supermana, teda mohlo ísť o vedľajšiu dejovú líniu.

Do tejto kategórie patrí zrejme aj “Knightmare vízia”. Časť z nej sme mohli vidieť vo filme Batman v Superman. Ide o znázornenie postapokalyptického sveta. Táto vízia sa mala pod vplyvom udalostí Justice League meniť na realitu.

Aj záver filmu mal byť iný. Zack Snyder plánoval film zakončiť monológom Silasa Stonea – resp. jeho videonahrávkou, keďže mal niekedy počas filmu umrieť.

Je možné, že zmien je ešte viacej, ale je veľmi náročné zachytiť ich všetky, hlavne s prihliadnutím na fakt, že v posledných dňoch bolo zdieľaných viacero nezverejnených scén – kvôli výročiu premiéry filmu.

Pri príležitosti druhého výročia premiéry Justice League prejavili herci z Justice League na sociálnych sieťach podporu prostredníctvom hastagu #releasethesnydercut a zdieľania (aj nevidených) záberov


Ray Fisher zdieľal na Twitteri scénu zo života Victora Stonea na univerzite

Zdroj: screenrant.com, wikipedia.com

Kristina

Kristina
Mám rada komiksy a filmy s komiksovými postavami. Ako už obrázok naznačuje, najradšej mám Supermana. :)

Určite si prečítaj

Rozbor traileru k Justice League podľa vízie Zacka Snydera

Na DC FanDome bol odpremiérovaný teaser trailer na Zack Snyder’s Justice League! Na čo sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.