Recenze: Star Wars: Síla se probouzí

Přestože se nepovažuju za skalního fanouška Star Wars, tak jsem se této recenze ujal. Režie se zhostil J. J. Abrams, kterému se po oživení Star Treku povedlo nezklamat ani Star Wars fanoušky. Urval si pro sebe opravdu velké sousto a popasoval se s tím dobře. Protože právě posledních 10 let fanoušci na nové Star Wars čekali. Abrams se podílel i na scénáři, což je taky dobře. Bohužel se bál riskovat a vsadil na jistotu. Takže se nová epizoda nese hodně v duchu staré trilogie. O hudbu se opět postaral skvělý John Williams, který ji doufám bude dělat i v dalších Star Wars filmech.

Ohlasy na novou epizodu jsou většinou pozitivní. To mě trochu překvapuje, vzhledem k recyklaci předchozích dílů, ale asi to tak fanoušci chtěli. Opravdu je tam hodně scén přímo okopírovaných ze 4. epizody. Ale objevuje se tam spousta starých postav, což určitě každého fandu potěší. Taky mě tam trochu štval až moc velký vliv náhody na běh událostí, ale to už zřejmě ke Star Wars patří.

Star-Wars-Force-Awakens-Rey-Finn-BB8-running

Ale teď něco k ději. Film se odehrává přibližně 30 let po 6. epizodě. Z Impéria se stal První řád, který bojuje proti Republice a Odboji tvořeném rebely. Galaxie je opět zmítána strachem z temnoty a jejích sil. Osud a jistá dávka náhody svedou naše hlavní protagonisty Rey a Finna dohromady na planetě Jakku. Poté se vydávají na zběsilý útěk. Po cestě narazí na Hana Sola se Žvejkalem a pokračují v hledání členů Odboje. Víc už asi nebudu prozrazovat. Snad jenom, že pak už následuje hlavně skvělá akce.

Tvůrci vsadili na mladé neznámé herce, což se jim celkem vyplatilo. Rey s Finnem opravdu film celou dobu táhnou a funguje mezi nimi i určitá chemie. Kylo Ren je jim celou dobu v patách. Překvapilo mě, kolik prostoru dostal Harrison Ford. Naopak mě trochu zklamala malá účast Marka Hamilla. Carrie Fisher tam byla tak akorát. Objevuje se tam ale samozřejmě spousta dalších skvělých herců, jako je například Oscar Isaac. Andyho Serkise a Simona Pegga můžeme viděť pouze jako motion capture. Nejde si nevšimnout velkého množství herců s britským přízvukem. Ty zastupují například Domhnall Gleeson nebo Gwendoline Christie. Taky se tu objevují známí seriáloví herci jako Greg Grunberg nebo Ken Leung. V drobné roli se mihne i Daniel Craig.

Latest-The-Force-Awakens-Trailer-Description

Co mě trochu zklamalo je hlavní záporák, který je vážně slabý. Pak taky výše zmiňované kopírované scény z minulých dílů a vliv náhody na jednotlivé události. Co mě naopak potěšilo byly různé fóry a vtipné scény, během kterých se opravdu smálo celé kino. I nový robot BB-8 je dost roztomilý. Ale na pořádný souboj se světelnými meči si zřejmě budeme muset počkat až do dalšího dílu.

Takže jsem vlastně s novým dílem Star Wars až na drobné výtky spokojen. Abrams opravdu odvedl kus práce. Spíše jsem zvědavý na další díly a spin-offy, které nám toho doufám ještě hodně odhalí. Trochu se bojím necelistvosti dalších dílů, protože každý má jiného režiséra, ale uvidíme. Snad nás nezklamou.

Star Wars: Síla se probouzí

Naše hodnocení - 90%

90%

Abramsovi se skvěle povedlo nastartovat novou trilogii. Fanoušci budou určitě spokojení. Snad mu to další režiséři nezkazí...

User Rating: 3.43 ( 15 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.