Bryan Singer se už počtvrté pustil do této mutantí ságy. Sice se mu to opět povedlo, ale je vidět, že mu dochází jak síla tak nápady. Předvádí vlastně pořád to samé. A prosadit se v dnešní komiksy přeplněné době není vůbec snadné. Hned ze začátku bych filmu vytkl velké množství postav, protože prostě nejde zajistit všem dost prostoru. Tentokrát si toho Bryan naložil moc. Na scénáři se kromě něj podíleli další tři scénáristé. Zmínil bych hlavně Simona Kinberga, který dělal i Budoucí minulost a Poslední vzdor. O hudbu se postaral John Ottman, který pracoval i na předchozích dílech. Přece jen x-menovská laťka je dost vysoko a Budoucí minulost pro mě film netrumfnul.
Film má dosti negativní ohlasy, vzhledem k recyklaci starých nápadů a výše zmíněným problémům. Mně ale tak špatný nepřišel. Možná je potíž v tom, že konkurence je letos opravdu velká. A to nás letos čekají ještě další dva komiksové filmy. Vzhledem k tomu, že poslední díl vlastně celou ságu resetoval, dá se jen spekulovat, jak vůbec tento díl nazvat. Osudy některých postav se dost změnily. Odehrává se v roce 1983, tedy 10 let po minulém díle. Je docela vtipné, že od První třídy postavy sice zestárnuly o 20 let, ale na hercích to vidět nejde. Mladé verze starých postav se jim ale docela povedly. Zmínil bych například Scottyho, Jean, Storm nebo Nightcrawlera.
Po více než 5000 letech se probouzí obávaný první mutant jménem Apocalypse. Vůbec se mu nelíbí, jak současný svět vypadá a chtěl by ho od základu změnit. Proto si sežene své vlastní čtyři jezdce apokalypsy, aby mu s tím pomohli. Část děje se odehrává v Polsku, kde můžeme sledovat Erika, který se tam usadil se svou rodinou. Dále je pak část v Německu, ale většina děje je buď v Káhiře nebo USA. Studenti Xavierovy školy tedy musí spojit své síly, aby tomuto konci světa mohli zabránit. Musí je ale někdo vést. Ne všichni plně ovládají své schopnosti.
Jak už jsem zmínil, postav je ve filmu opravdu hodně. Kromě těch z minulých dílů zmíním hlavně nováčky. Hodně dobrou roli měla například Sophie Turner, která ztvárnila mladou Jean Grey. Samotného Apocalypse hraje Oscara Isaaca, který mě ve filmu příliš nenadchl. Quicksilver tu měl v podání Evana Peterse ještě víc prostoru něž minule, ale nemohl předvést skoro nic nového. Je trochu škoda, že víc prostoru nedostala Olivia Munn, která ztvárnila Psylocke. Tato postava je velmi zajímavá a silná. Opět se do děje vrátila Rose Byrne jako agentka Moira Mactaggert.
Opět nemohu nabídnout srovnání s komiksem, ale trochu mi vadily změny originů některých postav. To se týká například Nightcrawlera nebo i Wolverina, který tam má krátkou scénu. Prostě už je v té sáze vážně zmatek. Souboje byly sice povedené, ale zase tam nebylo nic, co bychom ještě neviděli. Film je také dost dlouhý, takže ke konci už to začíná být únavné. Něco mu chybí ve srovnání s předchozími díly. Stejně jako minule je ve filmu málo humoru, ale na to už jsme si asi zvykli. Celý film se tváří moc vážně.
Film se tedy opět povedl, ale mám k němu své výhrady, stejně jako ostatní. Singerovi prostě dochází dech a měl by asi svou štafetu předat někomu jinému. Do budoucna nás ještě z této série čeká třetí sólovka pro Wolverina a film s Gambitem. 2018 By měl být druhý Deadpool, který sklidil obrovský úspěch i se svým poměrně nízkým rozpočtem. Ale nevím, jestli by se do této mutantí party hodil. Takže se můžeme těšit, co pro nás tvůrci ve Foxu připraví příště. Moje hodnocení: 90%
UndeadRoy hodnotí
Prvá otázka, ktorá môže napadnúť priemerného diváka je “v akom časovom poradí sa nachádza toto pokračovanie?”. Je to oprávnená otázka, keďže samotný Deadpool bol z týchto časových línií zmätený, teda sa nemusíte hanbiť, ak neviete v akej časovej linke je tento film. Apocalypse zachytáva udalosti, ktoré nastali po veľkých rozbrojoch vo Washingtone, kde sa ukázal najmä Magneto vo filme Days Of Future Past, ale nevracia sa úplne do súčasnosti, aby sme sa dozvedeli, čo sa stalo potom.
Získavame poznatky o tom ako sa Apocalypse dokázal dostať až do súčasnosti, zisťujeme ako pokračuje život rozličných postáv, ktoré sa rozutekali po svete a zároveň sa dozvedáme ako pokračuje chod Xavierovej školy, kde strávime dosť času. Stretávame sa so starými, ale zároveň známymi tvárami, zatiaľ čo máme šancu vidieť zrody a vývoj postáv, ktoré hrajú veľkú rolu v pôvodnej trilógii. X-Men: Apocalypse sa snaží vyplňovať priestor po Days Of Future Past a aj odpovedať na otázky, ktoré po tom ostali.
Na prvý pohľad to všetko pôsobí dobre, ale iba na povrchu. Pokiaľ sa zahľadíte do hĺbky jednotlivých postáv, dialógov, súbojov, ba dokonca celých sekvencií, tak pomaly, ale isto zisťujete, že tá hĺbka tam vôbec nie je. Tie všetky faktory, ktoré Bryan Singer (režisér filmu) spolu so scenáristami perfektne spracoval v Days Of Future Past, tam akosi nie sú až na určité výnimky. Príkladom je Michael Fassbender, ktorý sa Magneta opäť bravúrne zmocnil a priniesol do filmu najväčšie emocionálne vlohy.
I keď sa Singer stal režisérom s najväčším počtom filmov podľa komiksovej predlohy na konte, tak to už nedokázal priniesť na podobnú úroveň a moje obavy sa naplnili. Jednotlivé postavy sú chabo vykreslené, takmer na nikom Vám nezáleží a navyše viete aký osud ich čaká. Bojové scény sú vo väčšine prípadov nezaujímavé a väčšina postáv už nemá, čo ponúknuť, aby zaujali, len sledujete ako používajú tie isté schopnosti bez akýchkoľvek inovácií. Človek by si povedal, že s príchodom Psylocke uvidí niečo nové a zaujímavé, nakoniec sa dočká postavy, ktorá si párkrát udrie a aj odíde.
Niečoho podobného som sa dočkal aj pri hlavnom záporákovi menom Apocalypse, ktorý je žiaľbohu iba jedným z mnohých a ani jeho výzor ho nezachránil. Tak ako Psylocke, nevyužíva plný potenciál svojich schopností a vizuálnu stránku súbojov obohacuje minimálne. Ako osobu ho scenáristi nedokázali spraviť vôbec zaujímavým, i napriek jeho obrovskému potenciálu. To čo mala byť najväčšia hrozba X-Menov a možno aj najväčším kladom filmu, sa stáva jedným z jeho najväčších záporov.
Dialógy často postrádajú pointu a vyplňujú veľkú časť filmu. Ukázala sa aj humorná stránka dialógov, no len párkrát, aby sa zachovala vážnosť situácie, ale ani tú človek neberie príliš vážne. Množstvo súbojov a dialógov je podstatne nevyvážené. Medzi pozitíva zaraďujem cameo Wolverina, ktorý sa síce ukázal len na jednu scénu, a to kvôli tomu, na čo bol vždy dobrý, ale s jeho príchodom na scénu zavítal príjemný vánok.
Napriek rôznym hercom a ich hereckým výkonom si celý film pre seba zasa ukradol Quicksilver s jeho kvázi “záchrannou misiou” popri hrajúcej “Sweet Dreams” od Eurythmics, ktorá mi vyčarila úsmev na tvári a dostal som pri nej najväčší pocit satisfakcie za celý film. Som rád, že tam zakomponovali aj skladbu “Four Horsemen” od Metallicy, ktorá prišla vhod (nie do tej istej scény).
Skvelý herecký výkon Fassbendra, scéna Quicksilvera a cameo Wolverina nedokážu tvoriť kvalitné zakončenie tejto filmovej trilógie, pretože tri veci a nejaké tie easter eggy nerobia film, obzvlášť ak sa jedná o Sci-Fi komiksovú záležitosť, kde tie hlavné faktory nefungujú, tak ako majú. Tento snímok bol nakoniec ešte omnoho väčším sklamaním než Batman V. Superman Dawn Of Justice. Moje hodnotenie: 60%
Ondro hodnotí
Apocalypse je už štvrtý mutantí film od Bryana Singera a vyzerá to tak, že by mohol byť aj posledný. Prvé filmy boli celkom hlbokým svedectvom o inakosti a netolerancii, Days of Future Past mali originálne a zábavné pohrávanie s časom, ale Apocalypse je len taký obyčajný superhrdinský film. Aj keď ničím neuráža, tak ani ničím nevyčnieva.
Čakal som, že to potiahne Apocalypse ako záporák, ale ten je úplne tuctový. Všetci ste slabí, ľudstvo je slabé, systém je slabý, tak všetko zničím. A potom všetko ničí a film vyzerá akoby ho v roku 2002 natočil Emmerich. Ešte, že je tu Magneto ako morálne komplikovaná a zaujímavá postava. A zrebootovala sa tu aj Storm, ktorá síce vyzerala dobre, ale na svoje správanie nemala vôbec žiadny dôvod.
Po reboote sa prvýkrát objavil aj Cyclops a konečne to nie je len otravný magor ako v starých filmoch. Mystique má znovu dilemu, či má hrdo reprezentovať kmeň modrých ľudí alebo ukazovať bielu pokožku. Funkciu pre príbeh to malo pred jedným filmom, teraz je to len spôsob ako ukázať viac nenamaskovanej tváre Jennifer Lawrence. James McAvoy ja ako Profesor Xavier celkom fajn.
Páčilo sa mi zasadenie do 80. Rokov, pestrofarebné oblečenie, obchoďák, žiguláky, trabanty a vplyv tejto dekády na filmovú hudbu. Dobová hudba v spojení s Quicksilverom vo svojom zrýchlenom svete je kombinácia, ktorá tvorí jednu z najlepších scén vo filme. A asi aj jedinú scénu, ktorú si z celého filmu zapamätám. To je však na vyše dvojhodinový film veľmi málo. Moje hodnotenie: 50%
Hodnotenie redakcie
Koty - 90%
UndeadRoy - 60%
Ondro - 50%
67%
Singer nám opět nadělil x-menovku, která sice neurazí, ale má své chyby a způsobuje rozporuplné reakce.