Mysterio (Quentin Beck)

Novinka Spider-Man: Far From Home so sebou prináša viaceré novoty okrem doposiaľ nespracovaného príbehu, no snáď najzaujímavejšou je Mysterio na striebornom plátne. Pamätáte si tie časy, kedy ste ako malí pankharti sledovali animovaného Spider-Mana, kde Peter Parker aka pavúčí muž zápolil jedna radosť s desiatkami ikonických komiskových záporákov, kde nesmeli chýbať Vulture, Green Goblin, Shocker, Rhino, Shocker, Lizard, Kingpin, Venom a v neposlednom rade aj Mysterio.

Keby mi niekto povedal dobrú dekádu dozadu, že sa niekedy dočkáme Mysteria na veľkej obrazovke, tak by som len neveriacky pokrútil hlavu a zmietol to zo stola. No to sa hovorilo aj o takom Lizardovi a pozrite sa, kam sme sa až posunuli. Efekty sú na takej vysokej úrovni, že live-action Quentin Beck už viackrát nie je len snom aj napriek tomu, že jeho postava je zosobnením klamstva a ilúzie. Bez vizuálnych efektov sa prakticky nezaobíde. O to viac človek padol na zadok, keď sme ho naozaj videli v akcii v úvodnom teaseri. Totižto vyzerá brilantne a fakt, že ho hrá prestížny Jake Gyllenhaal len pridáva na jeho kvalite.

Ešte stále nie je tak úplne vydaný jeho popis a backstory, ktorý sa spája s jeho filmovou adaptáciou, čo je o tomto čase len dobre. Veľmi ľahko by to mohlo byť výrazným spoilerom, obzvlášť po tom, čo sa v oficiálnom traileri predstavil ako hrdina z iného univerza. Trocha viac zasvätení vedia, že nič nie je nutne tak, ako sa môže spočiatku zdať, keď príde na scénu Mysterio. V rámci oficiálneho príbehu môžeme akurát podotknúť, že Nick Fury spojil sily Spider-Mana a Mysteria v záujme porazenia tajomného zoskupenia The Elementals, ktoré momentálne vyčíňa v Európe. No aký je príbeh jeho komiksového originálu?

Talentovaný, ale podceňovaný artista vizuálnych efektov Quentin Back sa po neúspešnej kariére vydáva na cestu super zloducha, ktorý sa od svojich prvých dní v novom šate stal tŕňom v oku nášho obľúbeného pavúčieho muža, vďaka svojim prepracovaným ilúziám a trikom, ktoré priamo oponujú Spider-Manovým schopnostiam. Koniec koncov, Mysterio je známy aj tým, že zneužíva atribúty jeho nepriateľov, čo z neho činí viac ako dôstojného protivníka.

Jeho ilúzie pozostávajú z viacerých aspektov, ako chémia, robotika, hypnóza a ďalšie, čím dokáže ľahko zmiasť aj tých najmocnejších super hrdinov a hranica medzi realitou a ilúziou sa rázom stáva tenšia ako prostá niť. Nevraviac o jeho obleku, oplývajúci mnohými vychytávkami, prostredníctvom ktorých má často navrch oproti svojim oponentom. Jeho kopulovitá helma obsahuje prenosné zásoby kyslíka a sonárny systém, umožňujúci ovládanie vysiľujúcich plynov s rôznymi účinkami. Medzi ne patrí napríklad plyn, ktorý znemožnil Spider-Manovi používať jeho charakteristický Spider sense v prípade blížiaceho sa nebezpečenstva. Oblek taktiež zahŕňa kyselinu, ktorá rozpúšťa pavučiny, a nájdu sa aj nejaké útočné lasery.

Samozrejme, nebola by to komiksová postava od Marvelu, keby si za dobu svojho pôsobenia nestihla vystriedať nejaké to alter ego navyše, ale len máloktoré stojí za zmienku, čo sa odráža aj na tom, že zakaždým sa ako Mysterio opäť vrátil Quentin Beck a nezastavila ho ani smrť. Mysterio sa stal tiež súčasťou notorického zoskupenia Sinister Six, ktoré malo vždy potenciál, ale utrpelo na egu jeho členov, a tak nikdy poriadne nedosiahlo svojho. Ako takú malú čerešničku na záver dodám, že tvorcami Mysteria sú Stan Lee a Steve Ditko, pričom svoj debut zaznamenal vo vydaní #13 komiksovej série The Amazing Spider-Man v roku 1964, i keď tvorcovia sa nechali počuť, že v skutočnosti sa ukázal už vo vydaní #2 tejto série rok dozadu, kde práve on zapríčinil mimozemský hoax, akurát vtedy sa ešte priamo neukázal.

Postavu Mysteria môžete vidieť vo filme Spider-Man: Far From Home, ktorý momentálne beží v našich kinách.

Zdroj: screenrant.com, ign.com, comicbook.com

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Ant-Man (Hank Pym a Scott Lang)

Ant-Man? Mravčí muž? Existuje vôbec takáto komiksová postava? Áno, je to tak. Jeden by sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.