Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, že príde ešte nejaká príjemná letná komédia, pri ktorej môže divák “vypnúť” a nechať sa unášať dejom. Našťastie, aj keď už leto v podstate končí, prichádza na plátna kín výborná komédia Palm Springs. Radšej neskoro, než nikdy, no nie?

Nyles (Andy Samberg) a Sarah (Cristin Milioti) sú obaja hosťami na svadbe Sarahinej mladšej sestry. Obaja sa do seba zahľadia, avšak vášnivú noc im prekazí šialenec s lukom Roy (J. K. Simmons), ktorý Nylesa postrelí. Ten sa doplazí do neďalekej jaskyne a aj napriek jeho protestom ho nasleduje aj Sarah. To však nemala robiť, keďže v tom istom okamihu sa znovu budí vo svojej posteli a deň začína nanovo.

To je presne premisa celého filmu Palm Springs – dvaja mladí ľudia, ktorí spoločne uviazli v časovej slučke. Vždy keď zaspia, umrú alebo vojdu do onej jaskyne, deň začne nanovo a oni dvaja sú si toho vedomí ako jediní.

VIAC:  Vysvetlenie potitulkovej scény Venom 2: Carnage prichádza

Potom už nastupuje plejáda humoru, ktorý vynikajúco osciluje od prízemného a primitívneho až po premyslený a hlboký. Sledujeme, ako sa Sarah vyrovnáva s novou skutočnosťou, ako prechádza cez odmietanie, hnev, pokusy o únik až po postupnú akceptáciu a nihilistické užívanie si života s Nylesom, ktorý je v slučke uviaznutý o poznanie dlhšie.

Film veľmi zaujímavo načrtol problém, ktorému by čelil človek, ktorý by žil v takejto časovej slučke. Má čokoľvek zmysel, keď to vlastne zajtra nebude existovať, nebude platiť? Obaja môžu urobiť prakticky čokoľvek, nik si to zajtra nebude pamätať a ak pri tom umrú, deň sa začne odznova aj tak. Obaja si preto užívajú všetky, aj tie najprízemnejšie pozemské radosti a ich vzťah sa mení od “sme v tom spolu” až po ozajstnú ľudskú náklonnosť a blízkosť. A napokon si možno aj sám Nyles uvedomí, že niečo vždy zmysel mať bude. Áno, hádate správne, je to láska.

VIAC:  Duna (recenzia)

Palm Springs je výborne natočená komédia, plná pasáží, počas ktorých som sa nahlas zasmial (a so mnou pochopiteľne celé kino). Obaja hrdinovia, aj tretí muž, ktorý uviazol v časovej slučke a viní z toho Nylesa, Roy, sú zahratí naozaj fantasticky. V rámci žánru patrí tento film určite k jasnému nadpriemeru a dokáže aj predostierať pomerne komplikované filozofické otázky, čo je vzácne. Môžem ho naozaj len odporučiť – ak hľadáte film, pri ktorom by ste na chvíľku vypli hlavu počas tohto obdobia končiaceho leta, Palm Springs je vynikajúcou voľbou.

HB - 80%

80%

Palm Springs je príjemnou komédiou ktorá určite nesklame a vo viacerých momentoch vás takmer na sto percent rozosmeje.

User Rating: Be the first one !

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

The Babysitter: Killer Queen (recenzia)

Už sú to tri roky, čo fanúšikov hororu príjemne pobavila výborná komédia The Babysitter o …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.