Predstavenie seriálu Penny Dreadful

Vitajte! Každý piatok, počínajúc dnešným článkom, spolu načrieme do Viktoriánskeho Londýna, kde na každom rohu číhajú tie najikonickejšie postavy literárnej (žánrovej) klasiky. Prederieme sa spoločne cez popol minulých, pavučinu súčasných a neznámo budúcich udalostí, ktoré nám už tretiu sezónu ponúkajú tvorcovia seriálu Penny Dreadful. Tak sa pohodlne usaďte, a hlavne, nezatvárajte oči. Práve totiž vstupujete do Demimonde (Polosvet).

Čo je Penny Dreadful???

Nie je žiadnym tajomstvom, že príbehy zasadené do viktoriánskej doby sú pre súčasného diváka obrovským lákadlom a ich produkcia, či už filmová alebo tá seriálová, každým rokom rastie (napr. Ďaleko od hlučného davu, Dickensians, Ripper Street, Dracula, Sherlock,…). Tvorcovia seriálu Penny Dreadful, Chris King a John Logan, okrem viktoriánskeho Londýna vsadili aj na oveľa „vyššiu kartu“. Na klasiku. Gotická románová klasika (Obraz Doriana Graya; Dr.Jekyll a Pán Hyde; Frankensteinovo monštrum; Dracula; Ostrov Doctora Moreau; Vojna svetov….), ktorá bola prvýkrát zverejnená v rozmedzí jednej dekády 19.storočia, ponúkla tvorcom dostatok materiálu na zodpovedanie jednej z primárnych otázok položených pred vznikom samotného seriálu: Môžu sa Gróf Dracula, Viktor Frankenstein a Dorian Gray stretnúť v jednom príbehu? Očividne môžu. A že je to parádny stret postáv nám napovedá už samotný fakt, že stanica Showtime na začiatku mája tohto roku vypustila na obrazovky celkovo už tretiu sériu.

Penny Dreadful (1)

Kde sa teda vzala „tá“ Penny Dreadful? Ako by ste pomenovali dobový seriál s mnohými výraznými postavami, pričom každá jedna z nich je titánom hororovej klasiky? Penny Dreadful, alebo po našom Penny Príšerná, bolo pomenovanie série lacných vreckových románov, ktoré boli primárne určené robotníckej triede. Nenároční čitatelia dostali za jednu penny príbehy bez výraznejšej zápletky, zato plné krvi, vrážd a fantastických prvkov. I keď tieto príbehy mohli byť sotva považované za hodnotné diela, stali sa priamymi predchodcami vyššie spomínaných románov, ktoré sa o necelé dve storočia stali predlohou pre náš seriál.

Príbehy o úzkosti

Osud Vannesy Ives a jej „spoločníkov“ je unikátnou pavučinou príbehových línií, ktoré balansujú na hranici psychologického thrilleru a hororu. Na každé ďalšie vlákno pavučiny postupne nadväzuje vždy jedno nové, až sa stretnú v dokonalom strede. Tak je to aj s príbehmi Penny Dreadful. V každej ďalšej sérii sa na pôvodné vlákno naviaže nový príbeh. Poďme si ich preto trošku pripomenúť.
Prvá séria sa niesla v znamení „stretnutia“. Či už išlo o stretnutie medzi jednotlivými postavami a o načrtnutie základných vzťahových línií, alebo o prvotné stretnutie s polosvetom. Prvým vláknom tejto príbehovej pavučiny bolo stretnutie Miny Murray s jej záhadným, a uchvatiteľským, nápadníkom, z ktorého sa postupom času vykľul upír. Skôr ako sa príbeh prvej série uzavrel boli sme svedkami napr. posadnutia démonom, vyčíňania Frankensteinovho monštra či prebudenia sa vlkolaka. A prvé vlákno dorazilo do stredu pavučiny.

Penny Dreadful (2)

Zatiaľ čo prvá séria sa niesla v znamení viery v kliatby, démonov a monštrá, druhá séria sa stala symbolom transformácie z človeka v čosi celkom iné. Na tomto vlákne sa „zviezli“ nielen čarodejnice, ktoré sa stali hlavnými antagonistkami tohto príbehu, ale aj história Lucifera a jeho následný pád z nebies, ako aj starý jazyk zvaný Verbis Diablo, či znovuzrodenie jednej z postáv ako Frankensteinovej nevesty. A kde skončilo prvé vlákno, tam sa napojilo druhé a ešte viac sa rozšírilo.

Penny Dreadful (3)

Tretie vlákno pavučiny je len na svojom počiatku, no už teraz nám boli predstavení ďalší dvaja titáni gotickej literatúry, a to Dr. Jekyll a samotný Gróf Dracula. Zatiaľ nie je jasné, v čom bude spočívať gro príbehu tretej série, ale na základe udalostí z druhej epizódy si neodpustím ukončiť tento článok inak, ako touto vetou: „Čo je sladké, môže zhorknúť“

Penny Dreadful (2)

A čo nás čaká v Demimonde nabudúce:
„Vanessa je konfrontovaná starým známym, ktorý poodhalí kľúč k jej minulosti…“

Stellia

Stellia
Film nikdy nezomrie, pokiaľ je v kine tma. Tak nerozsvecujte!

Určite si prečítaj

WandaVision konečne dostáva dátum premiéry

Dlhoočakávaný seriál platformy Disney+ WandaVision sa konečne dočkal oficiálneho dátumu premiéry. Seriál o spolužití Wandy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.