Captain America: Prvý Avenger

Vo filmovom maratóne sme len krok od prvého dielu Avengerov. Ešte predtým sa však zoznámime s úplne prvým z nich – Stevom Rogersom.

Kristina hodnotí
KristinaSteve Rogers je odvážny a húževnatý mladík, ktorý sa túži dostať do armády. Nie preto, aby zabíjal nacistov, ale preto, lebo nemá rád grázlov. V jeho prípade to však nie je jednoduché – jeho fyzické predpoklady a dlhý zoznam zdravotných problémov ho predurčujú na sedenie doma. Našťastie si jeho neodbytnosť na náboroch všimne jeden výnimočný doktor, ktorý pomocou super-séra spraví zo Steva Rogersa supervojaka.

Ak sa pýtate, prečo si film pozrieť, odpoveď je jednoduchá. Triviálna zápletka „ako sa obyčajnému chalanovi splnil sen“ funguje v tomto prípade dokonale. Steve nie je boháč, ktorý vlastní super oblek. Nie je ani severský boh so super kladivom. V žilách Stevovi síce koluje super sérum, no to, čo z neho robí hrdinu, je jeho srdce. Divákovi nie je vzdialený, lebo vo svojej podstate je to stále len človek, ktorého život nie je vždy dokonalý (a to aj napriek jeho super schopnostiam). Red Skull, hlavný záporák filmu, vytvára vo filme nádherný kontrast – kým Steve má jedno veľké srdce, Red Skull nemá žiadne.

Z vizuálneho hľadiska, ani z hľadiska scenáru nemám filmu čo vyčítať. Film je od začiatku do konca pútavý a z môjho uhla pohľadu je to jeden z najlepšie spracovaných príbehov v MCU.

A nezabudnite si všimnúť, že Kapitán Amerika má v tíme Damiena Darkha 😀 Moje hodnotenie: 94%

ZuZ hodnotí
ZuZV auguste 2011 prišiel do kín trhák roku – Captain America, príbeh prvého člena Avengers tímu. Je zaujímavé, prečo jeho sfilmovaný príbeh prichádza až tak neskoro, nielen po tom, ako boli iní členovia filmu už nejaký čas predstavení, ale najmä kvôli tomu, akým dôležitým komiksovým hrdinom v skutočnosti je. Keďže sme sa ho dočkali až po predstavení Iron Mana a Thora, režisér sa mohol veľmi efektne vyhrať s rôznymi náznakmi, ktoré spájajú všetky tieto filmy do veľkého celku. Od Howarda Starka, cez využitie Tesseractu, až po krátku ukážku Agentov S.H.I.E.L.D.

Jedno sa filmu nedokáže uprieť – kostýmy a výprava sú mimoriadne silnou stránkou tohto filmu a jednou z dôležitých zložiek v jeho úspešnosti. Skvelý výber hercov, či už v podobe kvalitného protagonistu Chrisa Evansa, silnej ženskej hrdinky Hayley Atwell alebo výborného antihrdinu Huga Weavinga aka Red Skulla, na tomto fronte film nezaostáva za výpravou a režisér má vybratú veľmi silnú líniu.

I napriek stabilnej dynamike deju si však nemožno nevšimnúť príbehové chyby, medzi ktoré patrí napríklad odpustenie Rogersovej výpravy priamo do tábora Hydry, aby zachránil vojakov a predovšetkým svojho najlepšieho kamaráta Buckyho. Akosi pochybujem, že by taký vojak nikdy nečelil minimálne disciplinárnemu konaniu.

Joe Johnston mal k dispozícii silne vystavaný front a síce s ním zázraky nenarobil, dokázal vytvoriť slušný príbeh a veľmi dobrý základ. Pretože iba na fakt dobrom základe sa dajú neskôr stavať výborné veci, ako dokazujú neskoršie pokračovania v podobe Zimného vojaka alebo celú líniu Avengers. No o tých nabudúce. Moje hodnotenie: 83%

JJkomiks hodnotí
JJkomiksPosledný článok, ktorý chýbal filmovým Avengers nie je nik iný ako ich vodca Kapitán Amerika. Ten sa nám predstavuje vo svojom vlastnom filme a navnaďuje na očakávaných Avengers.

Origin Kapitána bol naservírovaný veľmi dobre, jednoduchý prechod a vývoj z chlapca, ktorý chce byť vojakom, až po nového superhrdinu. Vo svete panuje vojna, v pozadí ktorej plánuje dobiť svet záporak Red Skull, ktorý, dúfam, sa ešte vráti na plátna kín, pretože v komiksoch je to dosť výrazná postava.

Herecké obsadenie je výborné, ale to už Marvel zvláda, Chris Evans sa na rolu Kapitána Ameriku veľmi hodí, Hugo Weaving ako záporak tiež nesklamal a aj vedľajšie postavy výborne zahrané, či už Tommy Lee Jones alebo Hayley Atwell. Trocha sklamaním pre mňa bolo kvalita akčných scén, ktorá je slabšia a aj CGI efekty sú na nižšej úrovni. Avšak celkovo je to film, na ktorý sa rád pozriem a vhodne nám predstaví Kapitána Ameriku, a to jeho ďalšie filmy majú stúpajúcu tendenciu čo sa týka kvality. Celkovému dojmu dopomáha aj prepojenie celého sveta Marvelu a rôzne narážky na ich iné projekty. Naše hodnotenie: 75%

Koty hodnotí
KotyCaptain America je jednou z prvních postav od Marvelu, ale pořádného filmu se dočkal až v roce 2011. Tato postava je velmi důležitá hlavně pro americkou historii, protože za druhé světové války inspirovala mnoho mužů k narukování do armády. Film režíroval méně známý Joe Johnston. Snímek má opět velmi slušné obsazení. Kromě Chris Evanse, který se touto rolí dost zviditelnil, zde můžeme vidět například Huga Weavinga, Tommy Lee Jonese, Hayley Atwell, Stanleyho Tucci, Sebastiana Stana nebo Dominica Coopera.

Děj se odehrává během druhé světové války po zapojení USA do bojů. Steve Rogers nedisponuje velkou fyzickou silou ani vysokým vzrůstem. Přesto se po vzoru svého přítele přihlásí do armády. Tam absolvuje základní výcvik a je mu nabídnuta účast v experimentální programu. Nakonec je vybrán jako nejvhodnější kandidát pro aplikaci séra Howarda Starka, které z něj má udělat supervojáka. Po počátečních zádrhelech nakonec přesvědčí velení, aby ho nasadili do bojů a on sám se začne aktivně podílet na vývoji války.

Přestože film má své mouchy, působí stále slušným dojmem. Možná trochu doplácí na retro atmosféru. Další filmy Captaina Americy jsou o dost lepší, takže za nimi první snímek lehce zaostává. Hlavně se odehrávají v současnosti po událostech Avengers. Jejich recenze je nachystaná na příští týden. Tento film znamenal velký průlom nejen pro Studio Marvel. Moje hodnocení: 80%

Celkové hodnotenie

Kristina - 94%
ZuZ - 83%
JJkomiks - 75%
Koty - 80%

83%

User Rating: 3.33 ( 3 votes)

Kristina

Kristina
Mám rada komiksy a filmy s komiksovými postavami. Ako už obrázok naznačuje, najradšej mám Supermana. :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Komentár

  1. Avatar
    Požitkář

    Damien Darkh v roli Dum Dum Dugana byl perfektní a škoda, že tu roli nerozvedli dál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.