Recenze: Jason Bourne

Paul Greengrass nám již potřetí přináší snímek o agentu na útěku Jasonu Bourneovi. Od minulého dílu uplynulo už 9 let. Spolu s Greengrassem se na scénáři podílel i Christopher Rouse, který dělal i minulé díly. Někteří mohou namítat, že je toto téma již vyčerpané a že už agent Bourne nemá co nabídnout, ale to podle mě není úplně pravda. Pořád předvádí skvělé kousky a není možné ho chytit. Celý jeho svět prošel drobnou proměnou a musel se přizpůsobit moderní době. Kvalit třetího dílu to ale podle mě nedosahuje. Na konci opět uslyšíme Bourneovu notoricky známou znělku od Mobyho.

Reakce na film jsou dost rozporuplné. Očekávání byla vysoká, a přece jen se na něj čekalo dost dlouho. V sérii se už mnoho nových věcí vymyslet nedá, takže kdo čekal nějakou revoluci, byl zřejmě zklamaný. Ve filmu se hodně hackuje, to je vlastně jedna z jeho hlavních linek. Také se představí pár nových postav. Jako tradičně se ve filmu se také hodně cestuje. Podíváme se od Washingtonu, přes Reykjavík, Athény, Bejrút, Berlín, Londýn až do Las Vegas. Akce určitě nechybí a tempo je slušné. Možná film mohl být o něco kratší, protože ke konci už začíná trochu nudit.

Jason-Bourne-2016-e1461252181808

Film začíná záběrem na Nicky Parsons, Bourneovu starou známou. Ta se snaží získat soubory o tajných programech CIA. Ve filmu se celkově hodně řeší Jasonova minulost. Částečně se mu vrátily vzpomínky a on pátrá po informacích o svém otci. Schovává se v Řecku, kde ho taky Nicky najde. Pak už začíná zběsilá honička po celé Evropě plná akce. Kromě jednotek CIA chce Bourna dostat i jeden elitní agent, který s ním má nevyřízené účty z minulosti. Akční scény jsou dost povedené. Jasonovi prostě nic nedělá problém. Souběžně po něm jde i šéf CIA Robert Dewey a vedoucí kyber oddělení Heather Lee. A vlastně až na závěrečnou honičku film vyznívá realističtěji  než bondovky nebo filmy ze série Mission Impossible.

Z herců bych samozřejmě kromě skvělého Matta Damona pochválil hlavně mladou Aliciu Vikander, která filmu jako CIA hackerka docela dodala šmrnc. Taky mě potěšil návrat Julie Stiles, přestože ve filmu neměla příliš velkou roli. Dále se zde objevuje Tommy Lee Jones jako šéf CIA. A Vincent Cassel je jako elitní agent Bourneovi celý film v patách. Na konci se utkají v závěrečném souboji.

matt-damon-alicia-vikander-jason-bourne-movie-poster-01-600x350

Kromě již zmíněné závěrečné scény s honičkou po Vegas vlastně filmu nemám moc co vytknout. Všechno šlape, jak má a ve filmu se pořád něco děje. Některé věci zůstaly trochu nedořešené, takže si tvůrci možná ještě nechávají vrátka pro další film. Minimálně nás příští rok čeká další film Jeremym Rennerem. Co bude dál, se uvidí.

Snímek se tedy dle mého názoru i přes rozporuplné reakce povedl. Určitě dnes není jednoduché se v té velké záplavě špiónských filmů prosadit. Agent Bourne nám opět dokázal, že Bond by měl rozhodně co dělat, aby mu stačil. Třeba ještě neřekl své poslední slovo a ještě se vrátí. Konec každopádně zůstává otevřený.

Jason Bourne

Naše hodnocení - 90%

90%

Bourne je zpátky v celé parádě a fanoušky série film rozhodně bude bavit.

User Rating: 4.7 ( 2 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

4 komentáre

  1. Avatar

    Zdravím, kto robí tie recenzie 10-ročný chlapec čo akčný žáner a bourneovky vidí prvý raz? 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.