Kto je Camazotz?

V stredoamerickej kultúre existuje záhadná bytosť menom Camazotz, ktorá nesie pár podobných znakov s Batmanom.

Približne v období 100 rokov pred Kristom existoval v strednej Amerike kult, ktorý uctieval antropomorfnú bytosť menom Camazotz. Neskôr sa táto viera v latinskej Amerike rozšírila, historici veria, že aj na územia Guatemaly a Brazílie.

Kto to bol/je Camazotz?

Camazotz (v preklade netopier smrti, známy aj pod menom Zotzilaha) má podľa popisov legiend telo človeka a hlavu netopiera, ktorej výrazným znakom sú špicaté uši (ktoré sa neskôr zmenili na krídla). Podľa niektorých legiend bol “len” bohom ohňa a strážca podsvetia, neskôr oheň daroval ľuďom. V niektorých častiach latinskej Ameriky (ako aj v mayskej posvätnej knihe Popol Vuh) sa však o ňom hovorí ako o zloduchovi – vraždiacom netopierom bohovi, ktorý žije v “dome netopierov”. Jeho “služobníci” sú krvilačné netopiere. Camazotz napáda svoje obete tak, že im ide po krku – a to doslova. Potom im odsekne hlavu a hrá sa s ňou loptovú hru.

Diabolská verzia Camazotza odtína hlavu, s ktorou budú hrať v podsvetí krutú hru

V Amerike sa dajú nájsť chrámy v tvare podkovy, ktoré sú venované netopieriemu bohovi. V minulosti obsahovali oltáre z čistého zlata, teraz ich tam zrejme nenájdete. Starovekí Mayovia verili, že netopierí boh má silu vyliečiť každú chorobu, ale taktiež má moc oddeliť dušu od tela.

Tieto legendy mohli vzniknúť na základe faktu, že v minulosti existovali gigantické netopiere, ktoré vyhynuli spoločne s dinosaurami. No legendy, na rozdiel od dinosaurov, žijú dodnes. Stačí trocha zapátrať na internete a nájdete články, v ktorých ľudia (nielen v latinskej Amerike) tvrdia, že ich prepadlo monštrum podobné Camazotzovi.

V roku 2015 sa Camazotz opäť dostal do povedomia ľudí – pri oslavovaní výročia Batmana sa jeden mexický umelec rozhodol vytvoriť Batmanovský oblek na mayský štýl (titulný obrázok), aby všetkým pripomenul, že netopierí muž je tu omnoho dlhšie, ako si mnohí z nás mysleli…

Zdroj: curiosmos.com

Titulný obrázok:  “Camazotz Maya style Batman suit” vytvorená Kimbalom

Kristina

Kristina
Mám rada komiksy a filmy s komiksovými postavami. Ako už obrázok naznačuje, najradšej mám Supermana. :)

Určite si prečítaj

Charles Burns – Génius, ktorý je možno predlohou pána Burnsa

S Charlesom Burnsom sa spája jedna zaujímavá konšpiračná teória (áno, aj my komiksoví fanúšikovia máme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.