Recenzia: Ant-Man

Ant-Man to mal so svojim zrodom ťažké. Edgar Wright (jeden z mojich obľúbených režisérov) na ňom roky pracoval. Bol to jeho vysnívaný projekt. Ale nezhody s Marvelom spôsobili, že režisérskej stoličky sa nakoniec ujal Payton Reed. Scenár sa prepisoval s ohľadom na ostatné marvelovské filmy. A keďže Ant-Man nikdy nebol populárnou postavou, vyzeralo to tak, že Marvel sa dočká svojho prvého filmového prepadáku.

Prepadáku sme sa ale nedočkali.  Ant-Man síce nemá hviezdne kvality Winter Soldiera, ani nepretržitú nálož akcie druhých Avengerov. Príbeh je viac-menej komorný, za čo môže skromný rozpočet. Prvá polovica je skoro konverzačnou drámou. Odľahčuje to ale Paul Rudd, ktorý hrá Scotta Langa. Lang má ako hlavný hrdina podobnú charizmu, sarkastické hlášky a brušné svalstvo ako Starlord. Filmu by určite pomohlo, keby vyšiel pred Strážcami galaxie.

Lang ale nie je jediným Ant-Manom, ktorého uvidíme. Hank Pym je starnúci vedec, ktorý vynašiel revolučnú technológiu na zmenšovanie. Okrem toho dokáže komunikovať s mravcami. Mladosť strávil zachraňovaním sveta, ale na staré kolená ho vyšachovali z jeho spoločnosti a tak je na dôchodku. Pyma si výborne zahral Micheal Douglas, ktorý jeho postave dáva od prvej scény potrebnú váhu. Dobre sa pozerá aj na jeho dcéru Hope, ktorá s ním má komplikovaný vzťah. Hrá ju Evangeline Lilly a je to ďalšia silná ženská postava. Tak ju snáď uvidíme aj v ďalších filmoch.

Každý komiksový film musí mať aj záporáka a takmer každý marvelovský film má nudného záporáka. Darren Cross je biznismen, ktorý sa snaží zmocniť technológie na výrobu obleku so superschopnosťami. Ten oblek chce potom predávať ako zbraň. V koľkých Iron Manoch sme to už videli? Treba ale uznať, že Crossova motivácia je vo filme dobre vykreslená a súvisí s témou rodičovstva, ktorá je vo filme dôležitá.

Crossova verzia Pymovho obleku sa volá Yellowjacket. Pym nechce aby jeho technológia slúžila ako zbraň. Nájde zlodeja Scotta Langa, ktorý práve vyšiel z väzenia a pripraví plán na ukradnutie Yellowjacketa. Je to teda lúpežný film na spôsob Dannyho jedenástky. V tomto žánri je ale potrebné mať dokonalý plán, ktorý vyzerá geniálne. Filmová lúpež má jednoducho vyzerať ako kúzelnícky trik, ktorý vám nakoniec niekto vysvetlí. Plán v Ant-Manovi je ale jednoduchý, priamočiary a neprekvapivý. Zmenši sa, dostaň sa dnu a potom spravíme aj tú finálnu bitku.

V lúpeži Scottovi pomáhajú mravce. Tie nevyzerajú zle, ale pár dolárov pre grafikov by asi ešte pomohlo. Zmenšený Lang obklopený mravcami dokáže v niektorých prípadoch vyzerať ohromujúco, v iných scénach by som ale tipoval, že film je od Pixaru.

Čím sa teda Ant-Man odlišuje od ostatných marvelovských filmov? V prvom rade je to film o rodine. Vzťah oboch Ant-Manov s ich dcérami je tu veľmi dôležitý. To vedie k niekoľkým dojemným scénam, k niekoľkým porovnaniam oboch hrdinov a k trochu gýčovitým pravdám o hrdinstve a rodine.

Najväčším tromfom filmu sú ale vtipy. A to Langove žmurkanie na diváka považujem za to najmenej vtipné, čo film ponúka. Langov kamarát, ktorého si tu zahral Micheal Peña, hláškuje rýchlosťou samopalu. A sú tu aj vynikajúce vizuálne gagy, na ktorých vidno Wrightov rukopis. A to nehovorím len o tej scéne z traileru. Jedna z najlepších scén je ako malý detail naznačená a potom vybuchne do epických rozmerov.

Pre nás fanatikov je tu niekoľko pekných detailov. Nejaký ten easter egg, S.H.I.E.L.D. a Carterová v 80. rokoch a celkom pekná pocta Pymovej manželke Wasp. V jednej scéne sa objaví aj lacnejší Avenger. A aj keď je to cameo trochu silené, tak je aj veľmi zábavné. Slovom spomenú aj Spider-Mana, ale to len ak nečítate slovenské titulky (“A guy who swings” neznamená “Chlap, čo sa naťahuje”).

Naše hodnotenie - 80%

80%

Celkovo je Ant-Man najsamostatnejším zo všetkých filmov MCU, a dá sa pozerať aj bez znalostí o zvyšku univerza. Stále je to ale marvelovka v dobrom aj zlom. Osviežením je hlavne nadpriemerná dávka humoru a pokus o zmenu žánru.

User Rating: 4.15 ( 2 votes)

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

2 komentáre

  1. Avatar

    Čo som čítal na Instagrame (Marvelfacts) tak tam dali fakt že po Hulkovi je to druhý film s najmenším zárobkom od marvelu (myslím ako že mal jeden z najmenších zárobkov po Hulkovy). Ajtak to bol podľa mňa v pohode film mňa bavia skoro všetky filmy od Marvelu 😀

    • Ondro

      Ten zárobok je 2. najmenší za otvárací víkend a to je pre štúdia dôležité číslo. Je možné, že sa rozkríkne, že ten film je dobrý. Recenzie sú väčšinou dobré, takže si myslím, že si ešte film na seba zarobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.