Recenzia: Trhlina – Blair Witch po slovensky

Román Trhlina od Jozefa Kariku sa stal v posledných týždňoch na Slovensku bezmála spoločenským fenoménom. Mysteriózny triler je založený na reálnych nevysvetlených zmiznutiach v tribečskom pohorí neďaleko Nitry a práve jeho reálne základy sú tým, čo divákovi spôsobí zrejme najviac zimomriavok.

Je nutné zdôrazniť, že sa jedná o skutočne skvelý záhadný príbeh s prvkami hororu a filmové spracovanie vzdáva hold kvalitnej knižnej predlohe tým najlepším spôsobom. Expozícia do deja je pomalá, stretávame rozprávača Igora (Matej Marušin), ktorý unáša spisovateľa Malého (Juraj Loj), ktorý je akýmsi filmovým ekvivalentom samotného autora Kariku. Následne už sledujeme len rozprávanie Igora autorovi Malému, ktorému postupne odkrýva hrozný príbeh, ktorý sa mu prihodil.

Samotný príbeh dostáva tie správne grády, samozrejme, až keď sa Igor, jeho priateľka Mia (Mária Bartalos) a dvaja fanúšikovia tribečskej záhady, konšpirátor Andrej (Dávid Hartl) a skeptik Dávid (Tomáš Maštalír) spoločne vydajú po stopách zmiznutých ľudí do Tribeča. Napätie je stupňované skvelým spôsobom a vrcholí vo veľkolepom a desivom finále, kedy divák nevie odlíšiť či sa to všetko deje  naozaj, alebo sa jedná len o výplody fantázie účastníkov výpravy.

Samotný film sa drží knižnej predlohy až na niekoľko detailov a zľahka alternatívny záver takmer na scénu dokonale presne, čo je veľkým plusom filmového spracovania. Tento slovenský triler určite patrí k tomu lepšiemu, ba najlepšiemu, čo bolo kedy u nás natočené a nemal by si ho nechať ujsť žiaden milovník tajomna. Trhlina je stále hraná vo väčšine kín a v horizonte pár mesiacov by mala byť odvysielaná na TV JOJ vo forme trojdielnej minisérie, dlhšej od filmu približne o 20-30 minút.

Trhlina

HB - 80%

80%

Trhlina je skvelým filmovým spracovaním originálneho a napínavého mysteriózneho románu a rozhodne sa ju oplatí vidieť, ak vás baví tajomno.

User Rating: 3.45 ( 1 votes)

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.