Recenze: Osm hrozných

Quentin Tarantino se již poosmé pustil do sólového filmu. A opět se mu to povedlo. Vsadil znovu na westernovou tématiku, ale tentokrát ubral akce a zaměřil se spíše na dialogy a vzájemnou interakci postav. Dokonce se tam vyskytují i detektivní prvky. O scénář se taky postaral sám Tarantino. I přes téměř tříhodinovou stopáž filmu nechybí spád a neustále v něm něco děje. Trochu jsem se té délky bál, ale opravdu jsem se nenudil. Tarantino se rozhodl pro formát 70mm, nepoužívaný zhruba už 50 let, který sice filmu trochu pomáhá, ale vzhledem k minimu exteriérů to zas tak moc poznat není. O hudbu se postaral skvělý Ennio Morricone, který má na svém kontě již řadu westernových soundtracků (Tenkrát na západě) a Tarantino ho do svého filmu uháněl už dlouho. Je jeho velkým fanouškem.

Reakce na film jsou vesměs velice kladné, protože Tarantino má velkou fanouškovskou základnu a snaží se ve svém každém novém filmu přijít s něčím novým. Opravdu by mě nenapadlo, že se budu tak bavit během konverzačního filmu s minimem akce a exteriérů, ale Tarantino holt umí. Záměrně si vybral ne úplně špičkové herce a jeho výběr mu celkem schvaluju. I když jsem to možná čekal vtipnější, jako byli třeba Hanební pancharti nebo Nespoutaný Django. Násilí tam ale opět nechybí.

hatefuleight

Teď tedy něco o příběhu. Děj filmu se odehrává pár let po Americké občanské válce v zasněženém Wyomingu. Na postavách je stále znát určitá vzájemná nechuť a nevraživost. Hned poznáte, kdo bojoval za Sever a kdo za Jih. Film začíná v dostavníku, ve kterém jede Kurt Russel společně s Jennifer Jason Leigh. On je lovec odměn a veze ji na šibenici. Po cestě potkají Samuela L. Jacksona, který se také živí zabíjením lidí. Pokračují dál a narazí na budoucího šerifa v podání Waltona Gogginse. Takže se pak všichni čtyři vydávají do města Red Rock.

Po cestě je ale zastihne sněhová bouře a oni se musí schovat v chatě zvané Minnina galanterie. Tam narazí na další čtyři chlápky, kteří se zde také údajně schovávají před bouří. Protože Kurt je podezřívavý člověk, tak jim samozřejmě nevěří. A hned se vytváří prostor pro vzájemné obviňování a nedůvěru. Dost dlouho totiž vlastně nevíme kdo je kdo, případně na čí straně stojí. No a pak se věci samozřejmě zvrhnou a přichází Tarantinovy úchylárny v podobě ustřelování různých končetin a zvracení krve. Opravdu to není nic pro slabé povahy.

Herecké obsazení je výborné. Tarantino tentokrát vsadil na méně známé herce, což je podle mě dobře. Celé to samozřejmě táhne Kurt jako John Ruth a Samuel jako černý major Marquis Warren. Jennifer jim jako proradná Daisy Domerque neustále dělá problémy. Goggins má docela vtipnou roli, protože mu žádná z postav nevěří, ze by měl být budoucím šerifem Red Rocku. Zajímavou roli má Tim Roth, který hraje britského kata a trochu se stylizuje do hraní Chritopha Waltze. No a pak už zbývá jen záhadný Joe Gage a nerudný Mexičan Bob. Generál Sandy Smithers moc nemluví. Channing Tatum tam má pouze drobnou roli.

h83

Někteří lidé filmu vytýkají přílišné násilí, ale na to musíme být u Tarantina zvyklí. Jiným zase vadí misogynie ve vztahu Johna a Daisy, ale ona se vážně chová jak chlap a takové chování si místy i zaslouží. Takže v tom problém nevidím.Taky se tam hodně projevuje rasismus, ale to bylo i v Djangovi. Docela drsná je Samuelova sexuální historka. Humor tedy filmu určitě nechybí, ale prostě jsem asi od Tarantina zvyklý na lepší hlášky. Moriconeho hudba je dobrá, ale vzhledem k povaze filmu bohužel není moc výrazná.

Nový Tarantino mě tedy opět nezklamal. Dokonce se zdá, jakoby svými posledními filmy vytvářel vlastní fiktivní svět. Tím myslím propojení s Djangem a Pancharty. Údajně se totiž v chatě nachází Djangova bunda, Samuel vozí jeho sedlo a jedna z postav by mohla být podle jména spřízněná s někým z Panchartů. No uvidíme, co si Tarantino vymyslí příště. Já se na to budu rozhodně těšit, protože ten člověk své řemeslo prostě umí.

Osm hrozných

Naše hodnocení - 90%

90%

Pro fanoušky Tarantina je film určitě povinností, ale jistě se bude líbit i dalším lidem s podobným vkusem.

User Rating: 4.79 ( 4 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.