Prečo štáb klamal o ozajstnom titule Avengers: Endgame?

Podtitul najnovších Avengerov bol až do samotného odhalenia teaser traileru veľkou záhadou, i keď mnohým fanúšikom sa to podarilo uhádnuť už po premiére Infinity War. Tak prečo tvorcovia klamali o ozajstnom názve filmu? Keď nadišiel deň odhalenia teaseru a prvého oficiálneho plagátu, žurnalisti a zároveň veľa fanúšikov bolo patrične frustrovaných z toho, že bratia Russovci úmyselne klamali a z podtitulu sa naozaj vykľul názov Endgame. Môže ísť o sklamanie z toho, že sa očakával nejaký oveľa viac prekvapivý názor alebo len ten prostý fakt, že sme boli oklamaní. Predsa len, aj hlava Marvel Studios, Kevin Feige, potvrdila, že názov môže prezradiť kľúčové udalosti z Infinity War a svojím spôsobom mal pravdu.

“Endgame” odkazuje na ikonickú frázu Doctora Stranga – “We’re in the endgame now.”, a tak to môžeme pokojne považovať za určitý druh spoileru. Neskôr sa Marvel Studios dostali do pomerne náročnej situácie, keďže aj po opakovanom vyvrátení, že titul pokračovania nebude Endgame, sa ukázala štrbina v ináč nepriestrelnom brnení. Totižto kameraman Trent Opaloch pridal do svojho resumé nový titul menom Avengers 4: End Game, ktorý bol onedlho nato stiahnutý z jeho stránky. Už v tej dobe sa to dalo označiť za vierohodnú informáciu, pretože spolupráca Opalocha s bratmi Russovcami sa tiahne od čias Winter Soldiera, a tak nejedna osoba by sa čudovala, keby Opaloch nemal prístup k pravdivým informáciám.

Zrejme išlo o nechcený prešľap, lebo Opaloch nebol zosobnený s tým, že ide o tajnú informáciu, a tak sa skutočný názov dostal na svetlo sveta už celé mesiace pred premiérou filmu. Bez ohľadu na to, ako sa veci nakoniec vyvinuli, dočkali sme sa racionálneho vysvetlenia od Joea Russa, ktorý zdôraznil, prečo bolo uchovanie názvu v tajnosti tak dôležité:

Bol to rok pred tým, ako bol film vydaný, a my stále meníme veci, čo je bežnou a opakujúcou sa súčasťou tvorivého procesu. Je nemožné zaviazať sa k niečomu s akoukoľvek jasnosťou rok pred tým, ako vydáte nejaký nový obsah. Pretože kto vie, či váš režisér kinematografie(kameraman – pozn. redaktora) nepridá titul do svojho resumé a nasledovne ten názov vyhodíme. Veď viete, existujú milióny dôvodov, prečo by to mohlo a nemuselo byť názvom filmu. 

A až potom príde čas, kedy sedíme v jednej miestnosti, sledujeme trailer so zvoleným názvom, všetci sa na seba pozrieme a rozhodneme sa, že si vyberáme tento názov. Vtedy sa zvyčajne titul prilepí na film. A teda keď sa nás ľudia pýtajú otázky rok pred vydaním… a ja im to neberiem za zlé, majú právo sa na to pýtať a je to ich práca, ale my máme tiež právo a je našou prácou ochrániť kreatívnu integritu našich rozhodnutí. A vy jednoducho nechcete byť v pasci a byť tlačený do rozhodnutí takým istým spôsobom, akým žurnalista chce mať pocit, že z nás dostáva presné odpovede. Žiadne presné odpovede rok pred vydaním neexistujú!”

V konečnom dôsledku, môžeme im to vôbec brať za zlé? Ani náhodou a zachovanie momentu prekvapenia je jednou z najpodstatnejších povinností, ktoré pripadajú tvorcom.

Film Avengers: Endgame je už tento týždeň v našich kinách.

Zdroj: screenrant.com

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Rozbor traileru k Justice League podľa vízie Zacka Snydera

Na DC FanDome bol odpremiérovaný teaser trailer na Zack Snyder’s Justice League! Na čo sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.