Letošní rok je pro Marvel Studio opravdu úspěšný. Po skvělém Civil War přichází svěží Doctor Strange od Scotta Derricksona. Tento režisér je známý spíše svými hororovými snímky a byl to jeho první blockbuster, ale kvůli přísnému ratingu PG-13 to na filmu bohužel není moc vidět. Podílel se také na tvorbě scénáře s dalšími dvěma scénáristy. Jedná se o poměrně chytrý tah od Marvelu, když každý film dává jinému režisérovi. Na rozdíl do DC, které spíše sází na Zacka Snydera a ten už některým lidem leze krkem. Hudba od Michaela Giacchina mi nepřišla moc výrazná, ale skvěle dotvářela atmosféru filmu.
Přesto že film neměl moc velkou reklamní kampaň (na rozdíl od jiných Marvel snímků), daří se mu v kinech velmi dobře a rozhodně nebude prodělečný. Film i přes své temné ladění obsahuje spoustu humoru, tak jako většina marvelovek. Obsazení je také slušné. Hlavním tahákem filmu je úžasné grafické zpracování, které jsem snad v žádném filmu předtím neviděl. Něco podobného bylo leda v Nolanově Počátku, ale tady je tento nápad dotažen mnohem dál. Není tedy divu, že jsou ohlasy na film převážně pozitivní.
Film nám představuje úspěšného, bohatého a velmi arogantního neurochirurga jménem Stephen Strange, kterého bych se nebál přirovnat k Tonymu Starkovi. Po vážné autonehodě ztratí cit v prstech na rukou a propadne beznaději. Když zjistí, že už mu moderní medicína nemůže pomoci, utratí poslední peníze za letenku do Nepálu a rozhodne se hledat pomoc tam. Objeví zde tajný chrám pro „kouzelníky“, kteří chrání Zemi před mystickými útoky z jiných dimenzí. Nejdřív tomu moc nevěří, ale pak podlehne a chce se dozvědět víc. Započne svůj výcvik a rychle se naučí ovládat základy magie. Jeho výcvik je přerušen útokem zběhlého kouzelníka Kaecilia, který zaútočí na jednu ze svatyní. Musí se tedy vydat spolu s dalšími ochránci na boj proti němu a temnotě.
Za zmínku stojí i kvalitní herecké obsazení. V hlavní roli se nám představil v posledních letech velmi úspěšný Benedict Cumberbatch. Celkově bylo obsazení převážně neamerické. Dále pak Chiwetel Ejiofor v roli Morda nebo Tilda Swinton jako Prastará. Záporáka Kaecilia ztvárnil Mads Mikkelsen, jenž je často obsazován do těchto rolí. Trochu mě mrzelo, že skvělá Rachel McAdams zde měla jako doktorka Christine Palmer jen velmi málo prostoru. Pak už zbývá jen Benedict Wong v roli knihovníka Wonga, který hraje například Kublajchána v seriálu Marco Polo.
Ve srovnání se stejnojmenným animákem se mi tento snímek líbil víc, protože byl delší a méně předvídatelný. Po vizuální stránce film vypadá skvěle. No a jak jsem již zmínil, o humor zde také není nouze. Nejvíc mě asi pobavil Stephenův levitační plášť. Najdeme zde i několik odkazů na Avengers. Například Avengers Tower nebo zmínka o vážném zranění plukovníka Rhodese z Civil War. Velmi mě překvapilo, jak efektivně naložili se zeleným kamenem nekonečna (tady jako Oko), který umí manipulovat s časem. Hlavně závěrečná bitva byla velmi originální. Možná by se za slabinu dal považovat záporák, ale to je problém většiny Marvel filmů.
Celkově tedy film hodnotím jako velmi povedený a doporučil bych ho nejen fandům Marvelu. Filmu trochu drží zpátky nízký rating, takže krvák nečekejte. Film trochu svazuje zasazení do Marvel univerza, kde všechny filmy směřují k Infinity War. Stephen má tedy týmu rozhodně co nabídnout a budu se na něj těšit v dalších filmech. Potitulkové scény film obsahuje hned dvě, takže se rozhodně vyplatí si počkat. Letošní komiksový rok se nachýlil ke konci a my se můžeme těšit na ten příští, jenž nám ze stáje Marvel přinese pokračování Strážců Galaxie, Thora nebo reboot Spider-Mana. Moje hodnocení: 100%
UndeadRoy hodnotí
Jednak Stephen Strange sa nemôže pýšiť takým známym menom ako je Tony Stark, či dokonca Steve Rogers a zároveň sa nejedná o typického komiksového hrdinu, ktorý oplýva hrubou silou s tendenciou obsiahlej deštrukcie svojho okolia. Síce s myšlienkou obsiahlej deštrukcie svojho okolia pracuje v určitom merítku aj on, no berie to do inej dimenzie akoby to mohol niekto označiť. Čo mohlo odradiť väčšinu potencionálnych návštevníkov kina, ale Marvelu značne pomohlo ich vypracované meno vo filmovom priemysle, a tak sa Doctor Strange dočkal slušných zárobkov za prvý víkend(cca 400 mil. dolárov celosvetovo).
Aby som bol spočiatku stručný, tak určite musím vyzdvihnúť neskutočné vizuálne efekty tohto filmu, ktoré by som mohol označiť aj za takzvané “vizuálne orgie”, pretože urobili veľký dojem a obohatili estetickú stránku snímku. Taktiež by som rád vyvrátil určité tvrdenia z prvých recenzií na tento film, ktoré hovorili o serióznom množstve humoru, ale toho tam až tak veľa zasa nebolo. Skôr by som to pojal prídavným menom “primerane”, ak nerátame nespočetné množstvo sarkastických poznámok. Je pravda, že snímok Civil War niesol vážnu tvár(teda ako sa to vezme), kvôli svojej hlavnej myšlienke, ale aj napriek tomu som pocítil pri Strangeovi akúsi príjemnú zmenu, ktorá sa prejavila ako v tvári, tak aj v atmosfére filmu.
A tá neoplývala iba magickým podtónom, v ktorom sa prevažne niesol celý film, ale zahŕňala aj svieži vánok, ktorý poukázal na to, že Marvel už konečne vie, kedy je potrebné odľahčiť situáciu štipkou humoru a kedy sa to zasa vôbec nehodí, čo na mňa urobilo patričný dojem. Scenár pracuje s ťažšími myšlienkami, a tak umožňuje filmu pôsobiť dospelo v rámci pomerov Marvelu. Herecké obsadenie sadlo ako “remeň na zadok”. Určite by som vyzdvihol priam “presakujúcu” charizmu Benedicta Cumberbatcha v role Stephena Strangea. Viac podobný je svojej postave snáď už iba Robert Downey Jr.(predstaviteľ Tonyho Starka/Iron Mana), a to už je o čom hovoriť.
No bez ohľadu na podobnosť, Cumberbatch predviedol skvelý výkon v role Strangea a už teraz niet pochýb, že základňa jeho fanúšikov rapídne vzrastie. Ale aby som neostal len pri Cumberbatchovi, tak samozrejme nesmiem zabudnúť na sympatickú Rachel McAdams, ktorá by si dozaista zaslúžila väčšiu pozornosť, a to nielen účinkovaním vo vedľajšej role. Taktiež Tilda Swinton v role postavy The Ancient One mala svoje čaro a ak sa naplnia očakávania pri jej pomocníkovi Mordovi (Chiwetel Ejiofor), tak práve sme mohli vidieť zrod jedného z najzložitejších záporných postáv vôbec, ktorého v budúcnosti možno uvidíme ako Strangeovho oponenta. Čím sa dostávam k Madsovi Mikkelsenovi, ktorý sa zmocnil postavy záporáka Kaeciliuesa. Herec bol pre túto rolu perfektný, ale obávam sa, že spracovanie tejto postavy nenaplnilo moje očakávanie, keďže až toľko toho priestoru sa mu zasa nedostalo.
Tak isto ako Zemo v Civil War. Celkovo Marvel často zanedbáva záporákov, čo trocha kazí dojem. Síce vo finále bola aj nepriateľská záporácka entita Dormammu, no dostala ešte menej priestoru než Kaecilius. Hudba dodala filmu potrebné grády a dozaista ma zaujala viac ako soundtrack Civil War, i keď BvS je na tom stále o čosi lepšie po hudobnej stránke. A ešte nesmiem zabudnúť na úžasné spracovanie pôvodu Doctora Strangea, ktoré zahralo na city, ale naozaj pekne znázorňuje zmenu osobnosti tejto postavy, i keď je pravda, že základ ostáva neporušený. Príbeh môžem tiež označiť za jednu zo silnejších stránok filmu, ale veľa ľudí ho označilo za unáhlený, najmä pasáž s výcvikom Strangea, no ak sa zamyslím nad Ant-Manovým výcvikom, tak tu bolo podané oveľa vierohodnejšie. Moje hodnotenie: 85%
Doctor Strange
Koty - 100%
UndeadRoy - 85%
93%
Vtipný komiksový film, který si užijí nejen fanoušci tohoto žánru.