Penny Dreadful zhrnutie epizódy Good and Evil Braided Be

Vitajte! Pamätajte, že v týchto článkoch budeme pitvať. Všetko. Pokiaľ ste teda epizódu nevideli, odložte skalpel…

Básnik a filozof Horatius kedysi predniesol: „Aby si bol krásny, zastav sa: minútu pred zrkadlom, päť minút pred svojou dušou a pätnásť minút pred svojim Bohom.“ Ale čo sa stane, ak pred tým zrkadlom zotrváte až kým Vás nedostihne Vaša vlastná minulosť? Možno potom precitnete, tak ako naši hrdinovia, a uvedomíte si, že spolu s  minulosťou kráča ruka v ruke aj Váš najväčší strach, a že dobro a zlo sa v tieni tej minulosti splietajú v jedno…

V diablovej zemi…

     „Prebúdzame sa“ v stodole. S Ethanom. A s Hecate. I keď sa táto nepravdepodobná dvojica (vzhľadom na spoločnú minulosť) zoskupila len v predchádzajúcej epizóde, chabá dôvera postačila na to, aby sa vybrali rovnakým smerom. Opäť sme svedkami Ethanových nočných môr, v ktorých ho jeho apačský otec, Kaetenay, konečne dostihne. Môžeme jeho vízie pokladať za prísľub opätovného stretnutia s duchovným otcom? Alebo sú len odozvou Kaetenayovej kliatby, ktorej obeťou sa pred niekoľkými rokmi Ethan stal? Tak či onak, obozretnosť mu práve neslúži ako by mala, inak by neprehliadol skutočné úmysly jeho démonickej spoločníčky Hecate. Tá sa cestou snaží Ethana presvedčiť, že jej novoobjavená oddanosť tkvie v jeho pravej podstate („Vlk Boží“), ktorú sa on tak vehementne snaží potláčať. Tvrdí totiž, že až nastane tá pravá chvíľa, a svet zahalí temnota,  rada by vládla po jeho boku. Avšak v následnej demonštrácii sily, keď Hecate padne za obeť chovateľ koní a jeho manželka, v jednom jedinom úsmeve zahliadneme jej primárny úmysel, a to obrátiť Ethana k temnote.

    Medzičasom, kým sa tí dvaja prú o to, koho zabiť a koho ušetriť, a pomaly postupujú v ceste, po ich stopách sa vydávajú ďalšie dve skupinky. Úmysly každej z nich sa však diametrálne rozchádzajú. Zatiaľ čo Inšpektor Rusk zo Scotland Yardu ostáva verný svojmu poslaniu, teda dopraviť Ethana Talbota pred súd, a následne na popravisko, Sir Malcolm Murray, ktorý cestuje v spoločnosti indiána Kaetenaya, je odhodlaný svojho duchovného syna vytiahnuť späť na svetlo. Nech to stojí čokoľvek! Vlk Boží, ako bolo zaznamenané jazykom Verbis Diablo, je totižto kľúčovou figúrkou v partii, ktorú kedysi dávno rozohral BohLuciferom. A je len na jeho slobodnej vôli, ktorú stranu nakoniec zvolí.

PD 3x03_2Obráti Hecate Ethana k temnote? Alebo ostane na výslní?

Dobro a zlo spletené v jedno

    Kým v Novom Mexiku loví Ethana takmer každý, v Londýne sa zmráka k celkom inému lovu. Lovu za ľudskou podstatou. V predchádzajúcej epizóde sme sa stali svedkami prvého spoločného pokusu Dr. Frankensteina Dr. Jekyllom, kde bolo sérum Dr. Jekylla aplikované prvému subjektu. Zatiaľ čo pred zákrokom pacient vykazoval známky pomätenia, dezilúzie a agresie, po krátkej „triaške“ bezproblémovo zvládol aj zdvorilostný rozhovor. V tejto fáze sme ich v minulej epizóde opustili. Vraciame sa k nim, v rámci filmového času, po pár hodinách, keď sérum prestáva účinkovať. Než sa však stihne pacient vrátiť k svoju agresívnemu Ja, dozvedáme sa, že si na svoju „potlačovanú“ stránku osobnosti len matne spomína. Toto zistenie nám tak ponúka niekoľko možností interpretácie. V prvom rade sa na to môžeme pozerať ako na postupné objasňovanie takzvanej duality osobnosti, teda vytvorenie akéhosi systému dominantného Ja a jeho zlého Alter ega. Následný rozhovor Victora Frankensteina Henrym Jekyllom však transformuje naše prvé úvahy v niečo celkom iné:

HJ: „Kto je skutočne ten muž, netvor alebo anjel?“

VF: „Sme oboje.“

HJ: „Naozaj sme?“

VF: „Nech sú dobro a zlo spletené v jedno.“

HJ: „Nie. Vôbec nie. Prinajmenšom musíme vytvárať aspoň taký dojem.“

Ako nám rozhovor ďalej poodkryje, prvotný impulz, ktorý viedol Dr. Jekylla k vytvoreniu akéhosi „stabilizačného séra“, bol jeho vlastný strach. Strach z duality. Strach z vlastných démonov. A v konečnom dôsledku, strach zo zavrhnutia spoločnosťou. Je tento rozhovor predzvesťou zrodenia sa pána Hydea?

    Ak sa im podarí skĺbiť Jekyllovo sérum s Frankensteinovou teóriou o elektricite, mohli by tým nielen „spasiť“ niekoľkých obyvateľov Londýna, ale vážne narušiť plány, ktoré nám prezradila Lilly spolu s  Dorianom Grayom.  Kým sme ich naposledy videli pri akomsi zvláštnom pojatí záchrany mladučkej Justine, v tejto epizóde sa vrátili k svojmu maniakálnemu Ja. Zamerali sa totiž na pokorenie mužskej dominancie nad ženami. Och, ale nepleťte si to s úsilím sufražetiek. Tým išlo koniec koncov o rovnosť pohlaví, a nie o ovládnutie jedného druhým. Uvidíme koľko „padlých žien“ prejde „krstom krvou“, pokým sa podarí Victorovi spútať Lilline zvrátené chúťky.

Shazad Latif as Dr. Jekyll and Harry Treadaway as Dr. Victor Frankenstein in Penny Dreadful (season 3, episode 1). - Photo: Jonathan Hession/SHOWTIME - Photo ID: PennyDreadful_301_5234

Nastaviť zrkadlo

     Najvýraznejší posun v deji, aj napriek ostatným príbehovým líniám, patril v tejto epizóde jednoznačne dvom postavám, o ktorých sme si dosiaľ mysleli, že sa v minulej sezóne stretli prvýkrát. A tými sú Vanessa a Caliban (Frankensteinove monštrum). Ale stretli sa vôbec v takej „fáze“, v akej sa nachádzajú práve teraz? Jednoznačne nie.

Priateľstvo medzi VanessouCalibanom sa na počudovanie nezačalo v druhej epizóde predchádzajúcej série, ono sa utkalo oveľa skôr. V nami dosiaľ nepoznanom období psychického zrútenia sa Vanessy Ives. Toto obdobie nastalo tesne po krátkom flirte medzi Vanessou a snúbencom jej blízkej priateľky Miny Murrayovej, ktorý nám bol načrtnutý už v prvej sérii. Následky liečby nám boli odhalené taktiež, avšak čoho svedkom sme zatiaľ neboli, je Vanessin pobyt na klinike pre duševne chorých. A práve tu sa po prvý raz stretáva s Calibanom (ktorého pôvodné meno zatiaľ nie je známe). Na základe ukážky zo štvrtej epizódy sa môžeme domnievať, že nám ich spoločná história bude aspoň čiastočne odkrytá. Avšak už teraz vieme, že sa Vanessa vďaka hypnóze, ktorú podstúpila s Dr.Sewardovou, rozpamätala na ich prvé stretnutie v Bielej izbe.

PD 3x03_4Zabila Vanessa Calibana?

Spomenie si nakoniec aj Caliban na prvé stretnutie so slečnou Ives? Je ich spoločná minulosť dôvodom, pre ktorý skončil Caliban na Frankensteinovom stole? A ako do toho celého zapadá Dr. Alexander Sweet  alias Gróf Dracula? Bola jeho zosnulou manželkou, za ktorou smúti už viac ako rok, naozaj Mina Murray? A kto z Vás si trúfne odhadnúť, čo sa nakoniec zachytí v pavučine zvanej Penny Dreadful….?

A čo nás čaká v Demimonde nabudúce:

 „Vanessa presvedčí Dr.Sewardovú, aby ju použitím hypnózy vrátila späť do minulosti.“

Stellia

Stellia
Film nikdy nezomrie, pokiaľ je v kine tma. Tak nerozsvecujte!

Určite si prečítaj

WandaVision konečne dostáva dátum premiéry

Dlhoočakávaný seriál platformy Disney+ WandaVision sa konečne dočkal oficiálneho dátumu premiéry. Seriál o spolužití Wandy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.