Doktor Sivana (Thaddeus Bodog Sivana)

Nabitý apríl sa začal a opäť nastal ten čas, kedy sa pozrieme, komu bude čeliť náš superhrdina tentokrát. Shazam bude mať čo dočinenia s Dr. Sivanom.Keď sa už teraz chytáte za hlavu a mimo trailerov ani zďaleka neviete, o koho ide, tak dozaista netreba zúfať. Dr. Sivana(celým menom Doctor Thaddeus Bodog Sivana) do dnešného dňa bojuje s menšou popularitou narozdiel od iných bláznivých vedcov či holohlavých záporákov(áno, pozerám sa na teba, Lex Luthor). Pritom Dr. Sivana a aj Shazam pochádzajú presne z tej doby, kedy sa robili kópie úspešných postáv ako na bežiacom páse.

Shazam sa prakticky považuje za priamu odpoveď na Supermana, ba dokonca ako Superman, tak aj on vo svojom komiksovom debute hádže auto po záporákoch(na titulnej strane, resp. obálke), akurát s dvojročným rozdielom, keďže vydanie Action Comics so Supermanom vyšlo v roku 1938 a Shazam debutoval vo Whiz Comics až o 2 roky neskôr, pričom vtedy ešte vystupoval pod pseudonymom Captain Marvel. Na druhej strane taký Lex Luthor nie je nikým iným ako kópiou Dr. Sivanu(keďže Luthor sa objavil v komiksoch až o niekoľko mesiacov neskôr ako Dr.Sivana). Holohlaví géniovia, ktorí namiesto hrubej sily používajú vedu, aby sa vyrovnali svojím superhrdinským oponentom. Znie to povedome?

Obe postavy sa s časom vyformovali do viac špecifických podôb, ale tá podobizeň tam pretrváva dodnes aj napriek všetkým tým reinkarnáciám, ktorými si prešli. Zatiaľ čo sa z Luthora stal obrovský biznisový magnát, Dr. Sivana sa pobral skôr “spirituálnym” smerom a pokúša sa Shazama dohnať vo svojich magických schopnostiach namiesto toho, aby ho premohol vedou. A ako to už býva zvykom, najaktuálnejšia verzia bola opäť pozmenená pre potreby filmu, tak poďme sa pozrieť, čo za tým je.

Mnohí fanúšikovia predpokladali, že jasnou voľbou pre úhlavného nepriateľa Shazama nebude nikto iný, ako Black Adam(v podaní Dwayna Johnsona), ale veci sa mali úplne ináč a Black Adam sa napokon dočká vlastného sólového filmu, ktorý diváci ešte nejakú tú dobu neuvidia, vďaka, nabitému programu The Rocka. Do úvahy prišiel ten typický štýl bláznivého vedca, akým Dr. Sivana bezpochyby je, ale niečo mu stále chýbalo. Black Adam je v podstate ekvivalentom Shazama po stránke sily, a tak ako ste si mohli v traileroch všimnúť, Dr. Sivana trocha nabral aj tej “svalovej hmoty” a so Shazamom si bude bezstarostne vymieňať údery.

Takýchto aktov sa v komiksovej predlohe len tak zľahka nedopúšťal, ale v prípade filmu sa jeho vlastnosti “trocha” prikrášlili. V prvom rade treba podotknúť, že Dr. Sivana nabral na výdrži a aj sile, ako ste si to mohli všimnúť v doterajších traileroch, avšak tam to nekončí. Prostredníctvom svojho oka bude schopný zachytiť prítomnosť magickej energie(čo by ho malo, pochopiteľne, ľahko priviesť ku Shazamovi), pričom ide o vlastnosť, ktorú si privlastnil len v najnovších komiksových vydaniach. Pomerne veľa sa vyjadroval k tejto postave aj jej samotný predstaviteľ, Mark Strong, ktorý okrem spomenutých vlastností, poukázal aj na jeho schopnosť vytvárať v rukách elektrické polia s možnosťou nasledovnej streľby, ale nezabudol spomenúť ani atribút lietať. Sivan je podľa neho omnoho robustnejšia postava oproti svojej komiksovej predlohe.

A aby toho nebolo málo, ako to býva zvykom u šialených vedcov, vlastní vlastnú spoločnosť, je zámožný a je aj patrične arogantný, čo si môžete miestami všimnúť aj v traileroch, kedy z neho priam vyžaruje nadnesenosť voči Shazamovi. Čo sa týka rodiny, tak o filmovej verzii sa toho, zatiaľ, veľa nevie, avšak v komiksoch si stihla prejsť rôznymi štádiami, kedy v jednom bode mal nádhernú dcéru a syna takmer tak mocného ako bol aj Shazam, a v druhom sa zasa mohol považovať za rodinu Billyho Crudupa(Shazamove alter ego). Je to naozaj pestré, ale je to na dlho. Nás zaujíma najmä Dr. Sivana.

Ten sa, ako mnohí pred ním, taktiež stáva úplným opakom hrdinu, keďže zatiaľ čo Shazam predstavuje detskú predstavu o svete prostredníctvom nebojácneho a žiariaceho superhrdinu, Sivana je odzrkadlením dospelého sveta, ktorý už má niečo za sebou a ten nacistický vizuálny podtón, týkajúci sa kabátu, tomu len dopomáha. Nevraviac o skvelom obsadení Marka Stronga, ktorý si jednak hranie záporákov náramne užíva a pokúša sa im dodať ten správny šmrnc, aby rezonovali u divákov a aj protagonistov, a zároveň pôsobí, ako by vypadol z oka komiksovej predlohe danej postavy.

Zrejme sa máme, na čo tešiť, a tak nezabudnite zavítať do kina na Shazama!, ktorý sa už od dnes začína premietať v našich kinách.

Zdroj: denofgeek.com, screenrant.com

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Čo prezradili potitulkové scény filmu Shazam?

Film Shazam! nám priniesol dve potitulkové scény, ktoré sú pre budúcnosť filmového vesmíru DC veľmi …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.