Komiksy pre začiatočníkov

Komiksové filmy a seriály majú u nás množstvo fanúšikov. A mnohí z nich by aj chceli začať čítať komiksy, ale nevedia kde, ako a čím začať. Komiksy majú svoje zvláštnosti, ktoré mnohých ľudí odradia. Preto je dobré o komiksoch niečo dopredu vedieť.

Časopis, knihu, niečo medzi?

Existujú tri základné formy, v ktorých sa dajú komiksy kúpiť:

1. Jednotlivé zošity (single issues)

Komiksy sú v podstate časopisy, ktoré sú zväčša pomenované podľa ich hlavnej postavy, alebo názvu tímu. Ak ste si v detstve kupovali Káčera Donalda, tak si viete predstaviť ako vyzerajú. Nové čísla sa do predaja dostanú každý mesiac a majú v sebe zhruba 30 strán komiksu a niekoľko strán reklamy, niekde je aj listáreň a rôzne bonusy. Kúpiť si len jedno číslo, ale nie je dobrý nápad, lebo jednotlivé príbehy bývajú často rozťahané do niekoľkých čísiel. Teda v jednom dieli Spider-Mana sa objaví zloduch a napadne mesto a o mesiac neskôr ho Spidey porazí. Takéto príbehy, v angličtine story arcy, môžu mať častí ešte viac. Jednotlivé vydania sú číslované a vďaka tomu sa v nich dá orientovať.

Celkom časté sú aj  cross-overy. Vtedy sa jeden story arc ťahá rôznymi titulmi. Ak si chcete napríklad prečítať príbeh Rise of the third army, musíte si zohnať konkrétne čísla zo štyroch rôznych sérií: Green Lantern, Green Lantern: New Guardians, Green Lantern corps. a Red Lanterns. Iba tak sa dostanete k celému príbehu. Poradie, v akom jednotlivé čísla čítať, sa dajú našťastie nájsť na internete.

Okrem pravidelných mesačných častí existujú aj výročné (annual) vydania. Tie zvyknú byť dlhšie a často sú veľmi dôležité pre príbeh. Existujú aj takzvané one-shoty, tie sú komiksovov obdobou krátkeho filmu.

Kupovať komiksy po jednom, ale nie je to najlepšie, hlavne pre začiatočníkov. Jednotlivé vydania sú pre skúsených fanúšikov, ktorý chcú vedieť čo sa stane ich obľúbenému hrdinovi, čo najskôr. A na našom trhu takéto zošity nenájdete ľahko. Preto je lepšie kupovať…

2. Zbierky (trade paperback/hardback)

Zbierky obsahujú príbeh z niekoľkých (6 a viac) zošitov. Existujú aj zbierky, ktoré obsahujú story arc z cross-overov. Zbierky často obsahujú aj bonusy, ktoré neboli v zošitoch. Nevýhoda zbierok je, že na ne treba dlhšie čakať ako na zošity. Ale na Slovensku je oveľa jednoduchšie ich kúpiť. Zbierky nájdete aj v našich kníhkupectvách, či na internete. Mnohé z nich sú preložené do češtiny. Výber u nás je pre začiatočníka solídny, ale ak sa chcete do komiksov zahĺbiť viac, tak si začnite cvičiť angličtinu.

3. Grafické romány

Grafické romány síce používajú rovnaké prostriedky ako komiksy, ale mnohí ich za komiksy nepovažujú. Grafické romány nevychádzajú z časopisov a teda to sú samostatné knihy. Niekedy sú ale hranice medzi komiksami a grafickými románmi rozmazané.

Okrem toho existujú aj manga komiksy, komiksové stripy a neskutočné množstvo webkomiksov, ale tým sa tu nebudem venovať.

Myslite e-kologicky

Osobne mám rád e-knihy. Tie papierové mi naozaj nechýbajú. Komiksy sa ale najlepšie čítajú na papieri. Elektronické verzie však tiež majú svoje výhody. Ak viete po anglicky, tak nemáte problém zohnať aj také tituly, ktoré sú pre slovenský trh príliš divné. Taktiež je možné pár eur ušetriť, hlavne ak vychytáte zľavy.

Kde ale nakupovať? Amazon je asi najjednoduchšia voľba. Na čítanie ale potrebujete aplikáciu na počítači/smartfóne/tablete. Tablet je asi najpohodlnejší. Teoreticky sa dajú použiť aj čítačky e-kníh, ale nerobte to.

Zaujímavý prístup má web comixology, na ktorom si komiksy kúpite a následne ich v prehliadači čítate. Ponuka je naozaj široká a ak si službu chcete vyskúšať, je tu niekoľko komiksov zdarma. To by som určite odporučil, lebo takéto čítanie nemusí každému vyhovovať. Časté sú aj rôzne zľavové akcie. Kúpiť sa dajú zošity aj zbierky a niektoré komiksy si dokonca môžete stiahnuť ako PDF (dostupný je aj na komiksy určený formát .cbr, s ktorým sa stretnete aj keď máte radi “pirátske komiksy”). Aplikácia na smartfóny/tablety je samozrejmosť.

Komiksy vs. nekomiksy

To, že komiksy vychádzajú každý mesiac ako časopisy má samozrejme vplyv na ich príbehy. Jedna z mnohých výčitiek voči komiksom je, že sú nekonečné. Knihy a filmy majú úvod, jadro a záver, ako nás to učili na základnej škole. Komiksy sú skôr ako Panelák (ehm, niežeby som niekedy Panelák videl…). Niektoré dejové linky sa síce ukončia, ale vždy nastúpia nové. Dokonca aj keď hlavná postava komiksu umrie, môžete sa staviť, že po pár mesiacoch vstane z mŕtvych. Ale netreba sa báť. Batman má síce 75 rokov za sebou, ale nie je problém začítať sa do jeho súčasných dobrodružstiev. Ak ste videli batmanovské filmy, tak väčšinu postáv budete poznať. A ak budete v niečom stratení, tak stačí konzultovať s wikipediou, ktorá má o komiksoch, ich postavách a dôležitých dejových linkách neuveriteľné množstvo informácií, ale.

Komiksy väčšinou existujú v takzvaných zdieľaných univerzách. To znamená, že Superman žije na tej istej Zemi ako Batman a napríklad aj John Constantine (a mnohé ďalšie postavy). Z toho vyplýva, že tieto postavy sa môžu stretávať, formovať tímy, bojovať proti spoločnej hrozbe, ale aj proti sebe navzájom. Niektoré udalosti sa dejú naprieč rôznymi komiksami a ak ich chcete pochopiť v úplnosti, musíte si napríklad prečítať jedno číslo Spider-Mana, potom 2 čísla Fantastickej štvorky, potom X-Menov atď.

Zdieľané filmové univerzum Marvelu (známe pod skratkou MCU) dnes poznajú asi všetci. Komiksové univerzá fungujú podobne. Preto sa nebojte, keď nečítate všetky komiksy, čo vychádzajú. Avengerov 2 si v kine užijete aj ak ste nesledovali Agents of SHIELD. Čítajte jednoducho to, čo vás baví a ak narazíte na niečo čomu nechápete, tak znova: Wikipedia má všetko, čo potrebujete vedieť.

A keď sme pri MCU. Podľa filmov to môže vyzerať, že komiksy sú len superhrdinovia. Superhrdinské komiksy už dlho patria medzi najpopulárnejšie. Existujú ale komiksy hororové, humorné, fantastické ale napríklad aj dokumentárne a biografické.

DC či Marvel?

Ale naspäť k superhrdinom. Za väčšinou týchto komiksov stoja dve firmy. Marvel a DC. Hádať sa o tom, kto je lepší je medzi nerdmi veľmi obľúbená téma, ktorá zničila viac priateľstiev ako slovenské referendum. Každá z týchto spoločností má svoje vlastné univerzum (teda, niekedy je ich dokonca viac, ale nekomplikujme si to). Ako si vybrať čo čítať? Najväčším ťahákom sú jednotlivé postavy. Filmových fanúšikov to asi bude viac ťahať k Marvelu. Spider-Man, Avengeri, Strážcovia galaxie, k tomu X-Meni a napríklad aj Deadpool či Fantastická štvorka? Takým esám sa dá ťažko odolať. A Marvel začal nedávno vydávať aj Star Wars komiksy. Na druhej strane netreba odsudzovať DC, aj keď sa trápia s filmami. Batman, Superman a Wonder Woman patria medzi zakladateľov žánru. Seriálových fanúšikov by zas mohol prilákať Green Arrow, Flash a Constantine (resp. séria Hellblazer, kde Consantine vystupoval).

Patrí sa ale spomenúť aj menšie vydavateľstvá ako Dark Horse a Image. Dark Horse na jednej strane robí licencované komiksy zo svetov Buffy, či Conana, na druhej strane poskytuje priestor autorským projektom mnohých hviezd komiksu, tu patrí napríklad séria Sin City alebo Hellboy. Image Comics preslávili hlavne série Spawn a The Walking Dead.

Ako si vybrať?

Vybrať si komiks podľa toho, ktorú postavu máte radi je asi najjednoduchšie. Treba si ale uvedomiť, že napríklad Batman sa vyskytuje hneď v niekoľkých sériach naraz a každá z nich je niečim špecifická. Nezabudnite ani na dlhú históriu komiksov. Môžete si vybrať osvedčené klasiky. Alebo môžete čítať komiksy, ktoré vychádzajú práve teraz, na čo je skutočne vhodná doba. DC aj Marvel sa snažia prilákať nových zákazníkov. V roku 2011  DC svojou kampaňou New 52 rebootovala svoje série a začala ich vydávať od prvého čísla (sú to ale úplne nové príbehy). Marvel sa snaží prilákať nových zákazníkov kampaňou Marvel NOW!. 4 roky môžu vyzerať ako dlhá doba, ale komiksy sa čítajú celkom rýchlo.

Netreba ale zabudnúť, že komiksy sú autorským dielom. A vyberať si komiksy podľa autora príbehu tiež nie je zlý nápad. Takýto autor väčšinou píše len scenár a kreslenie necháva na niekoho iného. Hviezdny autori sú horúcim tovarom a často robia pre obe komiksové firmy, niektorí z nich si pritom nájdu čas aj na vlastné projekty.

Pri komiksoch ale platí aj to, že ich môžete súdiť podľa obalu. Dobrá kresba dokáže zachrániť aj poslabší príbeh. Začiatočníci si asi komiksy nebudú vyberať podľa výtvarníkov, pretože tí sú u nás neznámi. Ale určite sa oplatí všímať si ich mená a pri neskoršom výbere zohľadniť aj toto.

Čo si vybrať?

A na záver niekoľko tipov na konkrétne komiksy.

Začnime s DC. Ak máte radi Batmana vo filmoch od Nolana, tak by ste si mali zohnať Batman: Year one a The Dark Knight Rises. Obe sú od Franka Millera a v podstate odštartovali úspech temných a realistických komiksov.

Radšej Supermana? Jedným z jeho najoceňovanejších príbehov je All-Star Superman, ktorý je prístupný aj novým čitateľom. Pre tých, čo vyrastali za komunizmu, môže byť zaujímavý Superman: Red Son. Mark Millar (nemýľte si s Frankom Millerom) tu napísal príbeh, kde Superman ako dieťa pristál v ZSSR.

Legendárnych komiksov má DC veľa a ak vás zaujíma nejaká iná postava, na internete k nej nájdete rebríčky odporúčaných komiksov (napríklad tu). Ak ale chcete čítať ako-tak súčasné komiksy, odporúčam Justice League: Origin  z New 52. Justice League je výkladnou skriňou DC a tu je písaná tak, aby pritiahla čo najviac nových ľudí. A je to aj najlepší spôsob ako zistiť, ktorý z hrdinov vám najviac vyhovuje.

Zo súčasného Marvelu môžem vrelo odporučiť už skoro ukončenú sériu Hawkeyea, za ktorou stojí Matt Fraction. Celé to je vtipné a nápadité (jedna časť je napríklad vyrozprávana z pohľadu psa), hlavne preto, že Clint Burton je len obyčajný chlapík s lukom. Nový Ant-man tiež vyzerá veľmi dobre.

Čo sa legiend týka, tak sa oplatí pozrieť si edíciu Ultimatní komiksový komplet, ktorá postupne vychádza aj v novinových stánkoch. Niektoré diely tejto edície už asi nezoženiete, ale je to minimálne dobrá inšpirácia na nákup na internete.

A aké by to bolo odporúčanie komiksov, keby sme nespomenuli knihu Watchmen (v českej verzii s podtitulom Strážci). Ak totiž niekto tvrdí, že komiksy nie sú umenie, toto je kniha, ktorú mu môžete otrieskať o hlavu. A aj keď film bol obstojný (miestami skvelý), tak komiks ide oveľa viac do hĺbky a skrýva v sebe toľko detailov, že jedno prečítanie určite nestačí.

Niečo bez superhrdinov? Môžete skúsiť Sin City od Franka Millera, ktoré je plné špiny, násilia a hustých hlášok. Za prečítanie stojí aj Sandman od Neila Gaimana. Sandman je ponurejší komiks plný odkazov na mytológiu a literatúru, ktorého hlavnou postavou je zosobnenie Sna. A kritický úspech mal aj Maus od Arta Spiegela, ktorý hovorí o skúsenostiach z holokaustu.

Tých odporučení by sa dalo samozrejme nájsť viac, ale tento článok už je dosť dlhý (a článkov typu “X komiksov, ktoré si musíte prečítať pred smrťou” je naozaj veľa). Ak ste ale komiksy nikdy nečítali, skúste im dať šancu. Síce si na ne treba trochu zvyknúť, ale po čase sa od nich nebudete chcieť odtrhnúť.

Napíšte nám do komentárov aké komiksy by ste odporučili začiatočníkovi.

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Secret Empire – čo zapríčinilo, aby sa Steve Rogers stal Hydrou?

Secret Empire ja najnovší ohlásený event v komiksovom svete Marvel. Hydra získala silného spojenca a potajme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.