Najlepšie horory roka 2019

Rok 2019 končí a my ako fanúšikovia môžeme konečne rekapitulovať a spomínať na viaceré skvelé žánrové počiny, ktoré nám tento rok priniesol. Keďže mojou srdcovkou je horor, neodpustil som si malý rebríček desiatich hororov, ktoré boli podľa mňa najoriginálnejšie alebo najlepšie spracované.

10. It: Chapter 2

Prvý diel nového filmového spracovania klasiky od Stephena Kinga prinieslo všeobecnú spokojnosť a práve to zrejme spôsobilo, že sa od druhého dielu očakávalo priveľa. It: Chapter 2 je skvelým príkladom toho, ako nerobiť druhé pokračovania, pretože väčší a megalomanskejší takmer nikdy neznamená lepší. Treba však vyzdvihnúť veľmi dobre zvolený cast, medzi ktorým vynikajú najmä James McAvoy a Jessica Chastain. Práve cast a dobrá predloha tento film zachraňujú a robia z neho ako tak solídnu dvojku.

9. Pet Sematary (Cyntoryn zvieratiek)

Ďalšia “kingovka” na našom zozname. Pet Sematary taktiež trpí na viaceré problémy, ktoré tento film zrážajú na kolená. Vo viacerých kľúčových momentoch sa pomerne výrazne líši od predlohy, čo takmer nikdy nie je pri adaptáciách dobrým krokom. Navyše, hoci Pet Sematary je určite jeden z klasických románov Stephena Kinga, nikdy sa nedočkal skutočne skvelého spracovania (narozdiel od Carrie alebo Shiningu), čiže miestami akoby nebolo na čom stavať. Napriek tomu všetkému sme sa dočkali pomerne príjemného a mrazivého príbehu.

8. Crawl

Nemyslel som si, že horor na štýl človek vs. divé zviera môže ešte stále v roku 2019 fungovať. Crawl mňa a mnohých iných fanúšikov ale presvedčil o opaku. Kaya Scodelario hviezdi v tomto zaujímavo poňatom horore od uznávaného režiséra Alexandre Aju. Súboj na život a na smrť medzi mladou Haley a viacerými desivými aligátormi po hurikáne na Floride je síce z hľadiska námetu pomerne neoriginálnym filmom, jeho spracovanie a to, ako fantasticky drží diváka celý čas v napätí, z neho ale robia vynikajúci počin.

7. Suspiria

Suspiria od Daria Argenta je považovaná za jeden z vrcholov subžánru giallo, teda akéhosi (prevažne) talianskeho mixu mysteriózneho filmu, psychologického hororu a slasheru, ktorý je známy svojimi veľmi naturálnymi gore scénami. Povedzme si ale úprimne, dnes by už film točený štýlom ako Suspiria v roku 1977 jednoducho nefungoval. Práve preto sa talentovaný režisér Luca Guadagnino predlohou inšpiroval len voľne a dal svetu tento veľmi zaujímavý a umelecky veľmi pôsobivý horor. Dakota Johnson nám ukazuje po sérií 50 shades, že je vlastne dobrá herečka a celkový dojem z novej Suspirie je veľmi pozitívny. Tento film nesadne každému, ale to vôbec nie je na škodu veci. Pozrite si ho!

6. The Lighthouse (Maják)

Po dlhom čakaní sme sa dozvedeli skvelú správu, The Lighthouse, druhý film režiséra Roberta Eggersa (prvým je skvelá The VVitch), bude napokon premietaný aj v slovenských kinách. Síce “len” malých a artových, ale aj to je lepšie než to, v čo som pôvodne dúfal. Atypický čiernobiely film, ktorý je natočený v takmer štvorcovom formáte umne kombinuje psychologický horor a čiernu komédiu, kedy sme svedkami postupnej straty príčetnosti u dvoch správcov majáku, hranými fantastickými Willemom Defoem a Robertom Pattinsonom. Veľmi neobvyklý film, ktorý vo vás bude doznievať ešte nejaký ten čas.

5. Us (My)

Rok 2019 bol fantastický z toho dôvodu, že traja zrejme najtalentovanejší súčasní tvorcovia hororov natočili nový film a zhodou okolností išlo u všetkých troch o ich druhý v poradí. Eggers natočil The Lighthouse, zatiaľ čo Jordan Peele, ktorý sa nám predstavil s výborným Get out, prišiel s filmom Us, teda “My”. Priznám sa, moje dojmy z filmu Us boli po odchode z kina absolútne fantastické, ale postupom času klesali. Film je vizuálne spracovaný veľmi pôsobivo a herecké výkony Vás budú strašiť v snoch ešte nejaký ten piatok, ale Us je skrátka na môj vkus až príliš plný rôznych plotholes a samotná premisa celého filmu, aj keď prináša veľmi zaujímavé sociálne otázky, jednoducho nebola vysvetlená dostatočne dobre. To trošku zráža, inak výbornému filmu, hodnotenie.

4. Zombieland 2

Tento rok sa v mojom rebríčku umiestnili veľmi vysoko aj hororové komédie, čo nebolo vždy zvykom. Kedysi sa tento subžáner hororu človeku spájal len s filmami ako Scary movie, ktoré síce možno dokázali pobaviť, ale nemožno u nich ani len uvažovať o tom, či boli najlepšími horormi svojho roku. Tvorcovia sa, našťastie, posunuli o čosi ďalej. Dôkazom je aj desať rokov odkladané pokračovanie vynikajúcej komédie Zombieland, ktorá priniesla okrem výbuchov smiechu a fantastického gore aj prekvapivú hĺbku hlavných hrdinov, ktorých jednoducho musíte milovať.

3. Ready or Not (Nevesta na zabitie)

Ďalšia hororová komédia na zozname, opäť natočená veľmi príjemne a dobre kombinujúca gore, humor a napätie. V tomto filme by som rád vyzdvihol výkon Samary Weaving, netere známejšieho Huga (Elrond z Pána prsteňov) v hlavnej roli nevesty Grace, ktorá počas naoko nevinnej hry na schovávačku zisťuje podivné rodinné tajomstvá svojho nastávajúceho. Akcia parádna, humor úplne prirodzený, hrdinovia sympatickí a záver správne absurdný. Ready or Not je učebnicovým príkladom toho, ako by hororové komédie v budúcnosti mohli a mali vyzerať.

2. Doctor Sleep (Doktor Spánok)

Ďalšia “kingovka”, tentokrát tá jasne najlepšia zo všetkých, čo nám rok 2019 priniesol. Pokračovanie kultového Shiningu (Osvietenia) skvele skombinovalo horor a dark fantasy a v hlavných roliach vynikali najmä Ewan McGregor ako Danny Torrance a Rebecca Ferguson ako zlovoľná Rose the Hat. Doctor Sleep veľmi dobre ukázal, ako by mali vyzerať pokračovania filmov. Na svojho predchodcu sa viackrát veľmi jasne odvolal, ale pritom to vôbec neovyplvňovalo dej, ktorý bol svieži a miestami až desivo aktuálny. Fantastická predloha, skvelé herecké výkony, napínavé scény a veľmi dobrý koniec, ktorý vzdal hold Kubrickovmu “originálu”.

1. Midsommar (Slnovrat) 

Pre mňa je víťaz uplynulého roka úplne jasný a bol jasný hneď po odchode z kina. Midsommar, druhý film Ariho Astera bol opäť kontroverzný a nezabudnuteľný, rovnako ako aj jeho prvý film, Hereditary. Film o postupnom rozpade vzťahu dvoch mladých ľudí, na pozadí nádherných scenérií švédskych lúk a postupné odkrývanie tajomstva šialeného pohanského kultu rozohráva v divákovi takú spleť pocitov, že takmer s určitosťou hovorím, že tento film sa stane v budúcnosti absolútnou nadčasovou klasikou, Exorcistom, Shiningom alebo Halloweenom tejto doby. Z hlavných hrdinov je nutnosťou vyzdvihnúť výkon mladučkej Florence Pugh, ktorú jednoznačne čaká veľká kariéra (krátko potom bolo oznámené, že bola obsadená v MCU vo filme Black Widow). Midsommar možno nie je typický horor, plný jumpscares, ale to, ako sa s divákom pohráva, ako v ňom pomaly rastie napätie a očakávanie akejsi katastrofy a to, že mnohé jeho scény sú už teraz priam nezabudnuteľné, z neho robí v mojich očiach najlepší horor roku 2019 a instant classic.

Pamätajte však nato, že sa jedná len o môj vlastný pohľad na vec a preto ak s niektorými umiestneniami nesúhlasíte, prípadne máte iné návrhy, rád si ich prípadne prečítam v komentároch!

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

Epileptic – životný príbeh Davida B.

Dnes vám predstavíme významného francúzskeho komiksového autora, ktorý sa preslávil hlavne autobiografickou grafickou novelou L´Ascension …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.