Recenze: Star Wars: Poslední z Jediů

Už jsou to dva roky, co měl v kinech premiéru sedmý Star Wars film Síla se probouzí. Epizoda 8 navazuje hned tam, kde ta sedmá skončila. Tentokrát se režie ujal Rian Johnson, který má na svědomí například Loopera. Změna režiséra do série jednoznačně vnesla nový vítr. Otázkou však zůstává, jestli právě tohle fanoušci chtěli. Scénář si Johnson také napsal sám. Hudbu složil jako vždy vynikající John Williams, bez kterého si zvukovou část Star Wars jenom těžko dovedeme představit. Jeho soundtrack nabízí hned několik zajímavých prvků.

Film byl přijat kritiky poměrně pozitivně. Přesto je některými fanoušky kritizován. Je mu vytýkána hlavně nešikovná práce s postavami, které diváka moc nezaujmou. Tržby jsou tak jako u každého Star Wars filmu značně nadprůměrné. Nyní jsou výdělky filmu na hodnotě 1090 milionů dolarů. Komerčního neúspěchu se obávat nemusí. Otázkou je, kam se sága bude ubírat dál.

Příběh se odehrává hned několik dní po sedmé epizodě. První řád má navrch a Rebelové jsou na ústupu. Rey je na své misi přesvědčit Lukea, aby se vrátil, a Finn se vydává spolu s novou postavou Rose na sólo misi. Tato linka u většiny diváků mnoho úspěchu nesklidila. Celý film se odehrává během několika dnů, takže postavy nestihnou projít žádnou zásadní proměnou. Po pár vesmírných honičkách film končí bitvou na krystalické planetě, která může zdánlivě připomínat tu z Impérium vrací úder.

Snímek nabízí dost pestré herecké obsazení. Kromě starých postav se tu vyskytuje mnoho nových. Jednou z nich je Billie Lourd, která hraje jednoho z Rebelů a můžeme ji znát například z poslední série American Horror Story. Dále zde má drobnou roli překupníka se zbraněmi Benicio Del Toro. Laura Dern zde ztvárnila rebelskou víceadmirálku Holdo. A Rose si zahrála Kelly Marie Tran.

Začnu pozitivy. Film je po výtvarné stránce bravurně zvládnutý. Je vidět, že byl hodně drahý. V tomhle ohledu předvedl Rian Johnson skvělou práci. Vesmírné bitvy jsou nádherné (když si odmyslíte fyziku). Dále je tu pak pomocí flashbacků velmi zajímavě znázorněna Kylova zrada Lukea a jeho důvody k ní. Humor film taky místy zachraňuje.

Negativa ale bohužel převažují. Celý film totiž převážně táhnou staré postavy (Luke a Leia). Ty nové nejsou moc zajímavé a nemají příliš co nabídnout. Vysvětlení původu Rey mi přišlo hodně odfláknuté. O minulosti Snokea se taky nic nedozvíme. Johnson v tomto filmu totálně rozbořil koncept rovnováhy sil, takže vážně nevím, jak na to chce navázat. Kylo se chová jak děcko a nechává se příliš unést emocemi. U nového Star Wars bych čekal aspoň pořádný souboj se světelnými meči, ale ani po této stránce jsem nebyl uspokojen.

Poslední z Jediů se mi bohužel líbil méně než Síla se probouzí. Doufal jsem v nějakou inovaci ze strany režiséra, kterou jsem sice dostal, ale bohužel ne takovou, jakou bych chtěl. Johnson má dělat epizody 10-12, čehož se trochu obávám. J.J. Abrams bude mít co dělat, aby to devátou epizodou zachránil. Příští rok v květnu nás čeká Hanova sólovka s názvem Solo: A Star Wars Story, takže se máme na co těšit.

Star Wars: Poslední z Jediů

Naše hodnocení - 85%

85%

Prostřední díl nové ságy boří základní pravidla Star Wars filmů. Někomu to může sednout a někomu zase ne...

User Rating: 4.5 ( 2 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.