Recenzia: Captain America: Civil War

Je to zvláśtna zhoda náhod, že v krátkej dobe vidíme už druhý súboj komiksových superhrdinov, pričom jeden je supersilák v modrom a druhý je bohatý chlapík s kopou technologických hračičiek a ešte väčšou kopou psychologických problémov. Captain America: Civil War aj BvS: Dawn of Justice sú drahé filmy so skvelými efektami, prvotriednymi hercami a nadupanou akciou. BvS však u mnohých recenzentov (okrem nášho Kotyho) prepadol a CA:CW milujú úplne všetci. Prečo je tomu tak? Lebo postavy.

Kým sa Captaina Americu nezmocnili skvelí bratia Russovci, nemal som ho veľmi rád. Pripadal mi ako zastaralý kúsok americkej propagandy, chlapík oblečený v ich vlajke, ktorý udiera Hitlera, aby tak povzbudil chlapcov v Nemecku. Ale potom prišiel do kín Winter Soldier a ja som pochopil, že Steve Rogers je jednoducho správny chlap, ktorý robí správne veci bez kompromisov. Lebo tak je to správne.

Na druhej strane je Tony Stark, človek, ktorý v živote spravil množstvo chýb a teraz sa ich pokúša napraviť. On s kompromismi nemá problém a po ďalšej akcii Avengerov je na kompromisy čas. Tony chce dostať Avengerov pod kontrolu vlády, Steve a časť tímu s tým nesúhlasí a sťahujú sa do úzadia.

Captain-America-Civil-War-Trailer-1-Sokovia-Accords

To otvára zaujímavé témy. Regulácia zbraní, osobná sloboda, úloha štátu v spoločnosti, republikáni a demokrati v americkej politike. Film ale tieto témy rýchlo opúšťa, keď je Winter Soldier (AKA Bucky) obvinený za útok na budovu OSN. Steve chce svojho najlepšieho priateľa zachrániť, Tony ho chce postaviť pred zákon. Celý konflikt o Buckyho sa ešte niekoľkokrát skomplikuje a vyústi do záverečnej bitky medzi Steveom a Tonym. Je to jedna z najemocionálnejších scén v rámci MCU. Človek rozumie motiváciám oboch hrdinov, chápe prečo sú na seba naštvaní a nevie sa rozhodnúť komu fandiť. Takýto pocit rozpoltenosti som pri BvS nemal a je dobré, že je aspoň tu. A vďačiť za to môžeme Russovcom, lebo vedia vystihnúť podstatu svojich hrdinov.

Okrem Stevea a Tonyho sa ukážu aj skoro všetci ostatní hrdinovia z MCU. Každý z nich má nejaký ten moment osobného vývoja, čo je pri jednom filme a asi tucte postáv takmer neuveriteľné. Ant-Man výborne zapadol ku zvyšku tímu a priniesol so sebou svoj charakteristický humor. Dlhoočakávaný Spider-Man si zahláškoval tiež a je z neho čistá radosť. Na tohto mladého fagana sa ešte teším a Marvel mu spravil veľmi kvalitnú reklamu. Predstavil sa aj Black Panther, ktorý si tu vlastne odkrútil svoj origin story. Je to postava so zvláštnym kráľovským majestátom a podobného hrdinu som ešte v komiksových filmoch nevidel.

zemo

Ale prekliatie Marvelu sa podpísalo aj tu. Hlavný záporák je veľmi nevýrazný a nudný. Jeho motivácia síce dáva istý zmysel. Ale jeho diabolský plán nie. Spolieha sa na neuveriteľné náhody a nedáva zmysel, ak sa nad ním zamyslíte.
Na záporákov plán ale myslieť nemusíte, pri tej akcii na to nie je čas. Schopnosti rôznych superhrdinov sa tu kombinujú veľmi kreatívne a to nehovorím len o Ant-Manovi, ktorého na šípe vystrelil Hawkeye. Scéna na letisku, kde sa pobijú Steveovi rebeli s Tonyho vernými, sa stane pamätnou a bude naozaj ťažké ju prekonať. Avengeri si tu idú navzájom po krku vo svojej najlepšej forme.

Civil War je neuveriteľný film. Funguje ako pokračovanie Avengerov, Iron Mana aj Captaina Americu. Perfektne zvláda vývoj množstva postáv, predstavuje dve nové a pritom sa stále sústredí na svojho hlavného hrdinu, Stevea Rogersa. Moje Hodnotenie: 90%

Koty hodnotí
KotyNový Kapitán se opravdu povedl. Bratři Russovi zase odvedli kus práce. Kromě Hulka a Thora jsou ve filmu v podstatě kompletní Avengers. Třetí a čtvrtý díl mají dělat taky tito bratři, takže se máme na co těšit. Film je adaptací poměrně úspěšného komiksu z let 2006 a 2007. Marvel opět ukazuje, že má co nabídnout a DC bude mít hodně práce se mu vyrovnat. Film samozřejmě navazuje na události z předchozích dílů. Je tam trochu méně humoru, ale podobně to bylo i minule. Předchozí díl mi ale přišel přeci jen o něco lepší.

Trochu mi vadilo příliš velké množství postav a občas až moc politikaření. Takový Martin Freeman tam má skutečně málo prostoru. Opět se cestuje po celém světě a jsou nám představeny různé zajímavé lokality. Noví členové se ale poměrně osvědčili. Filmu nechybí ani humor. Například Ant-Man se stará o poměrně dost hlášek. Příjemným překvapením pro mě byl Tom Holland, od kterého jsem moc nečekal, a nového Spider-Mana ztvárnil opravdu bravurně. Házel tam jeden vtip za druhým. Hodně dobrý byl i Black Panther, který bude mít svůj film až v roce 2018. Napětí mezi postavami je opravdu značné, takže stačí jenom málo, aby mezi nimi vznikl takový konflikt. Strany jsou poměrně vyrovnané a bitky skutečně skvělé.

Captain-America-Civil-War-2-Trailer-Ant-Man-Arrow

Musím ale uznat, že je film poměrně dlouhý. Je to nejdelší marvelovka. Trochu mě zklamal hlavní záporák v podání barona Zema, od kterého jsem přece jen asi čekal víc. Jinak se Kapitán ale určitě povedl a není mu toho co vytknout. Teď už jen čekat na další Marvel filmy. Letos to bude například Doctor Strange, který vypadá hodně dobře. A všechno se samozřejmě rozhodne v závěrečných částech Avengers. DC má co dělat, ale tak snad nás letos překvapí svým Suicide Squadem. Ještě připomínka: určitě se vyplatí počkat si na potitulkové scény, jak už bývá u Marvelu zvykem. Moje hodnocení: 100%

UndeadRoy hodnotí
Filip T.Pred bratmi Russovými stála neľahká úloha. Po úspešnom Winter Soldierovi chceli prekonať už tak vysokú latku a pridať do MCU ďalší kvalitný snímok. Civil War je prvý film z MCU, ktorý sa ohliada za následkami spôsobenými Pomstiteľmi(Avengers) a už v úvodných pasážach dáva celý film na smutnejšiu a depresívnejšiu nótu, a tak po dlhšom čase snímok od Marvelu naberá vážnu tvár, čo v MCU nie je zvykom. Keďže Civilná vojna v komiksoch obsahovala omnoho väčšie množstvo postáv, tak budete radi, že ich je toľko, koľko ich je, pretože s dĺžkou takmer 2 a pol hodín sa stáva najdlhším filmom MCU a snaží sa férovo rozdeliť postavám priestor, no pritom Captain America ostáva primárnou postavou. Po stránke príbehu sa jedná o kvalitný snímok, ktorý posúva celé MCU na ďalekú métu a zároveň vytvára priestor pre ďalšie sólové filmy jednotlivých postáv a aj Avengerov.

Veľkým plusom boli aj príbehové vlohy z minulosti, ktoré úžasne dotvorili príbeh a posilnili podnet Občianskej vojny. Úplná vážnosť nevydrží filmu dlho a aj počas dôležitých bojov príde na humorné hlášky, ktoré sa začali najmä s príchodom Ant-Mana a Spider-Mana na scénu. Napriek tomu, že sa na tvorbe bojových scén podieľali režiséri Johna Wicka, tak tie sa viac vydarili vo Winter Soldierovi, kvôli tomu, že do bojov sa zapojili aj postavy, ktoré neoplývajú silou v “hand to hand” combate, ale využívajú najmä svoje špeciálne schopnosti, ktoré činia bitky menej zaujímavými a niektoré postavy zasa nemajú po stránke súbojov už čo ponúknuť, kvôli minimálnym inováciám v bojovom systéme (napr.Iron Man), tým pádom zaniká aj choreografia súbojov.

Captain-America-Civil-War-Trailer-1-Black-Panther

Jedným z najväčších prínosov bol Black Panther, ktorý svojim špecifickým bojovým štýlom a prejavom dozaista navnadí mnoho divákov na svoju sólovku a zároveň sa stal aj najzaujímavejšou postavou Civil War, pretože doposiaľ sme ho ešte v žiadnom snímku nemali šancu vidieť, a tak jeho akcie boli často nepredvídateľné a inovatívne. Ďalšou slabinou filmu bol slabý soundtrack, ktorého absencia vo filme by jeho chod a celkový výzor nijako neovplyvnila, čo je na jeden z najpodstatnejších faktorov filmu veľmi slabý výkon. Soundtrack v Batman V. Superman bol omnoho lepší. Výkony hercov, príbeh, rozdelenie priestoru jednotlivých postáv, efekty, scenár a po väčšine bravúrne bojové scény, to všetko a ešte viac sú plusy tohto filmu. Moje hodnotenie: 90%

Hodnotenie redakcie

Ondro - 90%
Koty - 100%
UndeadRoy - 90%

93%

Russovci reśpektujú svoje postavy a tak má tento superhrdinský konflikt riadny emocionálny dopad. V rámci žánru jeden z najlepších filmov.

User Rating: 4.75 ( 9 votes)

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Komentár

  1. Avatar

    Nej scéna byl spíďův komentář “k jednomu filmu pro pamětníky…”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.