Penny Dreadful: Zhrnutie epizódy A Blade of Grass

Vitajte! Pamätajte, že v týchto článkoch budeme pitvať. Všetko. Pokiaľ ste teda epizódu nevideli, odložte skalpel.

   Biela izba. Jedna stolička a jedna posteľ. Chabé osvetlenie v miestnosti bez okien. Deň a noc sa zliali v jedno. A aj napriek tejto skromnosti nepotrebujete nič viac. Iba Vanessu. A Calibana. Alebo je tam predsa len niekto ďalší ???

Otvoriť dvere

   Dvere do minulosti otvárame vždy, keď sa potrebujeme pozrieť späť len preto, aby sme s pokojným svedomím mohli urobiť krok vpred. Vanessine dôvody sú však oveľa prozaickejšie. Chce vedieť kto sa jej z tieňov opäť prihovára. Pomocou doktorky Sewardovej sa tak Vanessa vracia späť do čias jej najväčšej bolesti a strachu. Do doby jej pobytu na Banningovej klinike. Uzatvára sa tak opäť do Bielej izby, kde strávila celých päť mesiacov svojho života. Avšak je v bezpečí, aj keď ide len o hypnotický stav? Preberať sa cez minulosť by sme mali len s niekým, komu plne dôverujeme. Vystáva preto otázka, či Vanessina dôvera v doktorku Sewardovú nevyplýva len z jej skúsenosti s jej priamou príbuznou, Joan Claytonovou, ktorú pokojne môžeme nazvať aj Vanessinou mentorkou, a s ktorou sme sa stretli ešte v druhej sérii.

Keď však ťarcha minulosti uväzní Vanessu v takzvanom stave Fuga, ktorý je veľmi podobný kóme, doktorka Sewardová jej neváha popáliť ruku, len aby ju z toho mentálneho väzenia vytiahla späť do reality. Nehovoriac o tom, že počas jej „pobytu“ v minulosti jej bola oporou, akousi tichou pripomienkou reality skrčenou v kúte miestnosti, pripravená zasiahnuť. Tak ako kedysi Joan Claytonová. Vanessu však v minulosti, okrem odhalenia toho druhého „padlého“, zdržalo aj niečo iné. Niekto iný. Caliban.

PD_3x04-č.2

Tam, kde je zima a pusto

    I keď sme boli v tejto epizóde „ukrátený“ o ďalšie linky príbehu, ako aj o ďalšie postavy, na nedostatok informácii sa isto nemôžeme sťažovať. Tak ako aj na fakt, že sme konečne odhalili podstatu vzťahu Vanessy Calibana. Je to zvláštny vzťah. Prastarý. Upriamený predovšetkým na tie emocionálne aspekty vzťahu. Fyzická príťažlivosť však nehrá druhé husle, ako by sme teda mohli predpokladať. Jeho podstata tkvie práve v tých drobných, ostýchavých dotykoch, ktoré z ich vzťahu robia najzaujímavejšiu linku príbehu. A prečo? Je to prosté. Ich vzťah je totiž založený na prapôvode ľudského rodu. Na láske človeka k človeku. Každý jeden rozhovor, každý jeden Calibanov akt voči nej, prehlboval ich vzájomný vzťah. Ľudskosť a empatia, s akými sa Caliban staral o Vanessu, česal ju, kŕmil ju, a dokonca jej aj predčítaval poéziu, dokázali zmeniť jej rozhodnutie vyhladovať sa k smrti a začať bojovať. A ako ich vzájomná dôvera postupne narastala, rástla aj ich emocionálna potreba jedného po druhom. Ale prečo sa vlastne tak nesúrodé osobnosti mohli potrebovať? Caliban bol pre Vanessu jediným „návštevníkom“ v Bielej izbe, akousi pripomienkou, že je, aj napriek okolnostiam, ešte stále živou ľudskou bytosťou. Vanessa naopak predstavovala pre Calibana akýsi impulz prebudenia sa. Či už išlo o jeho prácu na klinike, alebo o jeho vieru v nadprirodzeno.

VIAC:  Čo znamená prekvapivé cameo v seriáli WandaVision pre budúcnosť MCU?

Vzťah, ktorý si na klinike vybudovali, bol natoľko silný, že dokázal pokoriť aj smrť. Ako inak by ste vysvetlili, že ich stretnutie po Calibanovom znovuzrodení a Vanessinom „vyliečení“ bolo niečím iným ako len začiatkom obyčajného priateľstva? I keď si Caliban na svoju minulosť s Vanessou zatiaľ nespomenul, nemôžeme pochybovať o tom, že jeho predchádzajúci život zohral dôležitú úlohu aj v tom druhom živote. Jeho názor na poéziu sa nielenže zmenil, eskaloval do takej úrovne, že bez problémov dokázal predniesť báseň Williama Blakea práve Vanesse Ives, keď sa v prvej epizóde druhej série opäť po prvýkrát stretli. Z predchádzajúcich epizód je nám jasné, že si Caliban začína postupne spomínať na svoj minulý život, preto je len otázkou času, kedy si spomenie na jedného človeka. Človeka, ktorý „žije tam, kde je stále zima a pusto.“ Na Vanessu.

PD_3x04-č.6

Príbeh dvoch bratov

  Spomeniete si ešte na „príbeh o dvoch bratoch“ z druhej série? Ferdinand Lyle nám v ôsmej epizóde predchádzajúcej série vyskladal príbeh z reliktov pokrytých jazykom Verbis Diablo. Príbeh o dvoch bratov zaznamenal na rôzne okultné, ale aj bežné predmety, mních Gregory ešte v 11.storočí. Každý relikt predstavuje vetu v príbehu, ďalší riadok básne alebo slovo piesne, pričom všetky šepkajú príbeh o Luciferovi a jeho bratovi, ktorý konečne „vyšiel na svetlo“. Drakula. Nasledujúci úryvok tak hovorí za všetko:

„…Dvaja bratia vyhnaní do dvoch svetov. Jeden brat na Zem, druhý do Pekla. A tak sme boli nútení k večnej nevraživosti. Môj brat na Zemi sa mohol v noci živiť krvou živých. A ja som sa mal v Pekle živiť dušami mŕtvych….“

Dosiaľ sme sa stretli s každým z bratov oddelene, a dalo by sa aj povedať, že nepriamo. V tejto epizóde sme však, tak ako Vanessa, stáli obom bratom tvárou v tvár. Nečakaná izolácia v Bielej izbe im poskytla neopakovateľnú príležitosť vystúpiť z tieňov. A toto nečakané stretnutie nám odhalilo dôležité skutočnosti. V prvom rade sme boli svedkami Draculovej dominancie nad Luciferom. Aj vy ste pri tejto scéne mali pocit, ako keby išlo o obyčajnú súrodeneckú hádku? Skrátka sa starší brat vyvršoval na tom mladšom. Toto bratské podpichovanie však dostalo úplne iný šmrnc, keď sa bratia pustili do vzájomného predstavovania sa. Lucifer obvinil brata z toho, že mu ide len o Vanessinu telesnú schránku. Drakula naopak vmietol bratovi do tváre fakt, že sa živí iba prachom – pozostatkami ľudských duší. Bola to snáď narážka na jednu z najstarších dilem, ktoré svet pozná? Totiž, či je možné oddeliť dušu od tela? Keď ich Boh „zhodil“ z neba, rozdelil ich z nejakého dôvodu? Znamená to teda, že ak je Lucifer dušou a Dracula telom, sú jednotou rozštiepenou v dve bytosti? Nezabúdajme však, že čo je rozpoltené, môže sa opäť spojiť v jedno…

VIAC:  Seriál The Falcon and The Winter Soldier dostáva dátum premiéry

PD_3x04-č.4

Steblo trávy

    Býva dobrý zvykom, že nám tvorcovia Penny Dreadful v každej sérii ponúknu vždy jednu špeciálnu epizódu, ktorá sa primárne venuje postave Vanessy Ives. V piatej epizóde prvej série sme mali možnosť nahliadnuť na úplný začiatok nášho príbehu. Na príčinu zmiznutia Miny Murrayovej, ktoré vyústilo do všetkých udalostí, ktorých svedkom sme zatiaľ boli. V druhej sérii sme sa posunuli o veľký kus dopredu a nahliadli sme na Vanessin pobyt vo vresoviskách u Joan Claytonovej, ako aj na jej prvé „skúsenosti“ s jazykom Verbis Diablo. Každá z týchto črepiniek jej minulosti, vrátane tejto epizódy, ktoré nám boli dosiaľ poodkryté, by nás tak v konečnej fáze príbehu mali priviesť k rozpleteniu najpálčivejšej otázky celého seriálu. Kto je vlastne Vanessa Ives? Pristúpme k tomu trošku obšírnejšie. V druhej sérii, keď nám bol konečne rozpovedaný príbeh o Luciferovi a jeho bratovi, nám boli ponúknuté rôzne alternatívy jej pôvodu, či prevtelenia sa.

„Z dávnej histórie existujú proroctvá, hovoriace o vyvolených vyslancoch zla. Egyptská Amonet, Lilith z Talmudu, severská Hella, keltská Macha, hinduistická Mara. Rôzne božstvá či polobožstvá predurčené k rozpútaniu vyhladenia ľudstva.“ – Ferdinad Lyle

“A všetky sú ženy.“ – Viktor Frankenstein

Na základe rôznych udalostí v predchádzajúcich dvoch sériách by tak bolo najrozumnejšie prikloniť sa len k dvom alternatívam pôvodu. V prvej sérii sme boli svedkom okultistickej seansy, kde do Vanessy vstúpil nejeden duch, respektíve démon. I keď bola vtedy oslovená menom Amonet, ona to rázne odmietla. Vraj je niečo oveľa staršie. A to nás dostáva k druhej, zatiaľ najpravdepodobnejšej alternatíve, a tou je Lilith. Lilith, podľa Talmudu, bola prvou ženou Adama. Tou ženou, ktorá sa nechala zviesť hadom. Preto je Lilith mnohokrát označovaná za Matku zla a hriechu. A ako pokračuje príbeh pádu dvoch bratov, hovorený jazykom Verbis Diablo?

„…Obaja sme nasledovali večný cieľ Matky zla, ktorá nás oslobodí z našich pút

 a dovolí nám znovu dobyť nebo a zvrhnúť Boha z jeho krvavého trónu…“

PD_3x04-č.5

Zdajú sa Vám tie slová povedomé? To predsa Lucifer prisľúbil Vanesse, keď ju navštívil v Bielej izbe. A prečo by inak Dracula prerušil ich spojenie vo chvíli, keď sa Vanessa chcela dobrovoľne oddať jeho bratovi, ak by nesledoval svoj vlastný cieľ? Ak by sa aj on sám nechcel „vyšplhať“ späť na nebo? Ale ani toto nám nemusí zaručiť, že sa jedná práve o Lilith, pretože ak sa na to pozrieme jednoduchšie, skrz Vannesin symbol – škorpióna, dostali by sme sa k prastarej egyptskej bohyni Selket. Tá je považovaná aj za ochrankyňu mŕtvych a najčastejšie bola zobrazovaná ako škorpión, respektíve žena so škorpiónom na hlave. Kým alebo čím vlastne Vanessa je, to nám odhalia až ďalšie udalosti. No aj keby bola ničím, len obyčajným steblom trávy, aj tak stále je! A zatiaľ stále odoláva…obom bratom.

A čo nás čaká v Demimonde nabudúce:

„Hecate a Ethan bojujú o prežitie v nehostinnej pustatine…“

Stellia

Stellia
Film nikdy nezomrie, pokiaľ je v kine tma. Tak nerozsvecujte!

Určite si prečítaj

WandaVision konečne dostáva dátum premiéry

Dlhoočakávaný seriál platformy Disney+ WandaVision sa konečne dočkal oficiálneho dátumu premiéry. Seriál o spolužití Wandy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.