Ktorý film sa stane najlepším filmom roku 2019?

Už zajtra sa dozvieme, ktorý zo siedmich nominovaných filmov, získa Oscara za najlepší film. Fanúšik komiksov určite očakáva túto udalosť so zatajeným dychom, pretože do užšieho výberu sa po dlhšom čase dostal opäť film podľa komiksovej predlohy – Joker. Je však nutné poznamenať, že uplynulý rok bol na dobré filmy skutočne bohatý a nominované sú viaceré skvelé filmy. Poďme si ich spolu priblížiť.

Prvým nominovaným filmom je Ford v Ferrari, promovaný aj ako Le Mans ’66. Vo filme režiséra Jamesa Mangolda hviezdia skvelí herci Matt Damon a Christian Bale. Príbeh sa točí okolo firmy Ford, ktorá sa snaží technicky predbehnúť dominantné Ferrari, aby ich mohla poraziť v legendárnych pretekoch 1966 24 Hours of Le Mans. Hoci kritici filmu veľké šance na úplné víťazstvo nedávajú, jedná sa o zaujímavú a nadčasovú drámu, pri ktorej si náročnejší divák príde na svoje.

The Irishman od Martina Scorseseho je netypickým filmom nielen kvôli svojej veľmi dlhej minutáži. Robert de Niro a Joe Pesci, Scorseseho dvorní herci, nám opäť raz predviedli svoje majstrovstvo, a hoci je The Irishman veľmi náročným filmom, aj napriek trom hodinám nenudí. Oscara zrejme nezíska, ale určite si zaslúži našu pozornosť a uznanie.

Pri filme Jojo Rabbit musí fanúšik komiksov tiež spozornieť, pretože pod tento film sa podpísalo viacero hercov, ktorí sú spojení aj s “komiksovkami”. Taika Waititi, režisér Thora: Ragnarok, tento film nielenže režíroval, ale dokonca si v ňom aj zahral. A to rovno samotného Adolfa Hitlera. Za vedľajšiu úlohu mamy hlavného hrdinu Joja, je zas na Oscara nominovaná skvelá Scarlett Johansson, známa ako Black Widow.

Scarlett Johansson má za sebou skvelý rok. Okrem nominácie za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe je totižto nominovaná aj v hlavnej ženskej kategórií za film Marriage Story. Vo filme Noaha Baumbacha Scarlett spolu s Adamom Driverom, Kylo Renom zo Star Wars, hrajú manželský pár, ktorý si prechádza nie úplne jednoduchým rozvodom. Zaujímavá psychologická štúdia s veľmi peknou pointou a posolstvom do života.

Podľa kritikov je najväčším favoritom na celkové víťazstvo film Sama Mendesa 1917. V tomto epickom vojnovom filme z prvej svetovej vojny sa opäť stretávame s viacerými hercami, spojenými z komiksovými fimami – menovite Markom Strongom, ktorý si zahral v Green Lanternovi alebo v sérií Kingsman, ale aj samotným Doctorom StrangeomBenedictom Cumberbatchom. Nechajme sa prekvapiť, či 1917 toto ocenenie vyhrá, ale podľa väčšiny zahraničných odborníkov by malo byť hotovo a víťaz je známy.

Jedným z mojich osobných favoritov je krásny film Malé ženy od režisérky Grety Gerwig. Rozsiahla štúdia ženskej duše prostredníctvom štyroch sestier Jo, Amy, Meg a Beth je klasickým a nadčasovým príbehom z pera Louisy May Alcott, a filmová verzia vzdáva predlohe poctu veľmi príjemným spôsobom, ktorý diváka chytí za srdce. Za vedľajšiu ženskú rolu je navyše na Oscara nominovaná aj Florence Pugh, ktorá sa divákom predstaví v MCU už v najbližšom filme Black Widow.

Jeden z najlepších režisérov všetkých čias, Quentin Tarantino, nám uplynulý rok priniesol už svoj deviaty film. Once Upon a Time in Hollywood je opäť raz svojským a mimoriadne nápaditým dielom geniálnej mysle. Pocta tradičnému hollywoodskemu filmu je miestami očarujúca, miestami drsná, miestami priam desí. Nemožno jej uprieť ale autenticitu a vernosť, s ktorou rozpráva príbeh jednej doby filmu. V roli Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polanského, navyše možno vo filme vidieť očarujúcu Margot Robbie, známu aj ako Harley Quinn.

Parasite je výnimočným filmom, ktorý jednoducho absolútne nemožno žánrovo zaradiť. V tomto kórejskom filme sledujeme osudy rodiny, ktorá ako parazit vyciciava svojich bohatších susedov. Je tento film čiernou komédiou? Je to kriminálka? Je to horor, akčný film, čo to vlastne je? Zo všetkého trošku a vlastne nič. Filmový zážitok, nad ktorým budete premýšľať dlhú dobu.

No a napokon tu máme dlhoočakávaného Jokera. Príbeh podľa komiksov od DC Comics nám približuje postupný prerod Arthura Flecka (Joaquin Phoenix) na nemilosrdného Jokera. Veľmi dobre spracovaný a autentický rozpad osobnosti hlavného hrdinu je miestami až náročný na sledovanie. Obsadenie Joaquina Phoenixa bolo taktiež trefou do čierneho a zdá sa, že Oscar za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej roli ho neminie. Povinná jazda pre každého fanúšika komiksov a filmu ako takého!

Aký je váš tip na najlepší film roku 2019?

  • Joker (46%, 25 Votes)
  • Ford v. Ferrari (9%, 5 Votes)
  • Parasite (9%, 5 Votes)
  • The Irishman (7%, 4 Votes)
  • Little Women (7%, 4 Votes)
  • 1917 (7%, 4 Votes)
  • Marriage Story (6%, 3 Votes)
  • Once Upon a Time in Hollywood (6%, 3 Votes)
  • Jojo Rabbit (2%, 1 Votes)

Total Voters: 54

Loading ... Loading ...

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.