Kto sú členovia filmovej Justice League?

Bruce Wayne (Batman), inšpirovaný Supermanovou obetou a motivovaný novou vierou v dobro ľudí, si povolá na pomoc novú spojenkyňu Dianu Princovú, aby spoločne čelili ešte nebezpečnejšiemu nepriateľovi. Batman a Wonder Woman, musia čo najskôr zostaviť tím metaľudí, ktorý sa postaví proti novej hrozbe. Takúto ligu superhrdinov svet ešte nevidel –
Superman, Wonder Woman, Aquaman, Flash a Cyborg. No možno je už aj tak príliš neskoro, aby ochránili Zem pred obrovským útokom…

Predlohou príbehu je rovnomenný komiks spoločnosti DC Comics / DC Entertainment patriacej do portfólia Warner Bros. DC je jedno z najväčších a najúspešnejších amerických vydavateľstiev komiksov a súvisiacich médií. Medzi ich najznámejšie a najpopulárnejšie postavy patria superhrdinovia Superman, Batman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern,
ale aj superzločinci Joker, Lex Luthor, Darkseid, Catwoman či Brainiac. Veľmi známe sú i tímy Justice League a Teen Titans.

Zoznámte sa s ligou…
• Legendárna Liga hrdinov sa po prvý raz spojila v roku 1960 na stránkach komiksu The Brave and the Bold #28. Príbeh z pera Gardnera Foxa preniesol do komiksovej podoby Mike Sekowsky.
• Pôvodní zakladatelia Ligy spravodlivých boli Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman a Flash.
• Cyborg síce pôvodne nie je jedným zo zakladateľov, no v roku 2011 mu túto úlohu spätne pripísali v úplne novom vydaní komiksov The New 52.

Batman/ Bruce Wayne (Ben Affleck)

• Batman sa po prvý krát objavil v komikse Detective Comics #27 od Boba Kanea a Billa Fingera v roku 1939. Neskôr mu však komiksové strany nestačili a stal sa celosvetovou kultúrnou ikonou.
• O tragickom dôvode, prečo Bruce Wayne vyhlásil vojnu zločinu, sa po prvý krát písalo na stránkach Detective Comics #33 z novembra 1939.
• Justice League je v poradí tretí film, v ktorom sa známy, Oscarom oceneý filmár Ben Affleck (Argo) zhostil role legendárneho Temného rytiera. Po prvý krát sa ako Batman/Bruce Wayne objavil vo filme Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti v roku 2016 a neskôr v rovnakom roku si na krátku chvíľu (no veľmi dôležitú) zahral vo filme Jednotka samovrahov.

Affleckov, Batman, je samotár, no teraz sa musí ujať vodcovskej pozície a musí ich inšpirovať, aby spolu bojovali za väčšie dobro. Bruce nezvykne vyhľadávať spoluprácu, takže je celkom zábavné ho vidieť v pozícií vodcu. Úzko pri tom spolupracuje s Dianou, s ktorou síce nemajú romantickú zápletku, no je medzi nimi silné kamarátstvo a sem tam v ich spolupráci preskočí iskra. Síce majú niekedy rôzne názory, no uvedomujú si, aké je dôležité, aby presvedčili osamotených hrdinov k spolupráci. Batman nemá žiadne nadprirodzené schopnosti – je úžasný detektív, ktorý sa spolieha na svoj rozum, výcvik a presne si uvedomuje, aké sú riziká.

V tomto zoskupení vyzerajú jeho schopnosti banálne – je iba obyčajný chlapík s moderným vybavením a nepriestrelným kostýmom, no snaží sa medzi členmi tímu vytvoriť priateľstvá a spoluprácu, lebo vie, že táto hrozba by bola pre ktoréhokoľvek z nich osamote príliš veľká. Vodcovstvo a hrdinstvo nie sú vždy o tom, aké má človek schopnosti: je to aj o jeho povahe.

Batmanova výbava:

Batmobil

Špičkový predátor rušných ciest mesta Gotham je jednou z najlepších Batmanovych zbraní. Batmobil údajne dosiahne rýchlosť až 330 km/h. Okrem toho je vybavený obrannými zložkami s využitím vojenských zbraní a zahŕňa funkcie ako nenápadný mód či aktívna ochrana.

Základné informácie o Batmobile:
• vysúvateľná guľometná veža s dvomi hlavňami kalibru 12,7 mm
• predné odpaľovanie riadených striel
• húfnica
• zadné raketomety
• rozmery: 6 x 3,3 m
• váha: 3850 kg

The Flying Fox

Najväčšie vozidlo z Batmanovho vozového parku je hybridné lietadlo, ktoré má schopnosti ako bombardér, no lieta ako stíhačka. Dosiahne rýchlosť až 1600 km/h a operačná výška je až 15 kilometrov. Zároveň dokáže vertikálne vzlietať i pristávať (VTOL). The Flying Fox má tri poschodia a zmestí sa do nej aj nový, ešte väčší Batmobil.

Knightcrawler

Hybridný elektrický Knightcrawler bol vytvorený na jazdu v tmavom, nepredvídateľnom či úzkom priestore. Zároveň je jedným z najmodernejších strojov z Batmanovej výbavy. V teréne si ľahko poradí s takmer akýmkoľvek povrchom, rovnako ako tank. Keď však pásový podvozok tanku nestačí, do hry prídu samostatné mechanické doplnky, ktoré mu umožňujú lozenie a šplhanie po zvislých stenách, popierajúc gravitačné zákony. Okrem toho je vybavený celým arzenálom zbraní: od predných riadených striel až po zadné raketomety a mnohé ďalšie.

Wonder Woman / Diana Princová (Gal Gadot)

Wonder Woman, prvá a najdôležitejšia superhrdinka na svete, zosobňuje jedinečnú silu a pôvab bojovníčky a zároveň úprimnú túžbu pomôcť ľudstvu. Je sebavedomá a nesmierne inteligentná, a preto je nenahraditeľnou súčasťou tímu Brucea Waynea.

• Postavu Wonder Woman vytvoril William Moulton Marston (pod pseudonymom Charles Moulton) a nakreslil ju Harry G. Peter.
• Po prvý krát ju mohli fanúšikovia vidieť na stránkach komiksu All-Star Comics Volume 1, #8 v októbri 1941. Odvtedy si ju zamilovali mnohé generácie fanúšikov a vnímajú ju ako medzinárodný symbol mieru a spravodlivosti.
• Prvá prevratná superhrdinská komiksová kniha Wonder Woman #1 vyšla v roku 1942. Komiks bol taký prelomový, že nezmizol z políc vydavateľstiev a novinových stánkov ešte ďalších 70 rokov.
• Medzi schopnosti Wonder Woman patria:
o nadľudská sila, svižnosť a rýchlosť
o je takmer nezraniteľná
o ovláda všetky formy boja
• Wonder Woman má štyri zbrane:
o Hestiine laso, ktoré prinúti každého, koho sa zmocní, hovoriť pravdu
o čarovné ochranné náramky, ktoré odrážajú guľky
o ochranný štít
o Dianina typická vzácna čelenka
• Gal Gadot si Wonder Woman / Dianu Princovú zahrá vo filme Justice League už po tretíkrát. Po prvýkrát sa objavila vo filme Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti v roku 2016, a tento rok zožala úspech vo filme Wonder Woman, prvom sólovom filme o krásnej amazonskej hrdinke a zároveň v najväčšom hite leta.

Aquaman / Arthur Curry (Jason Momoa)

Napoly človek a napoly obyvateľ Atlantídy Arthur Curry sa necíti doma ani na zemskom povrchu, ani pod morom. Teda iba kým sa svet neocitne v ohrození a Arthur sa pripojí k Batmanovmu novému tímu superhrdinov.

• Za vznik postavy Aquamana vďačíme Paulovi Norrisovi a Mortovi Weisingerovi. Po prvýkrát ho vlny priviali na stránky komiksu More Fun Comics #73 v novembri 1941.
• Aquamanova zbraň je blýskavý a silný Trojzubec.
• Medzi Aquamanove schopnosti patria:
o obrovská sila
o výnimočná rýchlosť pri plávaní
o schopnosť dýchať pod vodou
o intuitívne rozumie oceánu a jeho tajomstvám.
• Vo filme Justice League sa Jason Momoa (Hra o tróny) objaví na filmových plátnach ako Aquaman / Arthur Curry už po druhýkrát, no až teraz ho diváci uvidia ako podmorského bojovníka. Predtým ho zazreli len letmo na podmorských záberoch vo filme Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti z roku 2016. Budúci rok sa dočká vlastného filmu Aquaman.

Jason Momoa o svojej postave Aquaman – “Keď mi Zack Snyder po prvý krát povedal, že mám hrať Aquamana, bol som šokovaný a myslel som si, že žartuje. Ale on sa na mňa len pozrel a povedal mi, že jeho Aquaman má byť akýsi vyvrheľ. Ja som sa narodil na Havaji a vyrastal som v Iowe, a celý život som nikam nezapadol, takže sa s ním viem stotožniť. Páči sa mi aj to, že Artur je spolovice človek a spolovice obyvateľ Atlantídy – a fascinuje ma, že je to tmavý hrdina z dvoch svetov, ale nepatrí ani do jedného z nich. Keďže pochádzam z Havaja, Aquamanova mytológia mi je veľmi blízka, lebo aj my máme v kultúre vodných bohov, rovnako ako aj ďalšie ostrovné štáty. A preto som poctený, že som dostal šancu stvárniť Aquamana.”

“Ešte nikdy som nehral postavu, ako je Arthur – je vyvrheľ, rebel a lump. V princípe vlastne chce byť sám. No keď si uvedomí, že je v ohrození celý svet – a nielen zemský povrch, no i všetko pod morskou hladinou – uvedomí si, že musí zakročiť. A čím viac spoznáva svoje sily a začína rozumieť, kto vlastne je, tým viac si začne veriť.”

Flash / Barry Allen (Ezra Miller)

Barry Allen je hyperaktívny študent na Central City College. Študuje trestné súdnictvo, aby mohol jedného dňa pomôcť uväznenému otcovi. Do Batmanovho tímu sa zapojí bez zaváhaniaa stane sa z neho chytrý a extrémne rýchly člen.

• Barryho Allena predstavil Robert Kanigher ako Flasha v komikse Showcase #4 v októbri 1956. Na kresbe komiksu pracoval Carmine Infantino.
• Medzi Flashove schopnosti, ktoré popierajú fyzikálne zákony, patria:
o je najrýchlejší človek na svete
o nadľudské reflexy a svižnosť
o rýchle hojenie.
• Ezra Miller (Fantastické zvery a ich výskyt) si Flasha / Barryho Allena zahrá v Justice League už po tretíkrát. V roku 2016 sa na chvíľku objavil vo filmoch Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti a Jednotka samovrahov.

Ezra Miller o Flashovi: “Vždy som bol veľkým fanúšikom komiksov. Najradšej som mal Batmana, ale istý čas som asi pol roka chodil po dome v kostýme Supermana. Keď som bol malý, často som komiksy aj písal a kreslil. Vytvoril som si superhrdinu, volal sa Superprasa a bolo to v princípe prasa so schopnosťami chameleóna. Komisky pre mňa boli najlepší spôsob rozprávania príbehov. Veľmi si cením, že môžem čerpať z mnohých príbehov o Flashovi. Barry nie je neomylný ani nesmrteľný. Je iba zraniteľný človek. A takisto má strach. Barry, ktorého hrám ja, máva úzkosti a bojí sa, no snaží sa ich prekonať humorom. Páči sa mi aj to, že myšlienka tímu superhrdinov popiera tradičný kult individuálnych hrdinov, kde je jeden hrdina jedinou nádejou na záchranu. Liga spravodlivosti nám pripomína, že sa navzájom ovplyvňujeme a nech sme akokoľvek silní, potrebujeme jeden druhého. Každý z tímu prináša niečo nové, no práve vďaka tomu, že prekonáme rozdiely a spojíme sa, vytvoríme ešte silnejší tím.”

Cyborg / Victor Stone (Ray Fisher)

Victor Stone je bývalým atlétom z Gothamskej univerzity. Teraz je však napoly človek, napoly robot. Po takmer smrteľnej nehode ho pomocou mimozemských technológií zachránil otec, vedec Silas Stone. Spravil z neho pritom ľudský počítač, organickú bytosť s biomechatronickým telom. Inak povedané, Cyborga.

• Postavu Cyborga vytvorili v roku 1980 spisovateľ Marv Wolfman a ilustrátor George Pérez. Po prvý raz sa objavil v špeciálnej prílohe DC Comics Presents #26 spolu s celým tímom Teen Titans.
• Medzi Cyborgove schopnosti patria:
o nadľudská sila
o zbrane a technológie
o intelekt génia
o schopnosť komunikovať s technológiami a ovládať ich
• Známy divadelný herec Ray Fisher sa objaví v role Cybora / Victora Stonea v Justice League po druhýkrát. Prvý raz videli diváci dramatický záber na jeho kybernetické znovuzrodenie vo filme Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti.

Raymond Fisher o Cyborgovi: “Keď som bol malý, nečítal som komiksy. Prvé komiksy som čítal až potom, ako som dostal rolu vo filme Batman vs. Superman. Dozvedel som sa z nich mnoho vecí o Cyborgovi, najmä ako sa počas rokov táto postava vyvíjala. Bolo super, že som videl mnohé rôzne verzie, aspoň som sa mohol sám rozhodnúť, ako ho znázorním.

Na Cyborgovi sa mi najviac páčil jeho smutný príbeh. Vo filme Batman vs. Superman je scéna jeho „narodenia“ pomocou mimozemských technológií – a je to naozaj veľmi bolestivé znovuzrodenie. Victor v ňom znovu prežíva bolesti z nehody, ktorá zabila jeho matku a jeho pripravila o telo. Celá scéna mi pripomína Frankensteina – jej vyvrcholením je ten známy pocit: „Žije!“

“V Justice League stretávame Victora rok po tejto transformácií. Celý čas žil úplne osamote a snažil sa vyrovnať so stratami: so stratou matky, no i vlastného tela a celého dovtedajšieho života. A navyše sa snažil zistiť, kto vlastne je. Jeho otec ho pretvoril po fyzickej stránke, no Victor sa dokáže pretvoriť aj psychicky a svoj ťažký údel využije na pomoc druhým. Práve preto dokáže táto postava dať ľuďom nádej, že sa dá všetko zvládnuť.”

Zdroj: continental film

Chochi

Avatar
Zakladateľ ComicBoxu ale hlavne fanúšik filmov, seriálov a kníh

Určite si prečítaj

Rozbor traileru k Justice League podľa vízie Zacka Snydera

Na DC FanDome bol odpremiérovaný teaser trailer na Zack Snyder’s Justice League! Na čo sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.