S Charlesom Burnsom sa spája jedna zaujímavá konšpiračná teória (áno, aj my komiksoví fanúšikovia máme svoje konšpirácie). Podľa tejto teórie to bol práve Charles Burns, kto sa stal predlohou postavy Mr. Burnsa zo Simsonovcov. Prečo by si ho ale Matt Groening vybral ako inšpiráciu pre túto zápornú postavu? Charles Burns a Matt Groening spolu navštevovali rovnakú vysokú školu (Evergreen Collage). Spolu sa podieľali aj na školskom časopise. Údajne sa ale pohádali, a tak sa z Charlesa Burnsa stal Charles Montgomery Burns. V prospech teórie hovorí hlavne zhoda v menách a určitá vonkajšia podoba medzi nimi. Vyvracia to ale fakt, že Matt Groening túto teóriu nikdy nepotvrdil v žiadnom rozhovore.
Charles Burns je ale jedným z najznámejších súčasných autorov hororového komiksu. Zaslúži si preto, aby jeho meno bolo spájané hlavne s jeho geniálnou tvorbou. Burnsove komiksy často zobrazujú psychické problémy mladých ľudí spojené s ich traumatickým detstvom či pubertou. Znepokojivé výjavy a halucinácie sú tak presvedčivé, že si automaticky spomeniete na všetko, čo ste v minulosti vytesnili.
Známa autorka komiksov, Lynda Berry sa ku kresbe Charlesa Burnsa vyjadrila nasledovne:
“Je ťažké uveriť, že niekto vie toto nakresliť bez pomoci techniky. Je to presne ten typ kresby, pri ktorej si nase…te do gatí. Nie je to len desivosťou, ktorú kresba vyvoláva. Je to skôr spôsobené jej dokonalosťou.“
Burnsovým najznámejším komiksovým dielom je jednoznačne Black Hole (Černá díra). Grafická novela je akousi psychologickou sondou do života teenegerov. Burns sa v nej neštíti tabuizovaných tém ako sú sexuálne prenosné choroby, psychické a fyzické násilie v partnerských vzťahoch alebo duševné poruchy.
Z rannej komiksovej tvorby Charlesa Burnsa je zaujímavé spomenúť Last Look (Naposled) alebo rovnako zvláštny komiks El Borbach o súkromnom vyšetrovateľovi, ktorý výzorom pripomína kultového mexického wrestlera. Za zmienku určite stojí aj grafická novela Skin Deep (Na oko) skladajúca sa z troch poviedok. Najznámejšou poviedkou je asi Dog Boy. Dog Boy je strašne absurdný príbeh mladého Američana, ktorému transplantujú psie srdce a on sa začne správať ako pes. Tento príbeh bol použitý aj ako reklama k programu Liquid Television Show na MTV. Možno vám dej príde otrepaný, ale komiksové spracovanie je geniálnou ukážkou Burnsovho absurdného čierneho humoru.
Burnsove kresby oslovili aj viacero hudobníkov. Medzi nimi aj Iggyho Popa, ktorý požiadal Burnsa o vytvorenie obalu na album Brick by Brick (1990). Burns sa podieľal aj na krátkometrážnom francúzskom horore s názvom Fear of Dark (2007), ktorý mi spôsobil arachnofóbiu. Odkedy som tento film ako 12 – 13 ročná videla, tak som mala pravidelne nočné mory o modlivkách. Teraz som si to po rokoch pozrela znovu. Úspešne som si tak pripomenula, prečo som to vtedy vlastne vytesnila.
Charles Burns určite nie je Mr. Burns. Z množstva rozhovorov, ktoré som s ním čítala mi príde ako veľmi milý a inteligentný človek. Za svoje diela získal prestížne ceny ako Harveyovu, Eisnerovu či Ignatzovu cenu. Jeho práce boli publikované v Spiegelmanovom známom umeleckom časopise Raw, a dokonca aj v Playboyovi. Viaceré jeho komiksy ešte neboli preložené. Napriek tomu, že Burnsa neustále oslovujú s ponukami filmovej alebo reklamnej spolupráce, tak ponuky vytrvalo odmieta. Chce, aby jeho komiksy ostali autentické.