Recenze: Fantastická zvířata a kde je najít

Podzimní filmová sezóna je letos opravdu nabitá. Nejsem sice velký fanoušek Harryho Pottera, ale přesto jsem se na tento spin-off vydal. Do režisérského křesla po pěti letech opět usedl David Yates, který má na svědomí také posledních pět filmů o Harry Potterovi. Scénáře se poprvé zhostila autorka předlohy J. K. Rowlingová, což ale filmu stejně moc nepomáhá. Film trochu zachraňuje příjemná hudba Jamese Newton Howarda, jenž má za sebou spoustu skvělých soundtracků. Nakonec je asi film spíše o atmosféře, protože děje zde skutečně moc nenajdeme.

Přesto, že reakce na film jsou různé, na tržby si rozhodně nemůže stěžovat, protože má na svém kontě za první víkend podobné peníze jako Doctor Srange. Určitě ale nedosahuje kvalit Harryho Pottera, takže se spíš veze na této vlně podobně jako například Hobit. Je to do značné míry natahovaná kaše, takže film zaujme spíše svou vizuální stránkou než příběhovou. Moc humoru podle mě také neobsahuje.

maxresdefault

Děj filmu je zasazen do poloviny 20. let 19. století a odehrává se v New Yorku. Mladý britský čaroděj Mlok Scamander sem přicestuje se svým kufrem plným kouzelných zvířat. Je značně překvapen tím, že kouzelnická komunita v Americe je dost jiná něž v Evropě a také poněkud zpátečnická. Platí zde totiž přísná pravidla a styk s mudly (zde jako nečary) je téměř zakázán. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat a některá zvířata po pár nešťastných sledech událostí z kufru uprchnou. Mlok je tedy v průšvihu, protože hrozí odhalení kouzelnického světa. Ve filmu jinak moc akce není a samotná zvířata jsou asi jeho největší tahák.

Hodně slabou stránkou filmu jsou postavy. Nevím, jestli se tak má Mlok skutečně chovat, ale v podání Eddieho Redmaynea mi přišel dost nesympatický a nezajímavý. To samé můžu říct o postavě motáka Credence, kterého ztvárnil Ezra Miller (současný Flash DC filmů). Film trochu zachraňuje postava bystrozora Percivala Gravese v podobě Colina Farrella. Zbytek postav moc zajímavý není. Mile na mě působila leda nitrozpytka Queenie Goldstein, kterou si zahrála Alison Sudol.

fantastic-beasts-movie-trailers-demiguise

Dělat filmy podle tenkých knih tedy není moc dobrý nápad. Pokud totiž tvůrci chtějí natočit pět filmů podle 70 stránkové knihy, máme se čeho obávat. Zřejmě bude potřeba opravdu hodně výplně. Chápu jejich snahu vydělat peníze a nakonec celou ságu propojit s příběhem Harryho Pottera, ale nevím, jestli je zrovna tohle ta správná cesta. Jak jsem již zmínil, nejzajímavější stránkou filmu jsou tedy samotná zvířata a jejich zpracování. Některá jsou skutečně unikátní a člověk se toho o nich chtěl možná dozvědět i něco víc.

Snímek také těží ze slavné značky, která si své fanoušky vždycky najde. Tvůrci ale mohli použít originálnější přístup a zasadit do děje více zajímavých postav. Ty současné film skutečně neutáhnou. Přesto že mě tedy snímek trochu zklamal, stejně se asi do kina vydám na příští díl, protože konec je trochu otevřený. Další film by se měl odehrávat po druhé světové válce a měl by být zakončen slavným soubojem Brumbála s Grindelwaldem. Alespoň nějaký důvod nám musí tvůrci dát pro příští návštěvu kina.

Fantastická zvířata a kde je najít

Naše hodnocení - 70%

70%

Návrat do světa Harryho Pottera sice potěší, ale nic převratného nečekejte.

User Rating: 3.95 ( 6 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.