Ant-Man (Hank Pym a Scott Lang)

Ant-Man? Mravčí muž? Existuje vôbec takáto komiksová postava? Áno, je to tak. Jeden by sa bol donedávna čudoval, ako niekto mohol vytvoriť niečo tak komické, no dnes to už neplatí. Ant-Man je jedna zo série postáv, vytvorených Stanom Leem, Larrym Lieberom a Jackom Kirbym, ktorej rané začiatky sa datujú až na september roku 1962, kedy sa po prvýkrát objavila v komiksovej sérii Tales To Astonish. Konkrétne išlo o vydanie s číslom #35. Ant-Manove hlavné schopnosti, ako ste si už mohli všimnúť, sú nadľudská sila a pohyblivosť, zmenšovanie sa až na mikroskopické rozmery a zväčšovanie sa až do výšky 30 metrov(v prípade filmu je to zatiaľ nanajvýš necelých 20 metrov). Ovládanie svojich kolegov mravcov a hmyzu, je samozrejmosťou.

Za tie roky sa pod titulom “Ant-Man” stihlo vystriedať hneď niekoľko postáv, počnúc s Hankom Pymom. Hank Pym bol biofyzikom a majstrom v spoločnosti Security Operations Center. Celým menom Dr. Henry ‘Hank’ Pym, sa rozhodol stať superhrdinom až potom, čo mu zahynula prvá manželka Maria Trovaya, ktorá bola politickým odpadlíkom v Maďarsku. Po zosobášení začali spolu žiť v Maďarsku, avšak táto rodinná idylka netrvala dlho. Dostali sa do konfliktu s korupčnými agentmi tajnej polície, ktorý vyústil v smrť Marie. Práve jej smrť dala Hankovi podnet na začiatok boja s nespravodlivosťou. Po objavení chemickej substancie, ktorú nazval Pymove častice, si prostredníctvom nej dokázal upraviť svoju veľkosť. Pridal helmu na kontrolu mravcov a Ant-Man sa mohol pustiť do akcie.

Čoskoro sa o svoje zistenia podelil so svojou novou priateľkou, Janet Van Dyne, ktorá sa stala jeho partnerkou v zbroji, nám známou ako Wasp, potom čo jej pomohol pomstiť jej zosnulého otca, Vernona Van Dyna. Ten bol zavraždený jedným zo svojich výtvorov. Neskôr sa duo, Ant-Man a Wasp, stalo spoluzakladateľmi Avengerov a postavili sa nepriateľom, ako Egghead, mutant Whirlwind či Pymov vlastný výtvor, Ultron. Pym si za roky svojho pôsobenia privlastnil viacero titulov, ako Giant-Man, Goliath, Yellowjacket, či dokonca Wasp, po pravdepodobnej smrti Janet v sérii komiksov Secret Invasion. Jeho pôvodné pomenovanie ostalo neobsadené, a tak ho mohli prebrať jeho nasledovníci.

Nám oveľa bližšia kapitola existencie tejto postavy je tá so Scottom Langom v obleku Ant-Mana, ktorého sme mali možnosť vidieť po prvýkrát na striebornom plátne v roku 2015, kedy sa predstavil vo svojej sólovej snímke, Ant-Man. Tak ako aj vo filme, v komiksovej predlohe je Scott Lang zlodejom, ktorý ukradne Ant-Manov oblek, avšak v komiksoch ide o jeho hlavný zámer, aby zachránil svoju dcéru, ktorá trpí srdečnými problémami. Nakoniec sa jeho prioritou stala “kariéra” Ant-Mana, počas ktorej sa stal blízkym spojencom Fantastickej 4 a neskôr aj právoplatným Avengerom. Určitú dobu bol dokonca priateľom Jessicy Jones. Bol zavraždený postavou Scarlet Witch s pomocou Visiona a Hawkeya v sérii Avengers Disassembled. Z jeho dcéry sa taktiež stala superhrdinka, ktorá vystupovala pod menom Stature, a to konkrétne v sérii Young Avengers.

Tretia osoba, ktorá sa dostala k tomuto titulu, bol Eric O’Grady. Nízko postavený agent S.H.I.E.L.D.u, ktorý natrafil na Ant-Manov oblek na základni Shieldu. Eric nebol práve najvzornejším hrdinom, pretože tento oblek využil najmä pre svoje vlastné potreby, ktoré zahŕňali zneužívanie statusu superhrdinu na zvádzanie žien či ponižovanie až mučenie iných. Predtým ako sa pridal do sérii, ako Avengers: The Initiative, The Thunderbolts alebo najaktuálnejšie Secret Avengers, mal svoju vlastnú krátkodobú sériu komiksov Irredeemable Ant-Man. Hrdinsky zahynul pri zachraňovaní dieťaťa pred zápornou postavou menom Father v Secret Avengers. Neskôr bol oživený, aby sa onedlho nato mohol stať antagonistom. Na konci tejto série zmizol a odvtedy sa o ňom už nepočulo.

Našťastie, Scott Lang je v MCU ešte živý a zdravý (nateraz) a vracia sa do kín spolu aj so svojou novou partnerkou, Hope Van Dyne ako Wasp, už 5.júla 2018 v pokračovaní Ant-Man and the Wasp, tak určite si to nenechajte ujsť.

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Captain Marvel (Carol Danvers)

Marvel má vo svojej zostave túto postavu od roku 1967, vtedy Stan Lee a Gene …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.