Je to vták? Je to lietadlo? To je Jessica Jones!

V novej rubrike si budeme predstavovať históriu rôznych komiksových postáv. Hlavne tých, ktoré sú práve dôležité. A so skorým príchodom netflixovej Jessicy Jones, je dobrý čas predstaviť si práve túto postavu. Budem sa snažiť nezachádzať do spoilerov, ale ak chcete ísť do seriálu s úplne čistým štítom, tak ďalej nečítajte. Aj keď je pravdepodobné, že seriál sa bude od komiksovej predlohy v mnohom líšiť.

Spiderman, Superman či Batman sú na svete už dlho. Preto je ťažké vyznať sa v tom množstve komiksov a utvoriť si ucelenú predstavu o postave. Naopak Jessica vznikla nedávno, ešte v tomto storočí. A komiksy, v ktorých hrá hlavnú postavu, môžete zvládnuť predtým, ako sa vám dosťahuje seriál.

Prvý krát sa Jessica objavila v jej sérii Alias v roku 2001. Na jej vytvorení spolupracoval autor Brian Micheal Bendis a kreslil ju Micheal Gaydos. Bendis dovtedy pracoval hlavne na kriminálnych komiksoch u nezávislých vydaveteľstiev. Inšpiroval sa aj estetikou film noir, ktorú cítiť aj v Aliase. Momentálne patrí Bendis medzi najúspešnejších spisovateľov v Marveli a pracoval na niekoľkých veľkých komiksových udalostiach ako Age of Ultron.

Alias je pre Jessicu najdôležitejšou sériou, aj keď je celkom krátka (28 zošitov). Vychádzala pod značkou Marvel MAX, ktorá bola určená pre dospelejšie publikum. Vďaka tomu sú v komikse nielen nadávky a veľmi ľahká erotika, ale aj ťažké a depresívne témy.

wpid-tumblr_luxffm7uk31qdvu40o1_5001

Jessicu spoznáme v dobe, keď už prestala s mlátením záporákov v obtiahnutom kostýme. Namiesto toho robí v New Yorku súkromnú detektívku. A keďže má zo superhrdinských čias veľa kontaktov, venuje sa hlavne prípadom, ktoré so superhrdinami súvisia. Stretneme tu Captaina Americu, Daredevila, ale aj obskúrne a neznáme postavy. Jednotlivé prípady odkrývajú malé tragédie marvelovského sveta a majú zväčša prekvapivé rozuzlenie.

Veľmi dôležitý je tu ale aj osobnostný vývoj Jessicy. Na začiatku je cynická a nevyrovnaná so svojou minulosťou, aj keď to zakrýva drsným humorom. Môže za to silná postava z jej minulosti, Killgrave, známy aj ako Purple Man. Ten dokáže ovládať ľudskú vôľu. Tu sa otvára téma, ktorá v mnohom pripomína obete znásilnenia.

Jessica_Jones_(Earth-616)_Alias_Vol_1_25

Alias sa nájde aj čas na romantiku, aj keď je pre Jessicu ťažké dôverovať mužom. Istý čas flirtovala so Scottom Langom (mladý Ant-Man). Nakoniec sa dala dokopy s Power Manom (Lukeom Cageom), ktorý bude hviezdou ďalšieho seriálu od Marvelu. Nič presladené tu ale nehľadajte. Silná psychologizácia postáv je tu však našťastie okorenená aj humorom.

Nebol by to komiks, keby nemal origin story. Štýl kresby sa tu mení, podľa doby, v ktorej sa komiks odohráva. Keď je napríklad mladá Jessica na strednej škole s Peterom Parkerom, tak kresba pripomína starých Spider-Manov. Originálnosť príbehu je však menšia. Na Jessicu sa jednoducho vyleje nebezpečná tekutina, pri ktorej zomrie celá jej rodina. Získa silu, schopnosť lietať, dá si meno Jewel a začne bojovať proti zlu.

Knightress

To však trvá len po incident s Purple Manom, ktorý ju zanechal psychicky zničenú. Chvíľu ešte skúšala pokračovať v superhrdinskom remesle ako Knightress, ale aj tohto mena sa nakoniec vzdala a začala sa venovať detektívnej činnosti.

Na Alias naväzuje séria The Pulse, ktorú tiež písal Bendis. Jessica tu začala pracovať pre J. Jonah Jamesona a jeho noviny Daily Bugle.  Táto séria však už bola určená aj pre mladších čitateľov a bola preto menej ostrá ako Alias. Dôležitý je tu hlavne priebeh jej tehotenstva, ale aj identita Green Goblina, či ďalšie kúsky z Jessicinej minulosti.

ThePulse11

Po ukončení The Pulse už Jessica nemala vlastnú sériu. Často sa ale objavovala ako vedľajšia postava v iných príbehoch. Okrem iného sa pridala do tímu New Avengers. Najvýznamnejšia udalosť z tohto obdobia je jej svadba s Lukeom v New Avengers Annual #1.

New Avengers Annual #1

Jessica dnes patrí medzi zabudnutých hrdinov a v nových komiksoch sa takmer neobjavuje. Napriek tomu, že jej príbehy boli v minulosti kvalitné. Uvidíme však, ako sa to zmení s príchodom seriálu.

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Kto sú Skrullovia?

S každou novou Marvelovkou sa zvyčajne viaže aj nový druh nepriateľa a v prípade Captain …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.