Ohliadnutia za klasickými horormi: Piatok trinásteho (1980)

Piatok trinásteho je klasickým filmovým hororom, ktorý je tematicky skvelým tipom na dnešný večer. Tento film sa dostal do kín v roku 1980, teda dva roky po Carpenterovom Halloweene a je jasné, že hoci sa v mnohom odlišujú, práve úspech Halloweenu v mnohých aspektoch motivoval tvorcov Piatku trinásteho a pomohol stvoriť tento film. Scenár napísal legendárny Victor Miller a režisérom bol Sean S. Cunningham, ktorý je na poli hororu známy skôr ako producent, než režisér. Nemožno im uprieť ale to, že Piatok trinásteho bol zásahom do čierneho a mal obrovský komerčný aj divácky úspech.

Hoci mnoho fanúšikov si pri franchise Piatok trinásteho ako prvého vybaví legendárneho Jasona Voorheesa s mačetou v hokejovej maske, Jason (v tomto filme ho hrá Ari Lehman) je v prvom filme len bočnou postavou. Tým, kto postupne vraždí bezstarostných dospievajúcich návštevníkov Camp Crystal Lake je totižto celý čas jeho mama Pamela (Betsy Palmer). Jason sa totižto v roku 1957 utopil a jeho matka z jeho smrti viní dospievajúci pár, ktorý mal naňho dávať pozor, avšak viac sa venovali intímnemu zbližovaniu ako topiacemu sa Jasonovi. Pamela Voorhees ich následne zabila a vo svojom maniackom vyčíňaní pokračovala najbližších 21 rokov.

Piatok trinásteho sa stretol, rovnako ako Halloween, s obrovským komerčným úspechom. Pri približne polmiliónovom rozpočte film zarobil takmer 40 miliónov, čo bol na vtedajšie pomery veľký úspech. A hoci je to požehnaním ale aj prekliatím tohto filmu súčasne, nemožno sa zbaviť neustáleho porovnávania s Halloweenom. Na rozdiel od Halloweenu, ktorý veľmi umne pracuje s hudbou (ktorú skladal samotný režisér Carpenter), Piatok trinásteho skvele pracuje s tichom. Celé pasáže filmu sa prakticky odohrávajú za absolútneho ticha, čo je nesmierne dobre fungujúci element, ktorý okrem iných využil o mnoho rokov neskôr napr. aj Fede Alvarez vo svojom filme Don’t breathe. Hudbu počas filmu počuť viac-menej len počas scén, v ktorých je vrah, čo bolo na svoju dobu veľmi zaujímavé riešenie.

Piatok trinásteho ostáva aj po všetkých tých rokoch klasickým a nadčasovým slasherom, ktorý sa dočkal množstva pokračovaní, niektorých lepších, niektorých horších. Tak ako nám Halloween dal Michaela Myersa, Piatok trinásteho nám zas dal Jasona Voorheesa, ktorý sa stal ikonickým vrahom, ktorý desí prakticky už ďalšiu generáciu. Tento film inšpiroval množstvo ďalších slasherov, ktoré prišli neskôr a právom zastáva miesto žánrovej legendy. Tak neváhajte a dnes si tento vynikajúci horor pustite.

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

Netflix pripravuje skvele vyzerajúci zombie seriál

Zdá sa, že najbližšia doba v zombie subžánri hororu bude patriť Južnej Kórei. Po traileri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.