His Dark Materials: Pullmanov magnum opus v celej svojej kráse

Včera večer o 21:00 nášho času anglická stanica BBC One v premiére odvysielala prvý diel seriálového spracovania epického fantasy His Dark Materials z pera Philipa Pullmana. Už dnes môžeme konštatovať, že tento seriál je všetkým, v čo fanúšikovia predlohy dúfali.

His Dark Materials (v slovenskom preklade Temné hmoty) je rozsiahlym príbehom, podaným z pohľadu malého dievčatka, Lyry Belacqua (Dafne Keen), ktoré bolo vychované na fiktívnom Jordan College v Oxforde, v alternatívnom steampunkovom svete. Jej strýko, Lord Asriel (James McAvoy) sa vydáva na ďaleký sever, aby skúmal tajomné častice, zvané prach, ktorých vlastnosti sú doposiaľ neznáme. Hoci musí vzdorovať veľkej nevôli ľudí všemocného Magistéria (akejsi obdoby našej kresťanskej cirkvi), napokon sa mu podarí získať financie na takúto expedíciu.

Prvá séria tohto seriálu pokryje prvý diel trilógie, Zlatý kompas (v origináli The Northern Lights), pričom už bola schválená ďalšia séria, ktorá by sa mala venovať druhému dielu, Magickému nožu (The Subtle Knife). Prvý diel nám síce neodhalil priveľa z deja, ale vtiahol nás rovno do sveta plného vzducholodí a steampunkovej nádhery. Je dobré, že tvorcovia nechávajú čas na “zasvätenie” diváka do postáv a postupný worldbuilding.

Potenciál seriálu sa zdá byť obrovský a už len samotným hereckým obsadením vzdáva skvelej predlohe oveľa väčšiu poctu ako nie príliš vydarené filmové spracovanie spred približne 10 rokov. Fantastická Ruth Wilson, známa zo seriálu Luther, sa skvele hodí na rolu tajomnej Pani Coulterovej a vidno, že si svoju úlohu veľmi užíva. Preto treba dúfať, že dobré seriálové spracovanie Pullmanovho majstrovského diela dovedie divákov aj k prečítaniu predlohy a k zamysleniu sa nad obrovskou hĺbkou myšlienok tohto úžasného diela. Temné hmoty sú totiž zaujímavým románom, fungujú skvelo či ste dieťa, dospelý, alebo starý a vždy sa vám prihovoria inak a vy odhalíte nové a nové vrstvy príbehu.

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.