Ohliadnutia za klasickými horormi: Halloween (1978)

Aj vám začala v hlave takmer okamžite po prečítaní si nadpisu hrať ikonická titulná skladba z pera režiséra filmu Johna Carpentera? Halloween je skrátka klasika klasík a niet lepšieho času, kedy si ho pozrieť, ako je dnešný večer.

Určite ste už všetci počuli o príbehu mladučkej Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) a desivého vraha Michaela Myersa (v tomto filme ho hrá Tony Moran). Michael ako malý chlapec pred mnohými rokmi zavraždil svoju sestru Judith, kvôli čomu skončil na psychiatrickej klinike. Pri prevoze na súdny proces v súčasnosti však Michael uniká a vracia sa do svojho rodného Haddonfieldu, čo si odnesú práve Laurie a jej priatelia.

Hoci sú všetky dievčatá z Laurienho okolia stredoškoláčky, len samotná Jamie Lee, mimochodom dcéra herečky Janet Leigh, známej z legendárnej scény v sprche vo filme Psycho, bola počas nakrúcania filmu teenagerka. Bola to jej prvá významná filmová rola a rovno jedna z tých, ktoré ju urobili nesmrteľnou. Veď si Laurie zahrala dodnes v dovedna piatich filmoch, pričom dva ďalšie sú v štádiu prípravy.

Samotný Halloween z roku 1978 je dodnes jeden z najlepšie zarábajúcich nezávislých filmov všetkých čias. Hoci sa dej odohráva počas jesene, film bol točený na jar a celý vznikol za dvadsať dní. Keďže sa dej odohráva počas jedného večera, ušetrili sa slušné peniaze na aranžmánoch a kostýmoch, čo pomohlo celý rozpočet zoškrtať na 300 000 dolárov. Film následne zarobil 47 miliónov. Z tejto sumy napriek úspechu filmu uvidela mladučká Jamie Lee Curtis len približne 8000 dolárov.

Halloween je teda skutočne skvelým hororom ktorý prežil zub času a hoci už niektoré scény pôsobia umelo ba prípadne až úsmevne, nemožno filmu uprieť to, že atmosféru má nadčasovú. Je to brilantne natočený film so skvelými hereckými výkonmi, ktorý odštartoval celý franchise (hoci s veľmi kolísavou kvalitou) a navždy sa zapísal do histórie filmového hororu. Potešte Michaela a Laurie a dnes večer si ho určite zapnite! Mimochodom, viete ako vznikla známa Michaelova maska? Nie je to nič iné, než trošku upravená maska Captaina Kirka zo Star Treku 🙂

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

Netflix pripravuje skvele vyzerajúci zombie seriál

Zdá sa, že najbližšia doba v zombie subžánri hororu bude patriť Južnej Kórei. Po traileri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.