Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, že príde ešte nejaká príjemná letná komédia, pri ktorej môže divák “vypnúť” a nechať sa unášať dejom. Našťastie, aj keď už leto v podstate končí, prichádza na plátna kín výborná komédia Palm Springs. Radšej neskoro, než nikdy, no nie?

Nyles (Andy Samberg) a Sarah (Cristin Milioti) sú obaja hosťami na svadbe Sarahinej mladšej sestry. Obaja sa do seba zahľadia, avšak vášnivú noc im prekazí šialenec s lukom Roy (J. K. Simmons), ktorý Nylesa postrelí. Ten sa doplazí do neďalekej jaskyne a aj napriek jeho protestom ho nasleduje aj Sarah. To však nemala robiť, keďže v tom istom okamihu sa znovu budí vo svojej posteli a deň začína nanovo.

To je presne premisa celého filmu Palm Springs – dvaja mladí ľudia, ktorí spoločne uviazli v časovej slučke. Vždy keď zaspia, umrú alebo vojdu do onej jaskyne, deň začne nanovo a oni dvaja sú si toho vedomí ako jediní.

Potom už nastupuje plejáda humoru, ktorý vynikajúco osciluje od prízemného a primitívneho až po premyslený a hlboký. Sledujeme, ako sa Sarah vyrovnáva s novou skutočnosťou, ako prechádza cez odmietanie, hnev, pokusy o únik až po postupnú akceptáciu a nihilistické užívanie si života s Nylesom, ktorý je v slučke uviaznutý o poznanie dlhšie.

Film veľmi zaujímavo načrtol problém, ktorému by čelil človek, ktorý by žil v takejto časovej slučke. Má čokoľvek zmysel, keď to vlastne zajtra nebude existovať, nebude platiť? Obaja môžu urobiť prakticky čokoľvek, nik si to zajtra nebude pamätať a ak pri tom umrú, deň sa začne odznova aj tak. Obaja si preto užívajú všetky, aj tie najprízemnejšie pozemské radosti a ich vzťah sa mení od “sme v tom spolu” až po ozajstnú ľudskú náklonnosť a blízkosť. A napokon si možno aj sám Nyles uvedomí, že niečo vždy zmysel mať bude. Áno, hádate správne, je to láska.

Palm Springs je výborne natočená komédia, plná pasáží, počas ktorých som sa nahlas zasmial (a so mnou pochopiteľne celé kino). Obaja hrdinovia, aj tretí muž, ktorý uviazol v časovej slučke a viní z toho Nylesa, Roy, sú zahratí naozaj fantasticky. V rámci žánru patrí tento film určite k jasnému nadpriemeru a dokáže aj predostierať pomerne komplikované filozofické otázky, čo je vzácne. Môžem ho naozaj len odporučiť – ak hľadáte film, pri ktorom by ste na chvíľku vypli hlavu počas tohto obdobia končiaceho leta, Palm Springs je vynikajúcou voľbou.

HB - 80%

80%

Palm Springs je príjemnou komédiou ktorá určite nesklame a vo viacerých momentoch vás takmer na sto percent rozosmeje.

User Rating: Be the first one !

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

The Babysitter: Killer Queen (recenzia)

Už sú to tri roky, čo fanúšikov hororu príjemne pobavila výborná komédia The Babysitter o …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.