Disney odkúpilo 21th Century Fox za 66 miliárd dolárov!

Dlhé špekulácie a diskusie konečne dostávajú svoju odpoveď a o tomto čase sa uzatvára kúpa desaťročia. Takže uvidíme X-Menov bojovať po boku Avengerov? Donedávna bola takáto kúpa považovaná za nereálnu záležitosť, no stáva sa skutočnosťou a pre väčšinu komiksových fanúšikov to môže znamenať veľký zvrat. Polemizovať o tom, či sa dočkáme bromance medzi Deadpoolom a Spider-Manom je stále zbytočné, no zato vidieť ako dostane Fantastická 4 konečne poriadnu filmovú adaptáciu by zahrialo nejedného fanúšika pri srdci. Aby som Vás príliš nenaťahoval, tak rovno poviem, že doteraz ešte nebolo upresnené, ako bude Marvel Studios, resp. spoločnosť Walt Disney narábať s týmto novým majetkom(UPDATE: Ale na záver sa “menšia” poznámka nájde).

Konkrétna suma, ktorú Disney vysolí za približne 75% akcií spoločnosti 21th Century Fox, číta 66,1 miliárd dolárov, kde bol zarátaný dlh spoločnosti 21th Century Fox vo výške 13,7 miliárd dolárov. Zvyšných 25% akcií zahŕňajú najmä spravodajské odvetvie spoločnosti, kde nájdete kanály ako Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 a Big Ten Network. Všetko ostatné patrí spoločnosti Walt Disney, ktorá bude vykonávať transakciu v priebehu nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch. A práve pre túto obrovskú akciu generálny riaditeľ a predsa spoločnosti Walt Disney, Bob Iger, odložil svoj odchod do dôchodku až na rok 2021, aby pomohol postaviť tento nový prídavok na nohy a zároveň zrealizovať svoju víziu.

Aby ste mali trocha presnejší prehľad o tom, čo vlastne Disney odkupuje alebo touto kúpou získa, tak si dozaista prečítajte náš predchádzajúci článok o tejto téme(akurát si k tomu prirátajte Simpsonovcov) a zároveň prikladám obrázok, ktorý to všetko prehľadne vysvetľuje.

Ak ste nečítali náš predchádzajúci článok, tak Vás len veľmi rýchlo uvediem do obrazu. Spoločnosť 21st Century Fox predáva také veľké percento svojich akcií najmä z dôvodu, že sa chce zamerať na spravodajské odvetvie a zároveň nechce konkurovať takým neustále rastúcim streamovacím spoločnostiam, akými sú Netflix či Amazon Prime. Tí najvyššie postavení k tomu prihadzujú aj taký dôvod, že spoločnosť Walt Disney so svojím dynamickým pohybom v danom priemysle a marketingu dokáže oveľa lepšie využiť zakúpené akcie, no to môžeme pokojne označiť za určitú zásterku. Ide o výhodný obchod, teda keď sa dostali k sume 66 miliárd dolárov, tak generálny riaditeľ spoločnosti 21st Century Fox, Rupert Murdoch, neváhal práve najdlhšie aj napriek tomu, že sa dlho polemizovalo o tom, že svoju spoločnosť prenechá svojim synom. Tak a teraz sme už v podstate v súčasnosti a môžeme rozviesť ďalšie aktuality.

Pokiaľ ste si mysleli, že Murdoch svojich synov úplne odrezal od Foxu, tak dovoľte mi Vás v tomto opraviť. Murdoch dúfa, že jeho starší syn Lachlan bude dosadený do pozície výkonného riaditeľa odvetvia Sky, zatiaľ čo jeho mladší brat, James, má s Bobom Igerom ešte prehodiť slovo o tom, či sa nájde preňho miesto, kde by sa mohol adekvátne uplatniť.

Takýto veľký prevod taktiež vyvoláva určité obavy, akým spôsobom ovplyvní svoje okolie. Jeden z dôvodov, prečo transakcia bude prebiehať v rozmedzí jedného roku až 18 mesiacov, je to, že musí prejsť cez kontrolu, aby nenastali žiadne úľavy či iné problémy, za ktoré by Disney mohlo vysoliť nejakú tú miliardu navyše.

No všetci veľmi dobre vieme, že tieto záležitosti Vás príliš nezaujímajú, tak sa presunieme k divízii, ktorá je našim srdciam najbližšia – 20th Century Fox. V čase, kedy som tento článok začínal písať, tieto informácie ešte neboli zverejnené, avšak ľudia vo Walt Disney nezvyknú otáľať a už teraz nám dávajú najavo, aké budú mať plány s novonadobudnutými postavami, sériami a značkami. Reč je, samozrejme, hlavne o X-Menoch, Fantastickej 4 a Deadpoolovi. Zaujímavé je, že na túto tému sa vyjadril ten najpovolanejší, teda CEO spoločnosti Walt Disney, Bob Iger:

Máme príležitosť rozšíriť ikonické série pre nové generácie fanúšikov tak, ako sme to urobili s Marvelom a so ságou Star Wars. Taktiež sa tešíme na rozširovanie filmového univerza Marvelu prostredníctvom pridania X-Menov, Fantastickej 4 a Deadpoola.

Našťastie sa nemusíme obávať toho, že by Deadpool prišiel o svoj Rkový rating, pretože Iger zdôraznil fakt, že nemajú problém Deadpoolovi nechať danú vekovú prístupnosť. Taktiež nezavrhol možnosť, že pre takýchto superhrdinov, resp. antihrdinov by Marvel mohol vytvoriť akúsi špeciálnu značku, ktorá by im dovoľovala zanechať si Rkový rating, no pritom stále by boli súčasťou MCU. Práve teraz môžeme byť radi aj za takéto informácie, no môžete si byť istí, že najbližšie roky budú pekne zaujímavé a éra komiksových filmov sa ešte len začína.

(Niektorí herci už stihli hodiť na twitter nejakú tú uštipačnú poznámku)

Zdroje: bbc.com, variety.com, screenrant.com, movieweb.com

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.