Kto sú Skrullovia?

S každou novou Marvelovkou sa zvyčajne viaže aj nový druh nepriateľa a v prípade Captain Marvel si strihne premiéru rasa Skrullov. Čo sú zač?Rovno na úvod možno treba podotknúť, že ide o mimozemskú rasu vedenú neohrozeným Talosom, ktorého si zahrá Ben Mendelsohn. Ten sa v poslednej dobe teší náramnej obľúbenosti v prevedení záporných postáv, keďže len nedávno si zahral významných záporákoch v hneď niekoľkých zvučných filmoch, ako Ready Player One, Rogue One: A Star Wars Story či v nepodarenom remaku Robin Hood.

Ale dosť bolo rozjímania nad tým, kde všade robil Mendelsohn hlavným postavám zo života peklo. Keď ho toľko obsadzujú v tomto štýle úloh, zrejme v tom bude pomerne dobrý. No teraz už naozaj sa zamerajme na samotnú rasu Skrullov vedenú Talosom. Skrullovia sa radia medzi najmocnejšie a najrozšírenejšie impéria vo svete Marvelu a vzhľadom na ich bojovnú povahu a tendenciu zachovania rasovej čistoty, sústavne sa nachádzajú vo vojnových potýčkach s inými rasami a národmi. Na vrchole svojej moci zahŕňalo impérium Skrullov nespočetné množstvo svetov a miliardy prívržencov tejto rasy. V poslednej dobe ich moc upadla, ale to nemení nič na fakte, že je neradno sa s nimi zahrávať.

Skrullovia sú známi svojím nikdy nekončiacim konfliktov s rasou Kree (v ktorej sa ocitne aj Carol Denvers/Captain Marvel ako člen tímu Starforce), ktorý sa tiahne už od raných začiatkov oboch rás. Taktiež majú patričný záujem o planétu Zem, čo ich hádže do stretu záujmov s Captain Marvel, a teda aj Avengermi. Predpokladám, že vás zaujíma aj to, čoho sú tieto stvorenia schopné. Mimo ich štandardný výzor, ktorý pripomína prerastených plazov zelenej pleti o veľkosti bežných ľudí, Skrullovia dokážu meniť svoju podobu, a teda nadobudnúť vzhľad akejkoľvek osoby (vrátane rozličných mimozemských rás), zvieraťa, či dokonca predmetu. Avšak nemyslite si, že ide až o tak bezchybné stvorenia, lebo aj ich schopnosti majú limity, ako veľmi sa môžu zväčšiť alebo naopak, zmenšiť. A potom tu sú jednotlivci, ktorí sa dokážu meniť na nepoznanie od reálnej predlohy, s ktorými majú problém aj adekvátne silní oponenti.

A aby toho nebolo málo, existujú aj špeciálne zloženia Skrullov, ktoré vystupujú pod pseudonymami, ako “Super-Skrulls” či “War Skrulls”, a tí, okrem základného balíčka schopností, majú ešte niekoľkonásobne vylepšené vlastnosti, nevraviac o vybraných členoch, z ktorých niektorý dokázal dokonalo napodobniť atribúty Fantastickej 4 (ukazujem na teba Kl’rt). O tomto čase by sme mohli asi všetci pritakať, že táto rasa je viac ako dôstojným protivníkom aj doposiaľ najsilnejšiemu Avengerovi, ktorým sa Captain Marvel javí byť.

Pôvod Skrullov? Hneď som tam. Rasa Skrullov je, v skutočnosti, jedným z prvých úhlavných záporákov, ktorú vytvorili Stan Lee s Jackom Kirbym pre Fantastickú 4. Písal sa rok 1962, kedy vyšlo druhé vydanie Fantastic Four a s ním aj debut týchto stvorení. Medzičasom si ich rasa prešla niekoľkými rozdeleniami a nasledovnými vyhladeniami ich odvetví, až sme sa napokon dostali k jednej z ich najkľúčovejších udalostí v posledných rokoch, za ktorú považujeme Tajnú inváziu z roku 2008, počas ktorej sa im podarilo infiltrovať spoločnosť ľudí v mnohých relevantných okruhoch, vrátane spoločnosti superhrdinov, kde sa zo Spider-Woman cez Elektru až po Hanka Pymu vykľuli Skrulli. Nie práve najlepšia kratochvíľa. Avengerom sa síce podarilo zachrániť planétu Zem pred inváziou Skrullov, ale pošramotené vzťahy a nedôvera ostala medzi nimi ešte pekne dlho po tejto udalosti.

Zdroj: screenrant.com, ign.com, comicbook.com

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Recenzia: Captain Marvel

Konečne nastal ten čas, kedy aj do našich kín priletel prvý film z MCU s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.