Recenze: Jurský svět: Zánik říše

Po třech letech se vrací pokračování úspěšného Jurského světa. Režie se tentokrát ujal J.A. Bayona známý především svými horory. To jde místy poznat i v tomto filmu. Na scénáři pracovali Colin Trevorrow a Derek Connolly, kteří dělali scénář i pro minulý díl. Trevorrow také režíroval minuléhý díl. Hudbu pro film složil Michael Giacchino. Ten skládal rovněž hudbu k minulému dílu a například i k některým Marvel filmům. Dinosauři jsou stále v kurzu, takže se film nemusí bát diváckého neúspěchu.

Po prvním víkendu má film na kontě 711 milionů dolarů, což je více než uspokojivé. Jeho předchůdce také bořil kasovní rekordy. Hůře už snímek dopadl u kritiků. Přesto, že je film skvěle vizuálně zpracovaný, má pár trhlin. Nejvíce mi na něm vadila malá originalita a nelogické chování některých postav. Filmu ani nepomáhá vysoká přístupnost, což znamená absenci jakékoliv krve.

Příběh se odehrává zhruba tři roky po minulém dílu. Park je vyklizený a ostrov obývají dinosauři. Je ovšem vulkanicky velmi aktivní a dinosaurům hrozí opětovné vyhynutí. Svět se není schopen dohodnout, zda je zachránit nebo ne. Do jejich záchrany se tedy vloží soukromá organizace, která má s dinosaury vlastní plány. Na pomoc si zavolají Owena a Claire, které známe z minulého dílu. Po pár zvratech se děj přesouvá mimo ostrov a my můžeme vidět dinosaury mimo jejich prostředí. Víc asi nemá smysl prozrazovat, ale nejde o nic zásadního.

Film trochu zachraňuje nadupané obsazení. Kromě Chrise Pratta a Bryce Dallas Howard z minulého dílu tu můžeme vidět například Jeffa Goldbluma. Toho známe z původního Jurského parku jako Iana Malcolma. Mezi další známé herce toho filmu patří Toby Jones, jenž ztvárnil obchodníka s dinosaury. Menší roli tu má i veterán James Cromwell jako Benjamin Lockwood, jeden ze zakladatelů původního parku.

Snímek ve mně vzbudil rozporuplné pocity. I přes výtečné vizuální zpracování má své chyby, jak jsem už zmiňoval výš jde hlavně o neoriginální děj a nelogické chování některých postav. Filmu také neprospívá nefungující chemie mezi Chrisem Prattem a Bryce Dallas Howard, což je zvláštní, protože v minulém díle jim to klapalo líp. Celkově to, co funguje jednou, nemusí fungovat podruhé. Své diváky si snímek však jistě najde.

I když vítám návrat mezi dinosaury, přece jen jsem asi čekal něco lepšího. Minimálně podobně dobrý snímek, jako byl Jurský svět. Kvalitám původního filmu se asi další díly nikdy nevyrovnají, což ale nebrání tvůrcům to zkoušet dál, dokud lidi budou chodit na další díly. Vzhledem k vysokým tržbám a otevřenému konci nás další díl určitě nemine. Otázkou je, zdali kvalita stále půjde dolů.

Jurský svět: Zánik říše

Naše hodnocení - 80%

80%

Příjemný návrat mezi donasury, který vás nijak neurazí, ale ani nenadchne.

User Rating: 3.5 ( 2 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.