Captain America (Steven Rogers)

Hrdina, ktorého v dôsledku ťažkých čias v období 2. sv. vojny, vytovorili autori Jack Kirby (vpravo) a Joe Simon (v ľavo) v roku 1941 v komikse Captain America Comics #1. Hrdina, ktorý sa stal symbolom amerického národa, symbolom cti, odvahy a spravodlivosti. Tak asi takto by som opísal jedného z najznámejších komiksových super hrdinov Captaina Americu. Ako možno viete, uniformu a alter ego Captaina Americu si počas celého obdobia existencie tejto postavy prevzali viaceré postavy, dnes sa však zameriame na prvého Captaina Americu, Stevena „Steve-a“ Rogersa a jeho premenu na jedného z najväčších hrdinov MARVEL-u.

Joe Simon Jack Kirby

Steven „Steve“ Rogers sa narodil 4. Júla, 1920, do rodiny chudobných Írskych prisťahovalcov, SarahandeJosephovi Rogersovcom. Jeho otec bol alkoholik, ktorý zomrel keď bol Steve len malé dieťa. Rovnaký osud postihol aj jeho matku, ktorá skonala na následky pneumónie o pár rokov neskôr. O Rogersovom živote, predtým ako sa stal Captainom Americom, je známe veľmi málo, s istotou sa dá povedať len to, že už v útlom veku sa v ňom prejavovali pocity zodpovednosti, cti a ľudskosti. Vďaka týmto vlastnostiam sa neskôr stal tým Captainom Americom, ktorého dnes poznáme.

Vystrašený no najmä zhrozený článkami z novín o činoch nacistických vojakoch v Európe, sa Steve rozhodol prihlásiť do armády. Napriek svojej odvahe a vnútornému pocitu zodpovednosti slúžiť svojej krajine, bol zo strany armády odmietnutý a označený skratkou 4-F, ktorá sa používala počas 2. sv. vojny pre výber kandidátov na vojenský výcvik (skratka 4-F znamenala neschopný boja z dôvodu určitých vážnych príčin, väčšinou vážneho ochorenia), ktorá bola Steve-ovi udelená najmä pre jeho vychudnutú postavu a vrodenú chorobu. O jeho snahe, dostať sa do armády a bojovať za svoju krajinu, sa dopočul generál Chester Phillips, ktorého Rogersov príbeh zaujal natoľko, že mu ponúkol možnosť zúčastniť sa na prísne tajnom projekte s názvom „Operácia Znovuzrodenie.“ Ako inak Steve ponuku prijal a bol následne odvedený to tajného laboratória vo Woshingtone D. C., kde sa zoznámil s doktorom Abrahamom Erskinom (krycie meno profesor Joseph Reinstein). Ako sa Steve neskôr dozvedel doktor Erskin bol tvorca látky známej ako „Sérum Super Vojak“.

Tales-of-Suspense-orign

Po týždňoch a týždňoch rôznych testov, kedy Steve zostal ako posledný vhodný kandidát pre „Sérum Super Vojak“, prišiel deň D. Steve-ovi bolo vnútrožilovo a orálne aplikované sérum a následne bolo jeho telo uzavreté v radiačnej komore a vystavené žiareniu, tzv. vita-lúčom (špeciálny druh vlnového žiarenia, ktoré bolo použité s cieľom stabilizovať účinok séra na jeho tele). Po ožiarení sa z krehkého tela Stevena Rogersa stala hora svalov. Okrem toho však Steve získal nadľudskú silu, vytrvalosť a rýchlosť. Na tomto pokuse sa zišlo mnoho dôležitých osôb z celého sveta. Medzi nimi sa vyskytol aj nemecký špión, ktorý po tom ako uvidel čo sérum dokáže, vystrelil na doktora Erskina, ktorý na následky zranenia zomrel. Po smrti doktora Erskina sa zistilo, že tajomstvo „Séra Super Vojak“ zomrelo s ním a jediným dôkazom jeho existencie bol sám Steve Rogers.

CAtransformation

Rogers bol neskôr podrobený mnohým psychickým a fyzickým testom a tréningovým programom, kde sa o jeho bojové schopnosti postarali Colonel Rex ApplegateWilliam Essart Fairbairn. Po troch mesiacoch, ktoré Steve strávil trénovaním a učením  sa ovládať novonadobudnuté schopnosti, dostal svoj prvý rozkaz infiltrovať sa na nepriateľské územie a zastaviť nemeckého špióna známeho pod prezývkou Red Skull. Práve táto misia dala podnet pre vytvorenie modro-bielo-červeného symbolického kostýmu a tým sa po prvý krát zrodil super hrdina Captain America. Celá jeho uniforma mala jednak predstavovať symbol amerického národa, no na druhej strane mala ochrániť pravú identitu Captaina. Okrem uniformy Steve dostal do svojej výbavy štít (prvý štít mal klasický trojuholníkový tvar), ktorý bol zhotovený z ušľachtilej ocele. Až neskôr sa Captain America dostal ku svojmu legendárnemu štítu z vibránia (najvzácnejší kov na Zemi, schopný odolať a pohltiť akýkoľvek náraz), ktorý mu predstavil prezident F. D. Roosevelt v komikse Captain America Comics #2.

captain-america-shield-beast-kingdom-01CapShield01

Po svojich úspešných ťaženiach prišiel pre Captaina Americu bod zlomu, keď nedokázal zachrániť svojho priateľa a pomocníka v jednom Buckyho Barnesa. Za jeho smrťou nestál nikto iný ako Capov ďalší veľký nepriateľ Baron Zemo. Steve a Bucky sa snažili zneškodniť bezpilotné lietadlo, ktoré vyslal Baron Zemo no na nešťastie lietadlo explodovalo spolu s Buckym (Bucky však skutočne nezahynul) a Cap spadol do oceánu, ktorý ho pochoval na ďalších 20 rokov do ľadu. Captaina Americu však šťastnou náhodou našiel tým Avengers, ktorý sa k nim nakoniec pridal ako právoplatný člen v komikse Avengers #4. Asi nikoho neprekvapí, že Captain America sa neskôr stal pomyselným vodcom celého týmu a spolu zachraňovali svet pred hrozbami akými boli Kang Dobyvateľ, Dr. Doom, Ultron, Red Skull a mnohí ďalší.

death-bucky-105935Avengers_Vol_1_4

Smrť Captaina Americu dohnala a to hneď niekoľkokrát. Tým najznámejším príbehom, ktorý opisuje jednu zo smrtí Captaina, je príbeh, ktorý sa odohral na stránkach komiksovej minisérií s názvom Fallen Son: Death of Captain America (táto séria sa stala epilógom pre veľmi úspešnú sériu Civil War). Captain po ťažkých bojoch proti Tonymu Starkovi a. k. a. Iron Manovi boj ukončil a bol odvedený na verejný súd pod dohľadom S.H.I.E.L.D.-u. Na Captaina však čakal so svojou puškou Crossbones, ktorý bol poverený od Red Skull-a aby Steve-a zabil. Smrteľnú ránu mu však zasadila agentka a Captainova priateľka v jednom Sharon Carter-ová, ktorá však nevedela čo robí (bola zhyptonizovaná doktorom Faustosom). Následkom tejto udalosti sa Tony Stark a Black Widow (ktorá bola na Tonyho strane) rozhodli nájsť skutočného vinníka za Steve-ovu smrť. Určitý čas im pomáhal sám Bucky Barnes, no neskôr sa rozhodol zabiť samotného Tonyho, pretože podľa neho to bol práve on, kto je zodpovedný za smrť Captaina Americu (Cap samozrejme prežil, pištoľ z ktorej Sharon strieľala bola špeciálna a mala uvezniť dušu Captaina medzi čas a priestor).

cap

V súčasnosti si kostým Captaina Americu oblieka Steve-ov dlhoročný priateľ Sam Wilson známy ako Falcon. Steve po boji s postavou známou ako Iron Nail rapídne zostarol a dnes vyzerá na svoj skutočný vek (cez 90 rokov). Dôsledkom tohto boja sa zo Steve-ovho tela vytratili a neutralizovali účinky „Séra Super Vojak“, ktoré stálo za zrodom samotného Captaina Americu. Steve neschopní ďalšieho boja odovzdal svoj štít a odkaz Samovi. Napriek týmto udalostiam, Steve vedel, že stále môže byť nápomocní a podať pomocnú ruku, preto sa rozhodol využiť svoje dlhoročné skúsenosti v boji. Dnes zostáva pracovať po boku tímu Avengers.

Sam a Steve

Taká postava akou je Captain America sa samozrejme nevyhol ani filmovému spracovaniu. Za zmienku stojí film z roku 2011 s názvom Captain America: The First Avenger, v ktorom si hlavnú úlohu zahral herec Chris Evans. V tomto filme sme sa mohli oboznámiť so zrodom a samotnou transformáciou Steve-a Rogers-a na hrdinu Captaina Americu. Po tejto úspešnej snímke prišiel film o tíme, ktorý tvoria najmocnejší hrdinovia sveta The Avengers. Tento film sa stal veľkou senzáciou a preto všetci čakali kedy konečne príde ďalšia sólovka o Captainovi. V roku 2014 sa naše čakanie skončilo a do kín prišiel film Captain America: The Winter Soldier, ktorý nás presvedčil, že Bucky Barnes naozaj nie je mŕtvy. Zatiaľ posledným filmom kde sme sa s Captainom stretli v plnej kráse bolo pokračovanie Avengerov. Snímka The Avengers: Age of Ultron nám okrem viacerých nových postáv (Ultron, Quicksilver, Scarlet Witch a Vision) predstavil nové zloženie tímu Avengers. Tento rok dorazí do kín ďalšie pokračovanie s názvom Captain America: Civil War. Aj keď máme isté informácie koho vo filme uvidíme a o čo približne vo filme pôjde, otázkou zostáva: “Uvidíme v tomto filme pád Captaina Americu?

Magnarok

Magnarok
Komiksy, hry a seriály to je moje. Komiksy som začal zbierať niekedy v roku 2012, kedy vyšlo prvé číslo UKK pre Slovensko. Neskôr som sa začal venovať investovaniu a hodnoteniu komiksov. Napriek týmto záľubám, vďaka ktorým ma moje okolie označuje za Geeka sa venujem aj bežným veciam, ktorým by sa mal mladý školou povinný človek zaoberať.

Určite si prečítaj

Captain Marvel (Carol Danvers)

Marvel má vo svojej zostave túto postavu od roku 1967, vtedy Stan Lee a Gene …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.