Po roce je v kinech pokračování divácky poměrně úspěšného snímku s názvem Labyrint: Útěk. Tato sága je jako další z těchto dystopických sci-fi z podžánru Young Adult založená na knižní předloze. Ta má již čtyři části, ale u nás zatím vyšly jenom tři. Režie se opět ujal Wess Ball jako v předchozím díle. To samé platí pro scénáristu T. S Nowlina, který má dělat i další díl. I když samotný český překlad tohoto filmu mi nepřijde úplně nejšťastnější…
Docela se to i povedlo. Líbilo se mi to snad ještě víc než minulý díl. Děj navazuje přímo na ten předchozí. Naše parta hlavních hrdinů je vysazena na základně, která má být v opozici s organizací Z.L.O.S.I.N. Ta je totiž v Labyrintu uvěznila. Setkávají se tam i s lidmi z ostatních Labyrintů. Po chvíli, ale zjistí, že něco nehraje a dají se na útěk.
Po cestě to ale nemají vůbec jednoduché. Musí totiž projít skrz Spáleniště, které je velmi nehostinné. Přidává se k nim i nový člen jménem Aris. A po cestě jsou taky neustále pronásledování divokými Raply. Ti se chovají podobně jako zombie. Jsou totiž nakažení nemocí zvanou Erupce. Ta se objevila po velkých slunečních erupcích, které měly za následek téměř zánik celého světa.
Také občas narazí i na nějaké lidi. Ne vždy jsou k nim ale přívětiví. Celou dobu se snaží dostat k údajnému odboji, která má název Pravá paže. Většina lidí ale na tento odboj nevěří a tvrdí jim, že jsou to pouze duchové. Ta by jim totiž mohla pomoci v boji proti prohnilému Z.L.O.S.I.N.ovi. Celou dobu se tedy převážně utíká, místy je to až otravné neustále poslouchat věty typu “Musíme odsud hned zmizet!” apod. Takže akce tomu tedy opravdu nechybí, i když ji mohli trochu oživit.
Taky bych rád zmínil kvalitní herecké obsazení, které se mi vážně líbilo. Protože kromě hlavních herců, jako jsou Dylan O’Brian, Thomas Brodie-Sangster, Kaya Scodelario nebo Ki Hong Lee se tam objevila spousta mých oblíbených seriálových herců. Nevím, jestli to byl záměr nebo ne, ale tah to byl určitě dobrý. Těmito herci myslím vynikajícího Aidana Gillena, kterého můžeme znát hlavně jako Petyra Baelishe ze Hry o Trůny nebo Giancarla Esposita známého hlavně ze seriálů Revolution a Breakind Bad. Pak si také nejde nevšimnout seriálového veterána Alana Tudyka, který hrál například pilota Washe ve slavném Firefly nebo měl menší roli i v Domu loutek.
Takže celkově bych snímek zhodnotil jako dost povedený v rámci možností daného žánru. Konkurence je totiž vysoká a podobných filmů se na nás každý rok chrlí mraky. Ať už nové nebo staré postavy se docela osvědčily a posunuly děj zas o kus dál. Trochu mi vadil ten otevřený konec, ale tak už to u těchto filmů bývá.
Jelikož jsem knihu nečetl, tak nemohu nabídnout srovnání, ale z reakcí fanoušků jsem vypozoroval, že film je zřejmě povedenější. Samozřejmě je tam spousta změn a film se už vydává svou cestou. Za zmínku například stojí to, že děj filmu je vlastně namíchaný z druhé a třetí knihy, takže scénárista to vzal opravdu po svém. Nyní nezbývá než čekat na další díl, který uvidíme bohužel až za dva roky. Třeba u nás mezitím vyjde i čtvrtá kniha.
Labyrint: Zkoušky ohněm
Naše hodnocení - 80%
80%
Z dnešní Young Adult záplavy mi Labyrint přijde jako jeden z těch povedenějších snímků a snad si to i udrží. Určitě ale před zhlédnutím doporučuji vidět první část, jinak budete ztracení.