9 situácií, kedy bol Mjolnir zničený

Aj pre nekomiksových fanúšikov je snáď jasné, že Mjolnir je naozaj silný magický objekt. Ukovaný trpaslíkmi, ktorí sú považovaní za najlepších kováčov v desiatich ríšach, ukovaný z fiktívneho kovu uru, a nakoniec začarovaný Odinom. Vládnuť Mjolniru môže iba ten, kto je jeho moci hodný.

Mjolnir sa prvýkrát objavil v komikse Journey into Mystery #83 (vyšiel v auguste 1962) a pôvodne je vytvorený Stanom Leeom a nakreslený Jackom Kirbym a Joeom Sinnottom.

Ako je známe, na boku kladiva sa nachádza vykutá veta „Whosoever holds this hammer, if he be worthy, shall possess the power of Thor.“ Marvel nám už raz ukázal, že aj najväčší superhrdinovia Mjolnir zdvihnúť nedokáže (i keď ním Kapitán Amerika zľahka pohol). Najväčšiu senzáciu vyvolal Vision v Avengers: Age of Ultron, keď kladivo bez väčších problémov zodvihol a podal ho Thorovi.

V najnovšom a zatiaľ jedinom trailery na Thor: Ragnarok sme však mohli vidieť ďalšiu zaujímavú vec – zničenie Mjolnira Helou.

Pre komiksových fanúšikov Thora však zničenie magického kladiva nie je novinkou. Poďme sa preto pozrieť, kedy a ako bol Mjolnir vo svojej histórii zničený.

Hela (Thor: Ragnarok)
Už sme si spomenuli, že Hele (v podaní Cate Blanchett) sa podarilo zničiť Mjolnir bez väčších ťažkostí, rovnako ako (asi) zničila aj Asgard (na to si budeme musieť počkať na nový trailer/film). Ako sa jej to podarilo, na to si počkáme ešte tiež, no na internete koluje viacej teórií, ktoré to vysvetľujú. Jednou z nich je aj rozloženie atómových spojení medzi molekulami Mjolnira. Na to nadväzuje aj ďalšie zničenie, a tým je:

Molecule Man (Avengers #215)

Molecule Man, občianskym menom Owen Reece, má superschopnosť delenia molekúl ako základných stavebných častíc, čo z neho robí vládcu nad hmotou. Super, čo? V komikse Avengers #215 sa chcel postaviť Avengerom. Zároveň chcel zvýšiť svoju moc tým, že nechá rozložiť celú Zem a iba jedným ťahom sa mu podarilo rozložiť Iron Manov oblek, štít Kapitána Ameriku, surf Silver Surfera a samotný Mjolnir.

Silver Surfer (Marvel Zombies #2)

Marvel Zombies priniesol príbeh z alternatívnej Zeme (Earth-2149), v ktorej sa hrdinovia nakazili akýmsi zombie vírusom. Po nakazení Thor zistil, že už nie je hodný vládnuť Mjolniru a rozhodol sa ho opustiť. V tej chvíli prišli na scénu Silver Surfer a Galactus, na ktorých Marvel Zombies zaútočia a Thorovi sa podarí rozbiť svoje kladivo na hlave Silver Surfera.

Rhine (Thor #294)

V roku 1980 bol v komiksoch Thor odhalený pôvod jeho otca, Odina, najmocnejšieho boha severskej mytológie. Thor v príbehu náhle zistil, že Odin nie je v skutočnosti ten, za koho ho pokladal. Bohovia Asgardu boli náhle nahradení inými bohmi, ktorí odsudzovali hrubosť svojich predchodcov. Aby to napravili, vyhnali Mjolnir z Asgardu a „zhodili“ ho do Midgardu do riečneho toku, ktorý je neskôr známy ako Rhine. Tu sa Mjolnir zmenil na Rhinegold. Mjolnir, ktorému vládne Thor po tejto udalosti, je iba remakom originálu.

Dark God (Thor Vol. 2 #11)

Komiks vytvorený v deväťdesiatych rokoch minulého storočia priniesol opäť nové dobrodružstvá severského boha. Tentoraz bojoval proti skupine Dark Gods, teda Temní bohovia ako opozitum k Asgardským bohom. Títo Temní bohovia zničili svoju ríšu temnou mágiou a začali žiarliť na Asgard, z ktorého ich vyhnal Odin, keď bol Thor ešte dieťaťom. Perrikus, vodca Temných bohov, sa ukázal byť odolným voči mágii kladiva a na oplátku ho zasiahol vlastnou dávkou mágie, ktorá dokázala Mjolnir úplne zničiť. Touto mágiou zasiahol aj Thora a ten sa zmenil na svoje ľudské alter ego, drogového závisláka Jakea Olsona.

Hulk (Fear Itself: Hulk vs. Dracula #3)

Toto zničenie sa od ostatných líši v tom, že Hulk nezničil Mjolnir ako taký, ale jeho kópiu. V komiksovej minisérii „Hulk vs. Dracula“ sa Banner stal severským bohom menom Nul a vládne vlastnej zbrani, kladivu, ktoré sa rovná Mjolniru. Na konci príbehu ho upír presvedčí, aby Hulk kladivo zničil, a tak ho Banner rozmláti vlastnými rukami. Silák.

Destroyer (Journey into Mystery #118)

V tomto komikse sa Thor stretne s Destroyerom a v príbehu „To Kill a Thunder God!“ Destroyer zasiahne Mjolnir energetickým lúčom, ktorý ho presekne napoly. Thor súboj síce prežije, no zisťuje, že prišiel aj o svoju moc. Pomocou kameňov „norn“ sa transportuje do Pittsburghu a tam mu Mjolnir opäť opravia.

Loki (Thor Vol. 2 #80)

Táto linka sa ponáša na filmové spracovania Marvelu – zatiaľ čo sú Avengeri viac či menej rozpustení, Thor prechádza vlastnou krízou. S blížiacim sa Ragnarokom privodeným Lokim, jeho nevlastný brat vystopuje kováčsku dielňu trpaslíkov, v ktorej bol ukutý Mjolnir a vytvorí tucet jeho kópií s využitím rovnakého kovu. Bez čarovnej pomoci Odina však nie sú natoľko silné, ako pôvodné kladivo, no je ich početne mnoho viac. S týmito kópiami a jeho pomocníkmi napadnú Thora a Mjolnir vybuchne v explózii. Tá zanechá kladivo rozbité na kopec malých kúskov a Thor je porazený.

Bor (Thor #600)

Ako ináč, aj do tejto lesti je zapletený Loki. Po zvrátení Ragnaroku si na Thora pripraví pascu vo forme Bora – ich deda, ktorý bol až doteraz začarovaný v ľade, kam ho dostal Loki cestujúci časom. Keď sa Bor konečne zo svojho väzenia dostane, vníma Thora a Avengerov ako nepriateľov hodných na zničenie (Loki ho čarami ešte viac zmiatol, aby ho pohuckal na Thora). Bor je však zastavený, keď boh hromov a bleskov na neho vypustí svoju moc posilnenú hnevom. Bora tá sila zabije, no Thora zároveň vyženú z Asgardu aj so zničeným Mjolnirom, ktorý jeho hnev a silu nedokázal zniesť.

Zdroj: cbr.com

ZuZ

ZuZ
Veľká fanúšička predovšetkým (avšak nie výlučne) fantasy kníh, seriálov a filmov. Obľúbená komiksová postava? Rozhodne Joker.

Určite si prečítaj

Prečo sa zmenila scéna so zničeným Mjolnirom?

Hoci film Thor: Ragnarok už beží v našich kinách, naďalej zostávajú nezodpovedané niektoré otázky ohľadom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.