Recenze: Spectre

Po třech letech k nám zavítalo další pokračování filmové ságy o slavném agentu Jamesi Bondovi. Režie se opět ujal Sam Mendes a pro Daniela Craiga je to již jeho čtvrtá účast v roli agenta 007. I přes veškerou snahu se zřejmě díky velkému počtu scénáristů scénář hodně měnil a na filmu to jde vidět, hlavně ke konci. Kvalit Skyfallu podle mě nedosahuje. O hudbu se opět postaral skvělý Thomas Newman, i když úvodní song od Sama Smithe se už tolik nepovedl…

Celý děj Spectre vlastně uzavírá ságu předchozích třech filmů, protože se dozvíme, že všechno je vlastně propojené, což je u bondovských filmů trochu neobvyklé. Určitě doporučuji předem zhlédnout předchozí díly, protože jsem sám místy trochu tápal. Starých postav se tam objeví opravdu hodně. MI6 má nového šéfa, který Bondovy boční aktivity moc nepodporuje. Proto se James vydává pátrat na vlastní pěst.

Opět s ním procestujeme kus světa, od Londýna přes Řím, rakouské Alpy, Mexiko, Tokio až do Maroka. To už tak nějak k těmto filmům patří. Právě úvodní scéna, odehrávající se při Svátku mrtvých v Mexiku, mě dost zaujala. Bond ve filmu předvádí opravdu šílené kousky, ať už během řízení helikoptéry nebo letadla. Technických vychytávek tentokrát moc nedostal. Q mu dal jenom hodinky a auto určené agentu 009 Bond prostě ukradl. Ani si ho nestihl moc užít.

Spectre

James postupně zjišťuje, že za vším vlastně stojí tajná zločinecká organizace zvaná Spectre, kterou můžeme znát už ze starších filmů. Ta v podstatě ovládá celý Bondův život a taky mu ho pěkně znepříjemňuje. Začíná tedy honička po celém světě. Bez podpory vedení se vydává na sólovou misi s cílem zničit tuto prohnilou společnost. A nakonec na to vlastně není úplně sám, protože má podporu Q a nové Bond girl Madeleine Swann.

Herců se tu vystřídá celá řada. Nejvíc mě asi naštvala malá účast Monicy Bellucci, která je ve filmu pouze chvíli. Ralph Fiennes roli M zvládá opravdu bravurně a nakonec Bondovi i pomůže. Bohužel Naomie Harris tu jako Moneypenny dostala docela málo prostoru. Léa Seydoux jako Bond girl působí trochu nevýrazně, ale nebyla úplně špatná. Taky jsem možná čekal víc od Christopha Waltze jako od hlavního záporáka Hannese Oberhausera. Zřejmě z toho už víc vyždímat nemohl. Dave Bautista to v roli bouchače Bondovi moc neulehčuje, protože mu po cestě pěkně nakládá. Ještě bych chtěl zmínit Andrewa Scotta jako C, šéfa nové divize, kterého můžeme znát třeba jako Moriartyho ze seriálového Sherlocka.

spectre-image-daniel-craig

Přestože se mi film líbil, přece jen bych mu pár věcí vytknul. Například mi přišlo, že Bond měl za všech okolností až moc přesnou mušku. Ale tak už to k jeho postavě asi patří. Plus tam bylo pár děr ve scénáři. Taky celé fungovaní Specteru se mi zdálo trochu pochybné. Všechno jim až podezřele vycházelo bez nějakého vnějšího zásahu.

Celkově tedy nového Bonda hodnotím jako povedeného, i když k tomu mám pár výtek. Očekávání byla zřejmě příliš vysoká. Skyfall nasadil laťku moc vysoko. Celé vyznění je ale dost temné a vrací se ke starým bondovkám. Příběh klade důraz na osobní stránku Bonda a představuje ho jako samotáře. Každopádně nevím, jak by se mohl příběh dál rozvíjet, přestože mají Craig i Mendes smlouvu na další film.

Spectre

Naše hodnocení - 85%

85%

Mendesův povedený návrat ke starým bondovkám, který určitě potěší každého fanouška. Určitě ale doporučuji vidět předchozí díly.

User Rating: 4.75 ( 1 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.