Epileptic – životný príbeh Davida B.

Dnes vám predstavíme významného francúzskeho komiksového autora, ktorý sa preslávil hlavne autobiografickou grafickou novelou L´Ascension du Haut Mal (Epileptic). Tento zaujímavý komiksový počin je už trošku „staroušek“. Do češtiny bol preložený už pred dvadsiatimi rokmi vydavateľstvom MOT ako Padoucnice (slovensky epilepsia). Ale aj dnes má čím zaujať. Čiernobiela expresívna kresba robí z Padoucnice jedinečné umelecké dielo.

Epileptic je veľmi osobná spoveď autora, ktorý sa celý život snažil zachrániť a pochopiť svojho staršieho brata Jeana-Christopha trpiaceho od detstva silnou formou epilepsie. Davidovi rodičia odmietli nebezpečný chirurgický zákrok a Jeana-Christopha sa snažili vyliečiť pomocou alternatívnej medicíny. Bez úspechu vyskúšali všetko od makrobiotickej stravy, masáží, hypnózy až po šamanizmus. Rodičia už nevedeli, čo ešte majú urobiť, aby svojmu synovi pomohli.

Rovnako David sa trápi, že nedokáže Jean-Christophovi pomôcť. Z bezmocnosti ho začne nenávidieť. Vyčíta si, že ich vzájomný vzťah rokmi ochladol. Sám seba presviedča, že si nezaslúži priateľstvo a lásku ostatných. Uzatvára sa pred svetom a utvrdzuje v názore, že ak ho nenávidí jeho brat ako ho môže mať niekto rád. Pre depresie nedokončí umeleckú školu a naoko ľahostajne pláva životom. Živí sa tvorbou náučných kníh pre deti, ale stále má nad sebou tieň viny pre Jeana-Christopha. Nie je to ale od Davida sebecké, že sa sťažuje ako jeho život negatívne ovplyvnila bratova choroba? Myslím, že nie. Treba si uvedomiť, že v 60-70. rokoch nebola liečba epilepsie na takej úrovni ako dnes.

David B. získal za grafickú novelu v roku 2005 získal Ignatzovu cenu. Komiks sa dočkal aj filmového spracovania.

David B. vytvoril ale aj iné zaujímavé počiny, ktoré boli hojne publikované v parížskych umeleckých periodikách. Za zmienku určite stoja jeho do angličtiny zatiaľ nepreložené práce Le Capitane e´scarlete (2000)La Lecture des Ruines (2001). Menej známe u nás sú aj jeho ďalšie diela ako Babel (2004), Armed Garden & Other Stories (2011), Best of Enemies : History of US and Middle East Relations (2012), Black Paths (2013) a ďalšie. Grafická novela Best of Enemies : History of US and Middle East Relations približuje udalosti spojené s utečeneckou krízou, nárastom Al-Quaedy a Islamským štátom. Teda veci, čo všetci poznáme s médií, ale len málokto im naozaj rozumie.

evimedz

Avatar
Na komiksy som proste srdcař. Rada o nich píšem a ukazujem ich kúzlo ostatným. Vyrastala som s nimi a plánujem aj s nimi zostarnúť :D

Určite si prečítaj

Alejandro Jodorowsky – Muž, ktorý nenatočil Dunu

V poslednej dobe sa mnoho hovorí o filme Duna v réžií Denisa Villeneuvea. Knižná adaptácia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.