Jako pro bývalého hráče World of Warcraft byla pro mě návštěva tohoto filmu téměř povinností. O vzniku filmu už se mluvilo minimálně posledních 10 let, takže očekávání byla vysoká. A přestože první ohlasy nebyly moc pozitivní, teď už se situace mění. Duncan Jones se po posledních spíše komorních snímcích rozhodl natočit pořádný blockbuster, a to se vším všudy. Zvolil si opravdu nelehký úkol, ale obstál. Původně byl do role režiséra zvažován Sam Raimi, ale nakonec odmítl a pustil se do jiných projektů. Film by měl vyprávět příběh prvního Warcraftu, tedy příchod orků na Azeroth. Knihu jsem nečetl, takže nemohu posoudit, jak moc se film odchýlil nebo ne. Každopádně jako fanda jsem s ním rozhodně spokojen.
Přestože americké tržby nejsou nějak závratné, film zřejmě zachrání Čína, protože tam se mu skutečně daří. Kasovní propadák to tedy určitě nebude. Jak jsem již zmínil, film zobrazuje první setkání orků a lidí, ale z dalších ras zde můžeme najít i draeneie, trpaslíky nebo elfy. Opravdu skvěle se jim podařilo vytvořit celý Azeroth, protože mnoho míst a lokací je téměř totožných se hrou. Film byl téměř rok v postprodukci, protože značná část je to tvořena hlavně digitálními efekty. A ty se dost povedly. Lidé, kteří neznají hru ani knihy budou možná mít ze začátku problém se zorientovat ve velkém množství postav a lokací, protože se s jejich znalostí už tak nějak počítá předem.
Pokusím se tedy nějak shrnout děj, který není moc složitý. Planeta Draenor je sužovaná postupnou destrukcí a přestává být obyvatelná. Proto černokněžník jménem Gul’dan sjednotí orkské klany a nabídne jim nový domov. Ten se jmenuje Azeroth. Tento svět je už ale obývaný lidmi a dalšími stvořeními. Orci si tedy musí svou cestu probojovat pod vidinou nadvlády nad novým světem. Nic ale není tak černobílé a některým se to nelíbí. Hlavně Durotanovi a jeho Frostwolf klanu. Lidé si také válku nepřejí a proto se snaží nejprve vyjednávat. Jako svého vyslance pošlou velitele Stormwindské armády a to Lothara. Do děje ještě vstoupí míšenka Garona a mágové Medivh s Khadgarem. Gul’dan má ale svou vizi a konflikt je na spadnutí. Akce je opravdu povedená a bitvy úžasné.
Vzhledem k rozpočtu filmu a velkému množství exteriérů a efektů si zřejmě tvůrci nemohli dovolit do filmu obsadit žádnou velkou hvězdu. Přesto se ale obsazení docela zdařilo a většina postav je dost věrná. Nejvíc mě asi zaujaly postavy Lothara a Garony. Lothara skvěle zahrál Travis Fimmel, kterého můžeme znát hlavně jako krále Ragnara ze seriálu Vikingové. Paula Patton ztvárnila Garonu, která je napůl ork a napůl člověk a je Gul’danovou otrokyní. Dále bych zmínil Bena Fostera jako mága Medivha z Karazhanu a ochránce Azerothu nebo jeho učně Khadgara v podání Bena Schnetzera. Královskou dvojici krále Llanea a královny Taryi ztvárnili Dominic Cooper a Ruth Negga, které můžeme znát z marvelovských seriálů Agents of S.H.I.E.L.D. a Agent Carter nebo ze současné novinky Preacher.
Jak už jsem zmínil, knihu jsem nečetl, ale přece jen mi v ději pár věcí nesedělo. Minimálně to, že zemřelo poměrně dost postav. Pak taky pozměnili původ jedné z postav. Film je skutečně dělaný pro fanoušky a je plný různých easter eggů. Co si pamatuju, například u scény s Murlocem v Goldshireu nebo u použití polymorphu na jednoho z vojáků se smálo téměř celé kino. I lokace jsou ztvárněné skutečně věrně a je opravdu nádherné vidět Karazhan ještě v době svého fungování nebo Dalaran na svém původním místě. Graficky si s tím hodně vyhráli. Tak by měla herní adaptace vypadat.
Film tedy hodnotím jako povedený a pokud bude kasovně úspěšný, další díl nás jistě nemine. Určitě se můžeme těšit na další známé příběhy, postavy a bitvy. Otázkou je, jestli se do toho znova pustí Duncan Jones nebo někdo jiný. To je zatím ve hvězdách. I přes jednoduší děj je film poměrně dobrý a fanouškům se bude určitě líbit. To samé platí i pro milovníky akce. Ale i nefanoušci si zde jistě najdou své. Snad i letošní Assassin’s Creed bude podobně příjemné překvapení. Moje hodnocení: 90%
UndeadRoy hodnotí
Musím povedať, že ten sľub bol dodržaný, keďže príbeh je jednoduchý alebo lepšie povedané zjednodušený pre filmové plátno, a tak nedochádza ku žiadnym veľkým nezodpovedaným otázkam. Dej a najmä úvod vysvetľuje celé dianie, čím načrtne hlavnú zápletku, čo bohato stačí. Dialógy nie sú príliš prevratné a extra zaujímavé, no preplieta sa v nich humorný tón spolu s vážnosťou. Občas sa zasmejete aj zo samotných činov postáv, čo film uvádza viac na veselú nótu, i napriek vážnosti situácie. O nejakých silnejších hereckých výkonoch sa tu nedá príliš hovoriť, pretože na plátne je príliš veľa postáv, aby dostali herci nejaký ten väčší priestor pre seba. No ak by som mal už niekoho vyzdvihnúť, tak to je snáď Travis Fimmel a Ben Foster.
Potešila aj “menšia” rola Dominica Coopera a Ruth Negga, oboch môžete vidieť na seriáli Preacher. Vykreslenie jednotlivých postáv je opäť slabšie, kvôli tomu menšiemu množstvu priestoru a ani dialógy tomu často nepomáhajú. Soundtrack je výrazný najmä počas bitiek, kedy pridáva samotnému boju na epickosti. Bitky sú seriózne, i keď boj, ktorý sa odohráva v pozadí má často menšie grády. Samotné efekty od mágie až po spracovanie orkov sú úžasné a stávajú sa najväčším kladom filmu. Jednotlivé prostredia sú taktiež kvalitne spracované a prinášajú do sveta Azerothu veľký rozmer. A zvesti o výzore elfov neklamali, tí sú naozaj hrozní.
Warcraft je kvalitný fantasy film, ktorý má svoje klady ako úžasné efekty, skvelú akciu a soundtrack. No na druhej strane má aj svoje zápory ako slabo vykreslené postavy, slabšie dialógy, nerozhodnosť v tóne filmu a ďalšie. Ak Vám tieto spomínané zápory nevadia a chcete trocha vypnúť, tak Warcraft je film práve pre Vás. Moje hodnotenie: 75%
Warcraft: První střet
Koty - 90%
UndeadRoy - 75%
83%
Pro fanoušky je film určitě povinností, ale i nefanouškům se může líbit. Milovníci akce si taky přijdou na své.