Opustila nás Carrie Fisher, predstaviteľka princeznej Lei zo série Star Wars

Osobnosť známa najmä svojou rolou ako princezná Leia Organa zo série Star Wars sa odobrala na druhý svet, a tak obohatila už tak veľký úmrtný zoznam osobností na rok 2016. Hovoríme o Carrie Fisher, ktorá sa po svojej smrti stala stredom pozornosti a donútila ortodoxných fanúšikov Star Warsu vyroniť slzu. Smrť známej osobnosti je vždy svojim spôsobom špeciálna udalosť, ale tá smrť samo o sebe nie je smutná. Smutné je skôr to, ako to rôzne magazíny, časopisy a firmy vo všeobecnosti zneužijú vo svoj prospech. A hoci vôbec nie ste veľkým fanúšikom tejto už či filmovej alebo komiksovej série, tak Vás to zastihne prostredníctvom článku Facebookovej stránky, ktorá sa tým ani nemusí zaoberať, ale to je jednoducho “normálne”. Okrem toho stúpnu tržby so všetkým, čo má Star Wars tématiku od filmov či komiksov samotných až po rôzne zberateľské figúrky a napríklad aj tričká.

Teda neberme na to ohľad a nerobme zo smrti Fisherovej smutnú udalosť, ale radšej si pripomeňme jej hereckú kariéru, ktorá “prekvapivo” neobsahuje iba účasť na Star Wars snímkoch, i keď miestami to tak nevyzerá. Veľakrát sa stáva, že herec alebo herečka sa vryjú do pamäti ľudí jednou symbolickou rolou a ďalej sa ich už ani nesnažia vyhľadávať. Pravdou je aj ten fakt, že od prítomnosti v Star Wars sérii o ňu nebol taký záujem, aký by človek pôvodne očakával. Človek by si predstavil hromadu ponúk valiacich sa v ústrety Carrie Fisherovej, ale tak to žiaľ nebolo. Od roku 1983, kedy zavítal do kín posledný diel z pôvodnej trilógie Star Wars: Návrat Jediho VI, sa dostala do viacerých zaujímavých rolí, ale prevažne s “nálepkou” vedľajšia rola, čo neznamená, že sú to iba zlé filmy. Ako príklad môžem uviesť Hana a jej sestry, Schôdzka so smrťou, či dokonca Keď Harry stretol Sally. No už keď aj došlo na jej umiestnenie do hlavnej roli, tak nebudem Vám klamať, pretože majstrovské kúsky to naozaj neboli. Svoju slávu po zakončení pôvodnej trilógie Star Wars nedokázala správne využiť, čo sa ukázalo aj na jej neskoršej kariére.

Do podobnej situácie sa dostal Mark Hammil, ktorý nedokázal naložiť so slávou, nadobudnutou zo série Star Wars a takýto úspech už jednoducho nezopakoval. A začína sa rozbiehať vtedy, keď mu “zubatá” klope na dvere. Snáď to nebude práve jeho meno, ktoré zaznie nabudúce v spojení so smrťou. Bez ohľadu na to, koho meno zaznie nabudúce, sa musíme zosobniť s faktom, že vchádzame do doby, kedy prichádza práve ten čas umierania veľkých osobností. Blížia sa okrúhle narodeniny a čísla stále stúpajú a s nimi samozrejme aj riziko smrti. Teda netreba to brať tragicky, osobne si myslím, že drvivá väčšina momentálne už zosnulých hercov, muzikantov, teda umelcov vo všeobecnosti, by si nepriala, aby ich ľudia horibilne oplakávali, ale nech si radšej na nich zaspomínajú v dobrom a pritom ani nie je potrebné robiť obrovské tržby rôznym spoločnostiam, ktoré sa snažia z ich smrtí ťažiť. Carrie Fisher sa stala veľkou hviezdou v priebehu rokov a ako rýchlo sa na pomyselný vrchol dostala, tak rýchlo aj z neho spadla, čím zanecháva prostý, ale podstatný odkaz ďalším generáciám herečiek. Pokiaľ dosiahnete úspechu, tak netreba upustiť uzdu a užívať si rýchlo vydobyté miesto, ale poriadne ho chytiť za “pačesy” a vytvoriť si stále miesto vo svojom obore. Či to niektorá herečka aj uplatní je otázne, ale som si istý jednou vecou, a to konkrétne tým, že meno Leia Organa ostane s herečkou Carrie Fisher späté aj dlhé roky po jej smrti. Tak na ňu spomínajme s úsmevom na tvári.

Prikladáme archívne video z castingu na rolu Lei, kde je samozrejme Carrie Fisher a osoba sediaca oproti nej nie je nikto iný ako Harrison Ford.

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

2 komentáre

  1. Avatar

    A začína sa rozbehovať
    A začína sa rozbiehať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.