Recenze: Válka o planetu opic

Do kin přišla už třetí část novodobé Planety opic. Režie se opět zhostil Matt Reeves tak jako u minulého dílu. Samotný podtitul Válka je trochu zavádějící, protože se ve filmu moc nebojuje. Spíš tlačí hodně na emoce a snaží se nám přiblížit obě strany konfliktu. Scénář kromě Matta Reevese psal i Mark Bomback, který pracoval i na minulém dílu (Úsvit). Hudbu složil Michael Giacchino, jehož jméno jsem zmiňoval například ve své poslední recenzi na Spider-Mana. Hudba ve filmu skvěle podtrhuje jeho pochmurnou atmosféru.

Reakce na film jsou zatím více než pozitivní. Kasovně se mu ale tolik nedaří, protože se současnými 135 miliony dolarů nepokrývá ani své vlastní náklady. Objevuje se zde mnoho známých postav z minulého dílu a kromě nich i pár nových. Válka je na spadnutí s konflikt s lidmi pokračuje. Jak jsem už zmiňoval, snímek stejně jako minulý díl dost tlačí na emoce a to hlavně ve své první části.

Děj se odehrává dva roky po Úsvitu. Cézar se schovává v lesích a lidé na jeho skupinu opic neustále útočí. Některé z opic původně věrných Kobovi se bojí návratu k Cézarovi, a proto bojují na straně lidí. V originále jim říkají Donkey (česky Pičák). Velitel místní lidské základny, který si říká Plukovník je neústupný a nebojí se zaútočit ani na Cézarovu rodinu. To vyústí v osobní mstu a ta nikdy nekončí dobře. Mezi lidmi se totiž objevila nová nemoc a i ti začínají být zoufalí. Značná část děje se odehrává na vojenské základně, jenž připomíná jakýsi koncentrační tábor pro opice. Vidět něco takového ve snímku přístupném dětem je neobvyklé a muselo si to vyžádat jistou dávku odvahy ze strany tvůrců. Také se zde dozvídáme, že nejen v Cézarově partě se vyskytují inteligentní opice.

Největší prostor je pochopitelně věnován Cézarovi, o jehož motion capture se opět postaral vynikající Andy Serkis. Plukovník tu sice nedostal dost prostoru, ale i tak se této role skvěle zhostil Woody Harrelson. Navíc jeho chování a nenávist vůči opicím měly opodstatněný důvod. Z dalších slavných jmen už mě napadá leda Judy Greer jako Cézarova žena Cornelie.

 

Filmu bych vytknul hlavně pomalé tempo, které pro změnu ke konci filmu až moc zrychlí. Ani zde není moc akce, ale to nebylo ani v minulém díle. Ten se mi přece jen zdál lepší. Válka ale také samozřejmě nabízí dost zajímavých nápadů a všechno spěje k nevyhnutelnému konci. Znalce původní Planety opic určitě zaujme postava malé holčičky, které se opice ujmou. Víc už nebudu prozrazovat. Opět jsme svědky vynikajícího CGI, kdy jsou opice graficky k nerozeznání od lidí. Možná finále mohlo být trochu jiné.

Snímek je jakýmsi završením celé opičí trilogie. Zodpověděl nám mnoho otázek a jeho úspěchu se vůbec nedivím. Je to skutečně dospělá podívaná. Jeho pokračování si ale dokážu představit jen s velkým časovým odstupem. Pokud by zde měla být nějaká snaha o navázání na původní Planetu opic. Snad se toho dočkáme. V brzké době se ale nic takového nechystá.

Válka o planetu opic

Naše hodnocení - 90%

90%

Slušné završení celé trilogie, které nechává drobný prostor pro pokračování.

User Rating: 4.7 ( 2 votes)

Koty

Koty
Jsem fanda hudby, filmů, seriálů a komixů :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.