Filmové novinky v CINEMAX- 15. týždeň

Prinášame Vám krátky prehľad filmov, ktoré majú tento týždeň premiéru v kinách CINEMAX.

Ja, Olga Hepnarová

Prvý z predstavovaných filmov je pôvodom z Česka a dá klasifikovať ako dramatický so životopisnými prvkami. Film je založený na skutočných udalostiach, ktoré sa udiali v Prahe v roku 1973, Hepnarová bola poslednou obesenou ženou na území vtedajšieho Československa.

U nás pomerne neznáma poľská herečka Michalina Olszanská stvárnila Olgu Hepnarovú, hlavnú postavu celého filmu. Olga je väčšinu svojho života osamelá a nedokáže si nájsť miesto v spoločnosti. Táto traumatická skutočnosť výrazne ovplyvňuje jej život a jedného dňa sa Olga rozhodne „pomstiť spoločnosti za kruté zaobchádzanie“ – vypožičia si nákladné auto a namieri ho rovno na ľudí stojacich na zastávke v centre Prahy. Jej čin má 8 obetí. Film zobrazuje Olgin život pred tragédiou aj po nej, no film nemá potrebu morálne sympatizovať so žiadnou stranou, snaží sa udržať neutralitu. Okrem hlavnej tragédie tvorcovia filmu zachytávajú aj drámu ľudí z jej okolia, taktiež hľadajú aj odpoveď na najzákladnejšiu otázku: Prečo?

Film na tohtoročnom MFF Berlín otváral sekciu Panoráma.

The Jungle Book (Kniha džungle)

Ďalším filmom, ktorý bude mať tento týždeň premiéru je disneyovka Kniha džungle. Ak je Vám názov známy, nemýlite sa. Klasické dielo „Kniha džungle“ od Rudyarda Kiplinga sa dočkalo nového spracovania. Dej, ako už názov napovedá, sa odohráva v džungli a hlavnou postavou je ľudské mláďa Mauglí – malý chlapec, ktorý je vychovávaný vlkmi. Do džungle sa vracia tiger Šér Chán, ktorému ublížili ľudia a tiger prisahá, že sa zbaví všetkého, čo považuje za hrozbu. Mauglí musí opustiť miesto, kde dovtedy žil a spolu so svojimi zvieracími priateľmi – medveďom Balú a s čiernym panterom Baghírou sa vyberajú za dobrodružstvom. Mauglí na svojich potulkách džungľou stretne mnohé zvieratá, no nie všetky sú priateľské a majú s chlapcom dobré úmysly. Napr. taký pytón Kaa, ktorý zláka Mauglího do trosiek starovekého chrámu, kde ho naoko priateľský opičí kráľ Louie presviedča, aby mu prezradil tajomstvo prchávého a smrtiaceho červeného kvetu – ohňa.

Na výrobe tejto dysneyovky sa podieľali tvorcovia, ktorí stoja za filmami Piráti z Karibiku a Iron Man, preto som zvedavá, ako bude celý film vyzerať. Trailer na prvý pohľad nevyzerá zle, je farebný a živý – ako džungľa, v ktorej sa odohráva príbeh.

Eddie the Eagle (Orol Eddie)

Orol Eddie je film, ktorý je založený na skutočných udalostiach. Herec Taron Egerton stvárňuje sympaťáka Michaela Edwardsa – muža, ktorý sníva aj cez deň. Michael Edwards je mladý muž, ktorého životným snom je reprezentovať Britániu na olympiáde. Michael má našťastie viac odhodlania ako športovej zručnosti – jeho sen mu neprekazí nič. Ani to, že vyskúšal pravdepodobne všetky možné športy, ktoré sa na letnej olympiáde cvičia. Svoju snahu presmeruje teda na zimné športy, avšak ani v tých nevyniká. Poslednou možnosťou účasti na olympiáde je skákanie na lyžiach, nakoľko Británia žiadnych skokanov zatiaľ nemá. Michael sa rozhodne učiť sa od profesionálov a odchádza do Álp. Jeho tréning pozostáva najskôr z pozorovania skokanov, po pár pozorovaniach si aj sám trúfa na skokanský mostík. Pár bolestivých pádov mu však ukáže, že na natrénovanie skokov bude potrebné viac ako pozorovať profesionálov a nájde si trénera. Bronson Peary, alkoholik, bitkár, údržbár zimného strediska, bývalý skokan na lyžiach a v neposledom rade Michaelov nový tréner naučí nádejného športovca nielen ako skoky na lyžiach prežiť, ale ukáže mu aj ako skáču profesionáli. Tréner Peary (hrá ho Hugh Jackman, známy z filmov X-Men) je tým posledným dôležitým dielikom v Michaelovom životnom sne a aj vďaka nemu sa Michael preslávil v roku 1988 na zimnej olympiáde.

Stanko

Slovenský roadtripový film režiséra Rasťa Boroša rozpráva príbeh Stanka, muža na okraji spoločnosti. Stanko prežíva roky na talianskych farmách, no kvôli jeho klamstvám a nedodržaným sľubom už nebude ani „prežívať“ lebo mu nikto nechce požičať peniaze. Jeho bývalý boss Paolo dá Stankovi poslednú šancu – Stanko má priviezť dievča zo Slovenska do Talianska. Stanko netuší a v podstate ani nechce vedieť prečo a čo sa s tým dievčaťom stane. Je pevne rozhodnutý spraviť úlohu aspoň raz poriadne. Cesta sa však skomplikuje, nakoľko sa s dievčaťom skamaráti. Príbeh, ktorý sa dotýka obchodu s bielym mäsom rozpráva hlavne o hodnotách ako je priateľstvo, morálka a súdržnosť.

Teória tigra (Theory of Tiger)

Tento týždeň sa do kín dostane ešte jeden český film – česká komédia o tom, keď človek sa človek rozhodne radikálne zmeniť svoj život. Veterinár Jan (Jiří Bartoška – Cirkus Humberto, Je treba zabít Sekala, Příbehy obyčejného šílenství) má dosť svojho života, ktorý je kontrolovaný babičkou (Iva Janžurová). Babička rozhoduje vždy o všetkom – dokonca i o tom, kde bude pochovaný. Zisťuje, že sa stal akýmsi väzňom vo svojom živote – jeho rozhodnutia sú pravidelne prehliadané a potláčané – a nič by sa nezmenilo ani po smrti babičky, pretože toto správanie prebrala už aj jeho žena Olga. Jan sa preto rozhodne postarať sa o svoje šťastie a v rámci rebélie sa vyberie na cestu za svojimi snami. Táto, mierne netradičná rebelská záležitosť je inšpirovaná papagájom, ktorý má podozrenie na Alzheimera. Ako netradične jeho cesta začne, tak aj pokračuje – súčasťou jeho cesty je aj stádo kôz, psychiatrický ústav, plavba loďou a policajti.

In the Shadow of Women (V tieni žien)

Posledným z predstavovaných filmov je „V tieni žien“. Francúzsky film zobrazuje vzťah Pierra a Manon, ktorí tvoria pár a živia sa tým, že nakrúcajú nízkorozpočtové dokumenty, prípadne robia rôzne pomocné práce. Keď sa Pierre stretne s mladou stážistkou Elisabeth, stanú sa z nich milenci. Pierre však nechce opustiť Manon, v jeho duši je ukrytá túžba vlastniť obe ženy. Elisabeth čoskoro zistťuje, že Manon má milenca. Pierre sa s týmto vedomím vracia k Manon – žene, ktorú skutočne miluje. Snaží sa, aby sa k nemu Manon vrátila, Elisabeth už v jeho živote nemá miesto a postupne na ňu zabúda…

Všetky spomínané snímky majú premiéru 14.4.2016. V spolupráci so CINEMAX sme vám pripravili súťaž o dva lístky do kina. Stačí ak nám na našom Facebooku napíšete do komentárov, na ktorý z filmov by ste radi šli. V štvrtok večer náhodne vyberieme výhercu, ktorý obdrží od CINEMAX dva vouchere.

Kristina

Kristina
Mám rada komiksy a filmy s komiksovými postavami. Ako už obrázok naznačuje, najradšej mám Supermana. :)

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

2 komentáre

  1. Avatar

    vsetky filmy su super a chcela by som ich vidiet….

  2. Avatar

    Já, Olga Hepnárova!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.