Recenze: Marťan

Ridley Scott nám po letech dokazuje, že ještě nepatří do starého železa, a že pořád zvládne natočit slušnou sci-fi. Opravdu mě tím ve svém věku překvapil. Film je adaptací stejnojmenné knihy od Andyho Weira, který ji původně na svém blogu zveřejnil zcela zadarmo. Je vidět, že autor je opravdu sci-fi fanda, protože takový scénář by podle mě jiný scénárista nenapsal. Film je plný dost odlehčeného humoru a celý ho vlastně táhne Matt Damon. A že mu to jde vážně skvěle.

Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy už je lidstvo schopno cestovat na Mars. Zachycuje posádku mise Ares 3, která je lehce za polovinou svého pobytu na planetě. Přijde ale velká bouře a oni musí nečekaně rychle odletět. Cestou k návratovému modulu ale ztratí astronauta Marka Watneyho. Protože se mu rozbije konzole na jeho skafandru, myslí si, že je mrtvý a odletí bez něj. On se tedy stává jediným člověkem na Marsu a začíná jeho boj o přežití.

Hned na začátku se musí porvat s prvním problémem a to je vážné zranění, které se mu během bouře stalo. Pak se tedy snaží nějak rozkoukat a vymyslet plán, jak tam přežít několik let, než pro něj někdo přiletí. Dalším problémem je samozřejmě jídlo. To vyřeší celkem bez problémů. Protože je botanik, přijde na způsob jak si vypěstovat vlastní brambory. Má samozřejmě nějaké zásoby, ale ty jí postupně.

Matt Damon portrays an astronaut who faces seemingly insurmountable odds as he tries to find a way to subsist on a hostile planet.

Poté musí přijít na nějaký způsob jak komunikovat s NASA. To se mu taky podaří, a to velice důmyslným způsobem. Líbil se mi jeho optimistický přístup, protože pro něj vážně nic nebylo problém a nikdy se nehroutil. Neustále vtipkuje a zásobuje nás skvělými hláškami. Taky to jeho vozítko bylo dost povedené. Na Zemi tedy začnou plánovat, jak ho zachránit. To mi celé přišlo dost nereálné, aby se celý svět snažil zachránit jednoho člověka. Jsou tam jisté prvky Robinsona Crusoe nebo Zachraňte vojína Ryana, kterého shodou okolností hrál taky Matt Damon.

Zvláštní pozornost si zaslouží hudba. Ta mě ve filmu dostávala podobným způsobem jako ve Strážcích Galaxie. Matt tam totiž nemá nic jiného než retro disco hudbu z 80. let, kterou poslouchá jeho velitelka. Takže na nás chrlí hity od Abby, Donny Summer, Glorie Gaynor nebo Davida Bowieho. A některé songy jsou v daných situacích opravdu trefné.

Za zmínku stojí i kvalitní herecké obsazení. Z šestičlenného týmu mě kromě Matta nejvíc zaujali Jessica Chastain jako velitelka Melissa Lewis a Michael Peña jako Rick Martinez. Z dalších členů bych ještě zmínil Kate Maru a Sebastiana Stana. Hodně dobrý byl i Sean Bean jako jeden z konzultantů NASA. Taky mi přišlo trochu příhodné, že vlastně Matt i Jassica hráli i v Interstellaru. Ten je ale stylizován úplně jiným směrem. I když ty skafandry mi přišly podobné.

martian-tifrss0003frnleft-1001rrgb_0

Jak už jsem řekl, Matt celou dobu slušně hláškuje, takže se v kině opravdu nudit nebudete. Ale vtipný není pouze on, i pozemskému týmu se občas povede vymyslet něco hodně dobrého. Mně se asi nejvíc líbil projekt Elrond nebo Mattovo prohlášení, že je pirát a hra na Iron Mana. Taky mi to celé přišlo až přehnaně pozitivní, ale tak už to u amerických filmů bývá.

Knihu jsem nečetl, takže srovnání nabídnout nemůžu. Určitě tam ale nějaké rozdíly budou, protože i přes dvouapůlhodinovou stopáž se do filmu přece jen nevejde všechno. Hlavní myšlenka je ale určitě zachována. O něčem podobném dokonce pojednává i jedna česká kniha s názvem Cesta na Mars 1998-1999 od Karla Pacnera. Každopádně se mi film hodně líbil a doporučil bych ho každému sci-fi fandovi.

Marťan

Naše hodnocení - 90%

90%

Návrat Ridleyho Scotta ke scifi žánru vřele vítám a snad se mu bude dařit i nadále. Pro milovníky žánru je to povinnost.

User Rating: 4.32 ( 3 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.