Plánuje Disney odkúpiť spoločnosť 21st Century Fox?

Správa ako blesk z jasného neba. Aj takto by sa dali opísať chýry, ktoré sa v posledných dňoch šíria po internete a ich množstvo sa neustále zväčšuje. Pôjde o kúpu storočia? Pochopiteľne, hovoríme čisto v rámci filmového sveta, no to nič nemení na fakte, že snáď najväčšia filmová spoločnosť súčasnosti, Disney, sa údajne chystá odkúpiť drvivú časť (nezahŕňame televízne a športové noviny) kolosu menom 21st Century Fox. Momentálne ide stále iba o polemizovanie, pretože od tých “najvyšších” doposiaľ nepadlo ani slovo, ale môžeme si byť istý jedným. Už či Marvel Studios alebo Disney vo všeobecnosti mali dlhšiu dobu zálusk na niekoľko odvetví, ktoré spoločnosť 21st Century Fox vlastní, no stále to bolo iba v rovine občasného stretnutia alebo nestranných diskusií. Až doteraz.

Vraj sme sa momentálne ocitli v štádiu, kedy sú vzťahy medzi Disney a 21st Century Fox na bode mrazu, a obdobie, v ktorom prebiehali tie najdôležitejšie debaty sme prešvihli, avšak intenzita komunikácie medzi týmito spoločnosťami sa mení ako počasie, čo znamená, že každú chvíľu môže dôjsť k prevratu v náš prospech či neprospech. Čo by to pre nás vlastne znamenalo si preberieme o zopár riadkov nižšie. Najprv sa pozrime na dôvod, prečo sa tieto dve spoločnosti vôbec dostali do takýchto debát.

Disney sa nikdy nemalo lepšie, a tak takéto niečo by im mohlo opäť len prilepšiť, teda Disney bolo danej možnosti otvorené už peknú chvíľu. No ten hlavný podnet údajne prišiel zo strany 21st Century Fox, kde tí najviac povolaní sa vraj zhodli na tom, že spoločnosť sa chce zamerať a sústrediť svoje prostriedky hlavne do žurnalistiky, pretože vo filmových končinách majú nekompromisnú konkurenciu vo forme streamovacích spoločností ako Netflix či Amazon.

Ponuka by taktiež zahŕňala káblové stanice ako FX (Fargo, Legion, AHS…), či dokonca National Geographic. Disney o tomto čase rozbieha vlastnú streamovaciu službu, ktorá sa pýši najmä ságou Star Wars a snímkami z MCU (+rozprávky, samozrejme), no s touto ponukou by svoju knižnicu rozšírili o kompletné série X-Menov (vrátane R-kových záležitostí), ale aj napríklad o sériu Votrelca. Inými slovami, streamovacia služba Disney by aktuálne stála za zváženie.

No tým najväčším ťahákom z tohto celého by bol pre nás prenos filmových práv na X-Menov, Fantastickú 4, ale aj napríklad Deadpoola. Vidieť všetky tieto postavy pod jednou strechou by bol skutočne nádherný pohľad, no zároveň netreba zabúdať na “PG-13” politiku, ktorú si Disney udržiava. Celú túto záležitosť by sa pri mládeži neprístupných filmoch dalo veľmi jednoducho obísť takým spôsobom, že v úvode by nebolo ukázané logo Disney. S takýmto masívnym prechodom by sa miestami však mohli zamiešať karty aj v negatívnom zmysle. Reč je najmä o rozbehnutých sériach ako nové X-Men filmy (vrátane pripravovaného Dark Phoenix), sólovka Deadpool alebo aj pripravovaná trilógia, ktorá sa začne s filmom The New Mutants. No nebudeme si klamať, najviac by týmto získali fanúšici Fantastickej 4, lebo tí by sa mohli tešiť na spracovanie, ktoré by konečne stálo za to čakanie.

No mimo to by spoločnosť Disney získala práva na film Star Wars: A New Hope (len tento diel im chýba), novú sériu Planéty opíc, ale aj Avatara, ktorý očakáva príchod ďalších štyroch pokračovaní. Znie to priam neuveriteľne, že Fox by sa chceli niečoho takého vzdať, ale v dnešnej dobe si ani takíto velikáni nemôžu byť istý svojou budúcnosťou pri vzostupe spoločností ako Netflix a Amazon. Samozrejme, po internete sa pohybujú desiatky zaujímavých teórií, čo by týmto Disney mohlo získať a čo všetko by to ovplyvnilo, ale netreba zabúdať, že väčšinou ide o špekulácie. Čiže teraz nám už iba ostáva čakať na nejaké oficiálne informácie, ktoré by nás mohli oboznámiť s pravdivosťou týchto tvrdení.

Zdroj: comicbook.com

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.