Desať rokov od prvého Iron Mana: čo sa zmenilo vo svete MCU?

Marvel Studios prešlo nepochybne dlhú cestu za posledných desať rokov. Predtým, než sa z Marvel Cinematic Universe stala najväčšia značka v Hollywoode, v roku 2008 spoločnosť nevedela, či sa jej podarí pritiahnuť dostatok fanúšikov na premiéru Iron Mana, aby vôbec pokryli náklady za natočenie. Spočiatku si všetci uvedomovali, že stačí jeden chybný krok na to, aby sa celá skladačka ich nápadov na prebudovanie MCU rozpadla. Vďaka nečakanému úspechu však stres išiel bokom, a tak tvorcovia dostali voľnejšiu ruku pri ďalších pokračovaniach a fanúšikovia sa mohli tešiť na nové superhrdinské filmy.

Odkedy Marvel Studios zverejnilo prvého Iron Mana, uplynulo už desať rokov a tvorcovia prišli s ďalšími osemnástimi filmami, ktoré dokopy zarobili viac ako 14 miliárd dolárov. A to nie je všetko. Na nasledujúce dva roky je naplánovaných ďalších päť snímok.

Svetoznámej spoločnosti sa podarilo obnoviť kariéry (Robert Downey Jr.), nájsť nové talenty (Tom Hiddleston, Karen Gillan, Tom Holland), pritiahnuť na svoju stranu A-čkové celebrity z artových filmov (Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton) a ikony Hollywoodu (Anthony Hopkins, Robert Redford, Michael Douglas) a v neposlednom rade prinieslo trojicu najsexi Chrisov (Hemsworth, Evans a Pratt).

Marvel Studios išlo na divákov postupne – najskôr svetu predstavili jednotlivých hrdinov v samostatných filmoch (Iron ManThe Incredible Hulk, Thor, Captain America). Napriek tomu, že neprišli s novinkou, keď začali nakrúcať filmy o superhrdinoch (ktoré sa v kinách vyskytovali už od 70-tych rokov), ešte nikto predtým sa neodvážil vybudovať tzv. vlastný universe, v ktorom by sa hrdinovia spájali do dvojíc/trojíc alebo viacčlenných skupín a ich príbehy sa navzájom prelínali v jednotlivých filmoch.

Po tom, čo si upevnili meno svojej značky vo svete, rozhodli sa hrdinov spojiť do najveľkolepejšieho „crossover“ filmu – Marvel’s The Avengers (2012). Tento nápad sa ukázal ako úžasný, pretože až do dnes sú Avengers ich najziskovejším filmom s 1,5 miliardou dolárov. Okrem toho sa Marvelu podarilo vytvoriť bohatý svet plný energických, strategických postáv a premysleného deja, ktoré by diváci ináč za typických 90-120 minút nespoznali.

Vďaka ich ďalekosiahlej tradícií komiksových hrdinov a zloduchov sa im podarilo vyhnúť sa „nešťastiu“, ktoré sprevádza ostatné filmové série. Dodnes existuje veľké množstvo filmových sérií, ktoré stratili na svojej atrakcii a fanúšikom už nemaj ďalej čo ponúknuť. V Marveli sa vyvarovali tomuto nepríjemnému trendu a ich filmy ostávajú stále svieže zásluhou neznámych a netradičných hrdinov a spoluprácam, ako napr. The Guardians of the Galaxy (2014), Thor: Ragnarok (2017) alebo Doctor Strange (2016). K tomu všetkému napomáhajú aj sľubní tvorcovia a mladé talenty, ktoré pomáhajú v napredovaní Marvel Studios.

Prvotný úspech filmu Iron Man (2008) prilákal pozornosť riaditeľa Disney Boba Igera. O rok neskôr Disney odkúpilo Marvel spolu s ich 5 000 pôvodnými postavami za 4 miliardy dolárov.

Ohromný úspech Marvel Studios inšpiroval aj ďalšie značky, ktoré sa rozhodli s nimi súperiť v obľúbenosti diváka – Lucasfilm (takisto pod Disney) začalo s pokračovaním úspešných Star Wars, Hasbro si užíva úspech svojich detských hračiek vo filmoch Transformers a G.I.Joe a spisovateľka J.K.Rowlingová prišla s nápadom na ďalšie čarodejnícke filmy. Napríklad aj spoločnosť Nintendo chystá sfilmovať svoje populárne videohry, ako napr. Super Mario Bros.

Marvel inšpirovalo aj svojho rivala DC v oblasti komiksov. Aj napriek tomu, že ich filmy sú zvyčajne finančným úspechom. sa značke nedarí prekročiť tieň kritiky a neustále zaostáva za filmami od Marvelu.

Marvel filmy sú v kinách „ako doma“. Najmenej dve snímky sú uvedené na plátno každý rok – väčšinou pokračovanie od jedného už známeho superhrdinu (ako napr. Captain America: Civil War) a ďalší film, ktorý predstavuje nového člena do rozrastajúcej sa rodiny (ako napr. Doctor Strange).

Tento rok, kedy Marvel Studios oslavujú svoje desiate výročie, sú naplánované tri filmy, z ktorých sme už jeden mali možnosť vidieť (Black Panther), jeden má premiéru tento mesiac (The Avengers: Infinity War) a ďalší príde do kín v lete (Ant Man and the Wasp). Budúcnosť MCU vyzerá byť veľmi sľubná – do roku 2020 je naplánovaných ďalších šesť filmov, u ktorých spoločnosť jednoznačne nekončí.

Po tom, čo Disney odkúpilo spoločnosť 20th Century Fox sa dostávame k otázke, či sa naši obľúbení superhrdinovia, ktorí spadajú pod Marvel, konečne stretnú aj s ostatnými postavami, ako sú X-Meni, Fantastická štvorka alebo Deadpool. Samotný riaditeľ spoločnosti Disney, Bob Iger, si takúto možnosť vie predstaviť a veľmi rád by ju v nasledujúcich rokoch zrealizoval.

V roku 2015 MCU získalo od Sony práva, na (asi) najznámejšieho superhrdinu Spider-Mana. Staronovú postavu v podaní mladého Brita Toma Hollanda sme mohli vidieť už vo filme Captain America: Civil War a v jeho sólo snímke Spider-Man: Homecoming. Okrem toho je jeho prítomnosť opäť potvrdená aj v oboch dieloch nových Avengerov a tešiť sa môžeme aj na ďalšiu sólovku. Či sa dočkáme aj ďalších postáv, ktoré vlastní Sony (ako napr. Venom, Doctor Octopus, Sandman, Electro) vo filmoch od Marvelu je zatiaľ neznáme a otvorené diskusiám.

Od prvého Iron Mana vypuklo nové šialenstvo s názvom „Marvel“, ktoré si udržalo svojich fanúšikov vďaka skvelým filmovým snímkam. Dúfame, že túto kvalitu štúdio nestratí ani v nasledujúcich rokoch, a že sa budeme môcť tešiť na ďalšie príbehy, možno už aj s postavami z 20th Century Fox a Sony.

Zdroj: gz.com
vanityfair.com
cinemablend.com

 

lenkqudx

lenkqudx

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.