Alejandro Jodorowsky a Moebius počas natáčania filmu Duna

Alejandro Jodorowsky – Muž, ktorý nenatočil Dunu

V poslednej dobe sa mnoho hovorí o filme Duna v réžií Denisa Villeneuvea. Knižná adaptácia Duna od Franka Herberta bola už sfilmovaná v roku 1984 Davidom Lynchom. Pred Lynchovým spracovaním sa v 70. rokoch jeden známy čilský režisér Alejandro Jodorowsky pokúšal o megalomanskú filmovú adaptáciu Duny. Snímok  mal umožniť divákovi ,,prežiť si LSD halucinácie, bez toho, aby musel užiť LSD”V tomto filme mal mať na starosti vizuálnu stránku HR Giger a hudbu kapela Pink Floyd. Pre nedostatok financií bolo ale natáčanie zastavené. V roku 2013 o tomto najlepšom sci-fi filme, ktorý nikdy nebol natočený vznikol zaujímavý dokument Jodorowsky´s Dune.

Je nepopierateľné, že je veľká škoda, že tento film nebol dokončený.  Pri jeho realizácií sa ale stretli dvaja výnimoční umelci, a to geniálny scenárista Alejandro Jodorowsky a komiksová legenda Jean Giraud (pseudonym Moebius). Jodorowsky a Moebius spolu vytvorili grafickú novelu The Eyes of the Cat (Oči kočky), erotické grafické novely Griffes d’Ange (Anjelské Drápky), Madwoman of the Sacred Heart ä  Šílená ze Sacré Coeur) a veľkolepý šesťdielny sci-fi epos Incal. Súčasťou Incalu ako nadčasovej sci-fi epopeje sú diely Avant Incal (Pred Incalom), Apres l´Incal (Po Incale) a ságy ako Kasta Metabaronů, Kasta Meta- baronů: Praděd Oton, Megalex či Technokněží

Okrem sci-fi komiksov sa Alejandro Jodorowsky  podieľal scenári mýtického príbehu Le Lama Blanc (Bílý láma), na westernovej sérií Bouncer, na fantasy komiksoch Les Aventures d´Alef-Thau (Dobrodružství Alefa Thau) a Diosamante alebo na historicko-erotickom komikse ako Borgia (Borgiovci). Fantasy alebo historicko-erotické komiksy od Alejandra Jodorowského v spolupráci s Moebiusom a Milom Manarom sú právom považované za to “najlepšie čítanie na dlhé zimné večery”. Môžeme si to ale momentálne preformulovať na najlepšie čítanie v karanténe. Takže mi to nedá neupozorniť na to, že 4.mája 2020 bude konečne v predaji aj pokračovanie série Borgiovci, konkrétne Le Pape Terrible (Pápež ukrutný).

Na koniec sa ale vrátim na chvíľu k tomu, prečo to bol práve Alejandro Jodorowsky, kto mal režírovať Herbertovu Dunu. Jodorowsky sa ako režisér v 70. rokoch asi najviac preslávil filmom El Topo. Tento film bol obľúbenou snímkou aj Johna Lennona, Georga Harrisona či Boba Dylana. Členovia skupiny Beatles Jodorowského filmy dokonca tak obdivovali, že mu manažér skupiny daroval milión dolárov na ďalší film.

Dobrou radou na záver je sledovať Jodorowského filmy od jeho prvých filmov (El Topo, Holy Mountain, Santa Sagre), a nie od posledných (Tusk, The Rainbow Thief), ktoré boli možno až príliš kontroverzné a divné.

evimedz

Avatar
Na komiksy som proste srdcař. Rada o nich píšem a ukazujem ich kúzlo ostatným. Vyrastala som s nimi a plánujem aj s nimi zostarnúť :D

Určite si prečítaj

Charles Burns – Génius, ktorý je možno predlohou pána Burnsa

S Charlesom Burnsom sa spája jedna zaujímavá konšpiračná teória (áno, aj my komiksoví fanúšikovia máme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.