Alita: Battle Angel – Manga vs. Film

Film Alita: Battle Angel, ktorý natočil Robert Rodriguez podľa rovnomennej japonskej mangy, sa stal celosvetovým hitom. Snahy sfilmovať túto skvelú mangu siahajú spätne až do roku 2000, kedy James Cameron vyslovil svoj zámer v budúcnosti preniesť príbehy Ality na filmové plátno. Film mal pôvodne natočiť on sám, avšak kvôli práci na filme Avatar napokon zveril Alitu svojmu priateľovi Rodriguezovi. Výsledný film je zaujímavým mixom Cameronovho veľkolepého vykreslovania svetov a Rodriguezovej lásky k nadupaným akčným scénam, pričom stále sa verne a s patričnou úctou drží predlohy Yukita Kišira. V čom sa však predloha a film líšia?

Varovenie: Článok obsahuje spoilery k filmu Alita: Battle Angel.

  1. Alitin “otec”

Doktora Ida, ktorý nájde rozbité Alitino telo na smetisku, opraví ju a stane sa jej čímsi ako adoptívnym otcom hrá vo filmovom spracovaní fantastický Christopher Waltz. Príbeh tohto opravára robotov a bojovníka proti zločinu sa zľahka líši medzi mangou a filmom. Doktor Ido kedysi žil v Saleme, meste vysoko nad Iron city, ale bol z neho, rovnako ako množstvo iných ľudí v Alitinom príbehu, vyhnaný. V mange sa, inšpirovaný Alitiným vzdorom, rozhodne viesť vzburu proti Vectorovi, bohatému obchodníkovi s kradnutými časťami robotických tiel. Ako sa dej vyvíja, doktor Ido dokonca začína svoj osobný boj s Vectorovými výtvormi a snaží sa tým chrániť Alitu a jej budúcnosť.

Filmová verzia doktora Ida má trošku iný príbeh. Rovnako ako v mange bol vyhnaný zo Salemu, avšak v tomto prípade s celou svojou rodinou, teda aj smrteľne chorou dcérou Alitou. Jeho žena Chiren (Jennifer Connelly), ktorá mimochodom v mange vôbec neexistuje, ho opúšťa a dcéra umiera po útoku jeho závislého pacienta. Oprava Ality, ktorú pomenúva po svojej mŕtvej dcére, je preňho teda akousi formou terapie po strate blízkej osoby.

2. Hugo a jeho osud

Rovnako aj motivácie a minulosť Alitinho priateľa Huga sa líšia medzi mangou a filmom. Vo filme je Hugo obyčajným chlapcom, ktorý pomáha doktorovi Idovi, avšak po nociach sa mení na zlodeja častí robotických tiel, ktoré vymieňa Vectorovi za čipy (akási forma peňazí v tomto svete). Jeho jedinou motiváciou je zarobiť si dosť nato, aby prenikol medzi miestnu smotánku a mohol sa presťahovať do mesta Salem.

Hugo v mange má za sebou trošku pohnutejšiu minulosť. Dozvedáme sa, že ujsť do Salemu bol vždy sen jeho staršieho brata, ktorý postavil balón, na ktorom chcel ujsť s celou rodinou. Jeho manželka ho ale udala a Hugov brat bol zabitý ako zradca. Hugo sa potom rozhodol naplniť tento sen a do Salemu sa dostať za každú cenu, spája svoje sily s Vectorom a zarába čipy krádežami chrbtíc robotov (ktorých je nedostatok). V oboch prípadoch končí Hugo zle, je prenasledovaný za nelegálny obchod s časťami robotických tiel a je zabitý. Zachraňuje ho Alita, keď jeho mozog napojí na vlastný zdroj energie a doktor Ido mu vyrobí robotické telo. Tam však Hugov tragický príbeh nekončí, robotický chlapec sa rozhodne pokúsiť ešte raz naposledy dostať do Salemu, avšak pritom umiera pred očami svojej milovanej Ality.

3. Alitin príbeh

Samotný Alitin príbeh sa taktiež zľahka líši medzi predlohou a filmovým spracovaním. Vo filme Alitino prvé telo ničí robot menom Grewishka, ktorý je akousi obdobou robota menom Makaku, ktorý je v mange masový vrah závislý na jedení mozgov a stáva sa Alitiným prvým skutočným nepriateľom. Vo filme je motorbal dôležitou súčasťou príbehu a stáva sa Alitiným lístkom do Salemu, avšak v mange je to len šport, ktorému sa začne venovať aby zo seba vybila negatívne emócie po strate Huga.

Filmová verzia nám predstavuje taktiež postavu menom Nova, ktorý je vedcom, žijúcim v Saleme, a je Vectorovým šéfom. Nova sa objavuje aj v mange, avšak je rovnako ako zvyšok vyhnaný do Iron City a jeho vzťah s Alitou je omnoho komplikovanejší ako jednoduché filmové nepriateľstvo. Dôležitým rozdielom je taktiež fakt, že vo filme Vector umiera Alitinými rukami, avšak v mange prežil a stal sa jej najväčším nepriateľom.

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

Top 10 najlepších komiksov o Druhej svetovej vojne

Vojnové grafické novely sú zaujímavou súčasťou komiksového univerza. Nie sú to len príbehy o bojoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.