Prečo je Shuri jedna z najsľubnejších postáv zo sveta Marvelu?

Ešte predtým, ako sa fanúšikovia MCU ponorili do najväčšej bitky superhrdinov proti Thanosovi, nám Marvel predstavil vo filme Black Panther jeho skrytú zbraň, ktorá ovplyvnila dej Avengers: Infinity War.

Black Panther nám predstavil vymyslenú africkú krajinu Wakandu – utopický štát, ktorý sa vďaka tajnej látke vibrániu a technologickým zázrakom dokáže vyrovnať aj tým najsilnejším súperom. Za neprebádanou divočinou a širokými plantážami chudobných farmárov sa skrýva jedna z najvyspelejších krajín, kde sa generácie kráľov pokúšajú ochrániť svoju silnú moc.

Je však rok 2018 a na kráľovský trón zasadá mladý T’Challa (Chadwick Boseman). Spočiatku si ctí pamiatku svojich predkov a rovnako ako oni, aj on sa pokúša ochrániť Wakandu pred zlom, ktoré číha zo všetkých strán. Okrem pocty kráľa však získa aj schopnosti Black Panthera a pred odhalením skutočnej Wakandy musí aj on preukázať svoje superschopnosti.


Tu na scénu prichádza mladá, iba šestnásťročná drzá tínedžerka – princezná Shuri (Letitia Wright). Jej neškodné doberanie je to jediné, čo dokáže pobaviť jej večne zamračeného brata (od toho tu predsa mladšie sestry sú, však?). To však nie je to jediné, čím nás princezná vo filme okúzlila. Shuri je v skutočnosti mladý génius, čo dokazujú vynálezy nielen pre jej brata, ale pre celú wakandskú spoločnosť. Samotní tvorcovia Black Panthera priznávajú, že jej vedecké znalosti sa dokážu vyrovnať aj takým menám ako Tony Stark či Bruce Banner.

„Chcel som svetu ukázať sebavedomé, mladé dievča z Afriky, ktoré dokáže narábať s vibrániom tak, ako nikto iný,“ hovorí režisér Ryan Coogler.

Shuri strávila celý svoj život zdokonaľovaním a experimentovaním s vibrániom. Vo filme ju môžeme vidieť riadiť výskumné stredisko, v ktorom prichádza s nápadmi ako oblek pre brata, diaľkové zariadenie, ktoré dokáže pilotovať lietadlo alebo šoférovať auto z pohodlia jej kresla či rukavice vystreľujúce prúd energie.
Jednoznačne najlepší vynález, aký Shuri vo filme objavila, je štít v obleku jej brata, ktorý dokáže absorbovať údery formou kinetickej energie a neskôr ju využiť na zneškodnenie nepriateľa.

Shuri ako princezná s plnou hlavou nápadov a taktiež ako vynálezkyňa najnovšej technológie vo Wakande nám ukazuje, čo všetko dokážu ženy a muži tmavej pleti. Aj napriek tomu, že Wakanda je miesto, kde ženy nijako nezaostávajú za mužmi, sa Shuri stretla s prejavmi skepticizmu. Keď T’Challu vyzýva na súboj M’Baku (Winston Duke), vládca kmeňa z hôr, jeho sťažnosti padnú aj na to, prečo bolo najväčšie bohatstvo ich krajiny zverené do rúk „neskúseného dieťaťa“.

Zo začiatku je šokovaný aj agent CIA Everett Ross (Martin Freeman), pokladajúc Shurine schopnosti za istý druh mágie.

Ku koncu filmu T’Challa informuje OSN, že Wakanda je ochotná zdielať svoje vynálezy v snahe urobiť zo sveta lepšie a bezpečnejšie miesto. Aby dokázal, že to nie sú len prázdne slová, kúpi v Oaklande niekoľko zničených budov, ktoré sa tak stanú prvou wakandskou základňou, spadajúc pod správou jeho sestry Shuri. Tá totiž neprichádza s vynálezmi a zlepšeniami pre svoje potešenie, na rozdiel od iných vedcov zo sveta Marvel, ale myslí aj na pomoc obyčajným ľuďom.

Budúcnosť princeznej z Wakandy je ešte teraz nejasná, možno sa v budúcich dieloch stretneme s jej podobou ako Black Panther, čo bolo niekoľkokrát zobrazené aj v komiksoch. Predsa len, človek nikdy nevie, s čím novým Marvel príde. Letitiu Wright ako princeznú Shuri môžete vidieť už v týchto dňoch v Avengers: Infinity War.

Zdroje: syfy.com, vox.com

lenkqudx

lenkqudx

Určite si prečítaj

Rozbor traileru k Justice League podľa vízie Zacka Snydera

Na DC FanDome bol odpremiérovaný teaser trailer na Zack Snyder’s Justice League! Na čo sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.